Izvor: Biznis.rs | Foto: Biznis.rs

Inženjersko liderstvo na Zapadnom Balkanu u fokusu WBELF-a

Prva dvodnevna regionalna konferencija "Western Balkan Engineering Leadership Forum" (WBELF) započela je u Privrednoj komori Srbije (PKS), okupljajući ključne aktere iz sveta inženjerstva i obrazovanja. Ovaj forum ima za cilj da adresira ubrzane promene u inženjerskom sektoru i njihov uticaj na obrazovanje i industriju u regionu.

Izazovi i prilike u inženjerskom sektoru

Inženjerstvo se suočava sa revolucionarnim promenama usled napretka tehnologije, posebno u oblastima automatizacije i veštačke inteligencije. WBELF pruža jedinstvenu platformu za diskusiju o ovim izazovima i mogućnostima koje oni donose. Ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija, Jelena Begović, naglasila je da se tehnologije razvijaju neverovatnom brzinom, utičući na sve aspekte našeg života, uključujući i obrazovni sistem.

"Naš obrazovni sistem mora da se prilagodi kako bi pripremio mlade generacije za nove tehnologije," izjavila je Begović. Ona je takođe istakla važnost inženjerstva kao osnove za ekonomski i društveni razvoj. Ministarka je postavila ključno pitanje: "Kako ćemo pripremiti nove generacije srednjoškolaca i studenata da efikasno koriste ove tehnologije?"

Uloga univerziteta u pripremi budućih inženjera

Univerziteti imaju ključnu ulogu u prilagođavanju obrazovnih programa brzim tehnološkim promenama. STEM oblasti (nauka, tehnologija, inženjerstvo i matematika) postaju sve važnije, a poseban fokus je na povećanju učešća žena u ovim disciplinama. Begović je naglasila potrebu za izgradnjom snažnijeg ekosistema koji će povezati nauku, inovacije i preduzetništvo.

Američki ambasador u Beogradu, Kristofer Hil, dodao je da je saradnja između univerziteta i industrije ključna za uspeh inženjerskog sektora. "Zemlje koje uspešno integrišu akademsku sferu, mala i srednja preduzeća, i inženjerski sektor su vodeće u privrednom smislu," rekao je Hil.

Regionalna saradnja i budućnost inženjerstva

WBELF je okupio približno 70 dekana i rektora tehničkih fakulteta, 30 studenata, kao i rukovodioce vodećih kompanija i naučno-tehnoloških parkova iz regiona. Ova impresivna brojka pokazuje značaj regionalne saradnje u oblasti inženjerstva. Kopredsedavajući WBELF-a, Zoran Cekić, izrazio je ponos zbog ovako širokog odziva i naglasio želju da se stvori okruženje u kojem će mladi inženjeri imati priliku da grade karijere u svojim matičnim zemljama.

Mihailo Vesović, direktor sektora za strateške analize, usluge i internacionalizaciju PKS, naglasio je važnost usklađivanja interesa obrazovanja i nauke sa potrebama privrede. On je istakao da je podrška države neophodna u razumevanju promena koje donose nove tehnologije i njihovog uticaja na tržište rada.

Budućnost inženjerskog obrazovanja

Forum je pokrenuo važne diskusije o budućnosti inženjerskog obrazovanja. Ključna pitanja uključuju:

  • Kako prilagoditi nastavne programe brzim tehnološkim promenama?
  • Kako motivisati više žena da se odluče za karijeru u inženjerstvu?
  • Kako stvoriti bolje veze između akademske zajednice i industrije?

Učesnici su se složili da je potrebno kontinuirano prilagođavanje obrazovnih programa kako bi se odgovorilo na zahteve tržišta rada. Takođe, naglašena je važnost praktičnog iskustva i saradnje sa industrijom tokom studija.

U zaključku, inženjerstvo na Zapadnom Balkanu suočava se sa značajnim izazovima, ali i prilikama. WBELF predstavlja važan korak u adresiranju ovih pitanja i stvaranju platforme za saradnju između akademije, industrije i državnih institucija. Ovakve inicijative su ključne za osiguravanje budućnosti inženjerstva u regionu i stvaranje uslova za razvoj lokalnih talenata.