U poslednjih nekoliko godina, Srbija je pokazala značajan napredak u razvoju svog inovacionog ekosistema. Ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija, Jelena Begović, predviđa da bi zemlja mogla videti svoje prve "jednorožne" startape - kompanije vredne milijardu dolara ili više - u narednih tri do pet godina. Ova prognoza dolazi nakon inspirativne posete Lisabonu, gde je srpska delegacija imala priliku da se upozna sa uspešnim portugalskim modelom podrške startapima.
Lisabonski model kao inspiracija za inovacioni ekosistem Srbije
Tokom posete Fabrici jednoroga u Lisabonu, ministarka Begović i predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež imali su priliku da se detaljnije upoznaju sa strategijom koja je Portugal transformisala u jedan od vodećih inovacionih centara u Evropi. Ova poseta je organizovana u okviru učešća srpske delegacije na prestižnom Veb samitu u portugalskoj prestonici.
"Ono što smo danas naučili jeste da su oni krenuli nakon svojih ekonomskih reformi i problema sa kojima su se suočavali 2011. godine, da grade novi inovacioni ekosistem," objasnila je Begović. "Krenuli su da otvaraju nove startap kompanije u Lisabonu, zatim se to proširilo na ceo Portugal, ali onda su krenuli da rade na jačanju i povećanju vrednosti ovog ekosistema."
Impresivan uspeh Portugala ogleda se u činjenici da su uspeli da privuku čak 13 međunarodnih "jednoroga" i osnuju šest novih u samoj zemlji. Ovaj rezultat služi kao snažan podsticaj za Srbiju da intenzivira svoje napore u razvoju sopstvenog inovacionog ekosistema.
Strategija za razvoj srpskih startapa
Ministarka Begović je naglasila da Srbija već poseduje "jako dobar ekosistem" i da je sada ključno usmeriti sve aktivnosti ka njegovom daljem unapređenju. Ona ističe važnost saradnje između državnog i privatnog sektora u pružanju podrške lokalnim startapima.
"Sada treba da usmerimo sve naše aktivnosti i od strane države, ali tu bitnu ulogu igra zaista i privatni sektor, velike kompanije koje se već nalaze u Srbiji, da zajedno pomognemo našim startapima," naglasila je Begović. Kao primer takve podrške, ministarka je navela zajedničko učešće na Veb samitu, gde su srpski startapi dobili priliku da se predstave na globalnom tržištu.
Ovakav pristup, prema mišljenju ministarke, stvara odlične uslove za dalji rast i jačanje inovacionog ekosistema u Srbiji. "Imamo veliku šansu da u narednih tri do pet godina vidimo i prve 'jednoroge' u Srbiji," optimistično je zaključila Begović.
Uloga velikih događaja u razvoju tehnološkog sektora
Marko Čadež, predsednik Privredne komore Srbije, istakao je značaj velikih tehnoloških događaja u transformaciji gradova i zemalja u tehnološke habove. Kao primer naveo je uticaj Veb samita na Lisabon i Portugal:
"Dolazak Veb samita iz Irske pre približno desetak godina ovde promenio je potpuno Lisabon kao grad i Portugal kao zemlju i učinio Lisabon vidljivim da bude prepoznat kao tehnološki hab u Evropi," naglasio je Čadež.
Ovo iskustvo sugeriše da bi Srbija mogla razmotriti strategiju privlačenja sličnih događaja visokog profila kako bi dodatno podstakla razvoj svog tehnološkog sektora i povećala vidljivost na globalnoj sceni.
Saradnja sa međunarodnim partnerima
Žoze Mota Leal, direktor u Fabrici jednoroga u Lisabonu, izrazio je otvorenost za saradnju sa srpskim startapima. "Još nemamo iskustva sa srpskim startapima, ali su više nego dobrodošli," rekao je Leal. "Želimo da ugoste startape iz krajeva sveta koji žele da rade u Lisabonu i doprinesu rastu evropskog ekosistema."
Ova izjava otvara vrata za potencijalnu međunarodnu saradnju i razmenu iskustava, što bi moglo biti od velikog značaja za srpske preduzetnike koji žele da prošire svoje poslovanje na evropsko tržište.
Budućnost inovacionog ekosistema u Srbiji
Razvoj inovacionog ekosistema u Srbiji predstavlja dugoročan proces koji zahteva kontinuirano ulaganje i podršku. Iskustva iz Portugala pokazuju da je moguće postići značajne rezultate u relativno kratkom vremenskom periodu, ali da je za to potreban koordinisan napor svih relevantnih aktera.
Ključni faktori za uspeh uključuju:
- Snažnu podršku države kroz povoljne zakonske okvire i finansijske podsticaje
- Aktivno učešće privatnog sektora u mentorstvu i finansiranju startapa
- Razvoj obrazovnih programa koji podstiču inovacije i preduzetništvo
- Promociju srpskog inovacionog ekosistema na međunarodnoj sceni
Ukoliko Srbija nastavi da sledi primere uspešnih zemalja poput Portugala, prilagođavajući ih lokalnom kontekstu, postoji realna šansa da će u narednim godinama videti značajan rast svog tehnološkog sektora i pojavu prvih domaćih "jednoroga".
U zaključku, inovacioni ekosistem Srbije pokazuje obećavajuće znakove rasta i potencijala. Uz kontinuiranu podršku države, aktivno učešće privatnog sektora i međunarodnu saradnju, Srbija bi mogla postati prepoznatljiv tehnološki hab u regionu, sa prvim "jednorožnim" startapima u narednih nekoliko godina.