Evropska unija je nedavno odobrila značajan finansijski paket za srpsku poljoprivredu kroz IPARD III program. Ovaj potez predstavlja važan korak u jačanju agrarnog sektora Srbije i pripremi za potencijalno članstvo u EU.
IPARD III: Unapređenje srpske poljoprivrede
Vlada Republike Srbije je potpisala finansijski sporazum sa Evropskom komisijom, kojim se Srbiji dodeljuje približno 288 miliona evra bespovratnih sredstava za sektor poljoprivrede kroz IPARD III program. Ovo predstavlja značajno povećanje u odnosu na prethodni IPARD II program, koji je obezbedio oko 175 miliona evra.
Sporazum su svečano potpisali Tanja Miščević, ministarka za evropske integracije Srbije, i Emanuele Žofre, šef Delegacije EU u Srbiji. Ceremoniji potpisivanja prisustvovao je i Aleksandar Martinović, ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srbije, naglašavajući značaj ovog događaja za budućnost srpske poljoprivrede.
Ključne mere IPARD III programa
IPARD III obuhvata četiri glavne mere koje će doprineti modernizaciji i razvoju poljoprivrednog sektora u Srbiji:
- Investicije u fizičku imovinu poljoprivrednih gazdinstava
- Prerada i plasman poljoprivrednih proizvoda i proizvoda ribarstva
- Diverzifikacija poljoprivrednih gazdinstava i razvoj poslovanja
- Tehnička pomoć
Ove mere su osmišljene da podrže različite aspekte poljoprivredne proizvodnje i poslovanja, od unapređenja infrastrukture do diversifikacije prihoda i poboljšanja konkurentnosti na tržištu.
Značaj za srpske poljoprivrednike
Ministar Martinović je istakao da je cilj države da kroz različite mere podrške, uključujući i IPARD III, podstakne mlade ljude da ostanu u selima i grade svoju budućnost u poljoprivredi. Ova inicijativa je ključna za očuvanje ruralnih područja i unapređenje poljoprivredne proizvodnje u Srbiji.
Srđan Miletić, poljoprivrednik koji se bavi uzgojem tovnih pilića u selu Tolić kod Mionice, predstavljen je kao uspešan primer korisnika IPARD sredstava. Njegovo iskustvo služi kao podsticaj drugim poljoprivrednicima da se prijave za ova bespovratna sredstva i unaprede svoje poslovanje.
Izazovi i mogućnosti
Uprkos značajnom napretku, ministarka Miščević je ukazala na preostale izazove, uključujući potrebu za potpunim izvozom u EU i unapređenjem bezbednosti poljoprivrednih proizvoda. Ovi aspekti su ključni za dalju integraciju srpske poljoprivrede u evropsko tržište.
Emanuele Žofre je naglasio posvećenost EU srpskim poljoprivrednicima, ističući da će raditi na tome da, kada Srbija postane članica EU, srpski poljoprivrednici budu konkurentni na evropskom tržištu. Ovo uključuje ne samo finansijsku podršku, već i prenos znanja i tehnologija.
Budućnost IPARD programa u Srbiji
IPARD III program za Srbiju, usvojen odlukom Evropske komisije u martu 2022. godine, trajaće do 2027. godine. Ovo dugoročno planiranje omogućava stabilnost i kontinuitet u razvoju poljoprivrednog sektora.
Važno je napomenuti da je trenutno otvoren drugi javni poziv za korišćenje IPARD sredstava. Ovo predstavlja priliku za srpske poljoprivrednike da iskoriste dostupna sredstva i unaprede svoje poslovanje.
U zaključku, IPARD III program predstavlja značajan korak napred za srpsku poljoprivredu. Sa 288 miliona evra bespovratnih sredstava, ovaj program otvara nove mogućnosti za modernizaciju i razvoj agrarnog sektora, pripremajući srpske poljoprivrednike za buduće izazove i mogućnosti na evropskom tržištu.