Kineski juan doživljava značajan porast u međunarodnim finansijskim tokovima, što predstavlja ključni korak u nastojanjima Pekinga da smanji globalnu dominaciju američkog dolara. Ovaj trend ima dalekosežne implikacije za svetsku ekonomiju i geopolitičke odnose.
Rekordni rast upotrebe juana u prekograničnim transakcijama
Upotreba kineskog juana u prekograničnim transakcijama dostigla je nezapamćene nivoe u tekućoj godini. Prema podacima Državne uprave za devize, u julu je čak 53% kineskih dolaznih i odlaznih transakcija obavljeno u nacionalnoj valuti, što predstavlja značajan skok u odnosu na približno 40% zabeleženih u istom periodu prethodne godine. Ovi podaci obuhvataju bankarske transfere u ime klijenata koji nisu banke i uglavnom se odnose na trgovinska poravnanja, mada uključuju i investicione tokove i otplate dugova.
Ovakav trend ukazuje na rastuću globalnu prihvaćenost juana kao sredstva međunarodnog plaćanja. Stručnjaci ističu da je ovo rezultat dugoročne strategije Pekinga usmerene ka internacionalizaciji svoje valute i smanjenju zavisnosti od američkog dolara u međunarodnoj trgovini.
Uticaj geopolitičkih odnosa na rast upotrebe juana
Značajan podsticaj prekograničnoj upotrebi kineske valute došao je kao posledica geopolitičkih tenzija i sankcija. Nakon početka sukoba u Ukrajini, SAD su uvele sankcije koje su ograničile mogućnost Rusije da posluje u dolarima. Ovo je dovelo do naglog porasta upotrebe juana u ruskim finansijskim transakcijama, što je potvrdila i guvernerka Centralne banke Rusije, Elvira Nabijulina.
Kina je iskoristila ovu situaciju da proširi upotrebu svoje valute, otvarajući ili obnavljajući linije za zamenu valuta sa zemljama bogatim sirovinama, poput Saudijske Arabije, Argentine i Mongolije. Pored toga, nove banke za poravnanje u juanima osnovane su u nekoliko zemalja, uključujući Laos, Kazahstan, Pakistan, Brazil i Srbiju.
Strategije Kine za promociju juana
Kineski predsednik Si Đinping više puta je naglasio važnost jačanja nacionalne valute, ističući da je to preduslov za prihvatanje juana kao sredstva trgovine od strane kineskih partnera. Analitičari smatraju da je jedan od razloga za održavanje stabilnog kursa juana prema dolaru tokom ove godine upravo podsticanje trgovinskih partnera da više posluju u kineskoj valuti.
Međutim, put ka internacionalizaciji juana nije bez prepreka. Prethodni pokušaji Pekinga da proširi upotrebu svoje valute naišli su na poteškoće nakon što je Narodna banka Kine 2015. godine devalvirala juan u cilju ubrzanja ekonomskog rasta. Iako je ovaj potez povećao konkurentnost kineskog izvoza, doveo je do značajnog pada upotrebe juana u međunarodnim poravnanjima, što je imalo dugoročne posledice.
Izazovi i perspektive za budućnost juana
Uprkos impresivnom rastu, dalje povećanje udela juana u globalnom finansiranju trgovine suočava se sa određenim ograničenjima. Jedan od glavnih izazova je nevoljnost zapadnih zemalja da prihvate juan kao dominantnu valutu u trgovini. Ovo je delimično posledica geopolitičkih tenzija i zabrinutosti zbog ekonomske i političke moći Kine.
Ipak, stručnjaci predviđaju da će internacionalizacija juana nastaviti da napreduje, posebno u zemljama u razvoju i među kineskim strateškim partnerima. Ovo bi moglo dovesti do postepenog smanjenja dominacije američkog dolara u globalnim finansijskim tokovima i stvaranja multipolarnijeg monetarnog sistema.
U zaključku, rast upotrebe kineskog juana u prekograničnim transakcijama predstavlja značajan korak ka njegovoj internacionalizaciji. Iako postoje izazovi, kontinuirani napori Pekinga i geopolitičke promene ukazuju na to da bi juan mogao igrati sve važniju ulogu u globalnoj ekonomiji u godinama koje dolaze.