Nedavno je grupa međunarodnih investitora pokrenula arbitražni postupak protiv Finske, osporavajući regulatorne mere vlade u sektoru električne energije. Ovaj spor naglašava složenost balansiranja između interesa potrošača i investitora u energetskom sektoru.
Detalji arbitražnog postupka protiv regulacije cena električne energije
Međunarodni investitori su pokrenuli pravni postupak protiv Finske pred Međunarodnim centrom za rešavanje međunarodnih sporova (ICSID) pri Svetskoj banci. Ovaj potez usledio je nakon što je finska vlada pokušala da ograniči povećanje cena prenosa električne energije za potrošače.
Među tužiteljima se nalaze američka investiciona kompanija KKR, švedski penzijski fond AMF i kanadski penzijski fond OTTP. Ovi investitori poseduju približno petinu akcija Caruna, najveće finske kompanije za distribuciju električne energije.
Razlozi za pokretanje arbitražnog postupka
Investitori tvrde da je Finska prekršila svoje obaveze prema Energetskoj povelji, međunarodnom sporazumu koji reguliše prekograničnu saradnju u energetskom sektoru. Prema njihovom stanovištu, Finska je narušila stabilnost sektora iznenadnim i značajnim promenama dugotrajnih propisa.
Marija Pohjanpalo, viši savetnik za trgovinsku politiku u finskom ministarstvu spoljnih poslova, potvrdila je prijem zahteva za arbitražu. Međutim, ona nije želela da komentariše da li će Finska slediti primer drugih članica EU koje su nedavno odlučile da se povuku iz Energetske povelje.
Pozadina spora i regulatorne promene
Početkom godine, finski regulator je izmenio metodologiju za izračunavanje maksimalnog profita koji vlasnici elektrodistributivne mreže mogu da zadrže. Ova promena je uvedena kao odgovor na nezadovoljstvo građana zbog rastućih cena električne energije.
Prema objašnjenju regulatora, nova uredba povećava vrednost mreže, ali istovremeno rezultira sporijim rastom cena prenosa. Procenjuje se da će rast prodaje biti između 4% i 10% sporiji do 2031. godine u poređenju sa scenarijem bez ovih promena.
Stavovi investitora i potencijalne posledice
Investitori smatraju da su pretrpeli značajne gubitke zbog ovih regulatornih promena. Kanadski penzijski fond je u svojoj izjavi naglasio da je Finska agencija za energetiku potkopala stabilnost sektora i prekršila međunarodne obaveze zemlje.
Švedski penzioni fond AMF je dodatno obrazložio da traže nadoknadu za gubitke koje su pretrpeli oni i njihovi članovi koji štede za penziju. Ovo naglašava šire implikacije spora na penzijske sisteme i štednju građana.
Prema nezvaničnim izvorima, vrednost tužbe iznosi približno 2 milijarde evra. Ako ICSID prihvati zahteve investitora, očekuje se da bi arbitražni proces mogao trajati godinama, što dodatno komplikuje situaciju za sve uključene strane.
Šire implikacije spora o regulaciji cena električne energije
Ovaj slučaj otvara važna pitanja o balansiranju između zaštite potrošača i privlačenja investicija u energetskom sektoru. S jedne strane, vlade imaju odgovornost da zaštite svoje građane od prekomernih povećanja cena osnovnih usluga. S druge strane, stabilno i predvidljivo regulatorno okruženje je ključno za privlačenje i zadržavanje dugoročnih investicija u infrastrukturu.
Ishod ovog spora mogao bi imati značajne posledice ne samo za Finsku, već i za druge evropske zemlje koje se suočavaju sa sličnim izazovima u regulaciji energetskog tržišta. Mogao bi poslužiti kao presedan za buduće sporove između vlada i investitora u sektoru energetike.
U zaključku, spor oko regulacije cena električne energije u Finskoj ilustruje složenost balansiranja različitih interesa u energetskom sektoru. Ishod ovog slučaja mogao bi imati dalekosežne posledice za energetsku politiku i investicije širom Evrope.