U značajnom razvoju događaja za tehnološku industriju, američki gigant Intel je na pragu dobijanja ogromnog finansijskog podsticaja od vlade SAD. Ova vest označava potencijalni preokret u domaćoj proizvodnji poluprovodnika i mogla bi imati dalekosežne posledice za globalnu tehnološku scenu.
Intel i vlada SAD u završnoj fazi pregovora o finansiranju
Intel, nekada neprikosnoveni lider u proizvodnji čipova, nalazi se u poodmakloj fazi pregovora sa američkom vladom o direktnom finansiranju u iznosu od približno 8,5 milijardi dolara. Ovaj potencijalni dogovor, koji bi mogao biti finalizovan pre isteka tekuće godine, predstavlja značajan korak u nastojanjima da se ojača domaća proizvodnja poluprovodnika. Međutim, izvori bliski pregovorima upozoravaju da, uprkos napretku, nije zagarantovano da će sporazum biti postignut pre kraja 2024. godine.
Zvanični predstavnici Intela i američkog Ministarstva trgovine nisu odmah odgovorili na upite za komentar, kako prenosi agencija Reuters pozivajući se na Financial Times. Interesantno je napomenuti da bi potencijalna akvizicija celokupnog ili dela poslovanja kompanije Intel mogla značajno uticati na tok ovih pregovora, unoseći dodatnu neizvesnost u već kompleksnu situaciju.
Predsednik Bajden podržava domaću proizvodnju čipova
U martu ove godine, predsednik SAD Džo Bajden demonstrirao je snažnu podršku domaćoj proizvodnji poluprovodničkih čipova, dodelivši Intelu finansijski paket vredan skoro 20 milijardi dolara. Ovaj paket, koji se sastoji od grantova i kredita, ima za cilj da stimuliše i unapredi proizvodnju čipova na teritoriji Sjedinjenih Država.
Preliminarni sporazum predviđa dodelu 8,5 milijardi dolara u vidu grantova, uz mogućnost dodatnih 11 milijardi dolara u kreditima. Ova sredstva su namenjena Intelovim projektima u saveznoj državi Arizona, gde će biti iskorišćena za izgradnju dva nova proizvodna postrojenja i modernizaciju postojećeg. Ovakav potez jasno ukazuje na stratešku važnost koju američka vlada pridaje domaćoj proizvodnji naprednih tehnoloških komponenti.
Qualcomm razmatra akviziciju Intela
Situacija oko Intela dodatno se zakomplikovala početkom ovog meseca, kada je objavljeno da je kompanija Qualcomm započela pregovore sa Intelom o potencijalnoj akviziciji. Ovaj razvoj događaja ukazuje na dinamičnu prirodu tehnološke industrije i mogućnost značajnih promena u rasporedu snaga među vodećim proizvođačima čipova.
Intel, nekada dominantna sila u proizvodnji čipova, suočio se sa značajnim izazovima poslednjih godina. Kompanija je izgubila tehnološku prednost u odnosu na tajvanskog giganta TSMC, a nije uspela ni da proizvede čip koji bi odgovorio na rastuću potražnju generisanu bumom veštačke inteligencije. Ovu priliku su uspešno iskoristili Intelovi konkurenti, posebno kompanije Nvidia i AMD.
Budućnost Intela i američke industrije čipova
Potencijalno finansiranje od strane američke vlade moglo bi označiti prekretnicu u Intelovom nastojanju da povrati lidersku poziciju u industriji poluprovodnika. Ovaj potez se posmatra kao deo šire strategije SAD da ojača domaće kapacitete u proizvodnji kritičnih tehnoloških komponenti, smanjujući zavisnost od stranih dobavljača.
Ukoliko se pregovori uspešno okončaju, ovo bi moglo biti jedno od najvećih pojedinačnih ulaganja u američki tehnološki sektor u novijoj istoriji. Očekuje se da bi ovo finansiranje moglo ne samo pomoći Intelu da unapredi svoje proizvodne kapacitete, već i stimulisati inovacije i otvaranje novih radnih mesta u visokotehnološkom sektoru.
U zaključku, pregovori između Intela i američke vlade o finansiranju od 8,5 milijardi dolara predstavljaju ključni moment za budućnost domaće proizvodnje čipova. Ishod ovih pregovora mogao bi imati dalekosežne posledice ne samo za Intel, već i za celokupnu tehnološku industriju SAD i globalnu konkurentnost u sektoru poluprovodnika.