Konferencija "Otvoreni za inovacije: Saradnja srpske i nemačke privrede" održana u PKS istakla je ključnu ulogu inovacija u oblikovanju održive budućnosti i unapređenju konkurentnosti. Događaj je naglasio neophodnost multidisciplinarnog pristupa i važnost međunarodne saradnje u postizanju ciljeva Zelene agende.
Značaj inovacija za održivu budućnost
Inovacije su prepoznate kao srž poslovanja u savremenom svetu, obuhvatajući različite grane poput hemije, tehnologije i održivog razvoja. Simon Franko, direktor BASF-a, naglasio je da bez inovativnih rešenja nije moguće dostići klimatsku neutralnost niti osigurati održivu proizvodnju.
BASF, koji obeležava 40 godina poslovanja u Srbiji, aktivno podržava zemlju kroz tehnološka rešenja u oblastima proizvodnje hemikalija, plastičnih masa i poljoprivrede. Ova saradnja predstavlja konkretan primer kako inovacije mogu doprineti razvoju industrije i unapređenju ekoloških standarda.
Nemačko-srpska privredna saradnja
Nemačka se ističe kao najveći pojedinačni trgovinski partner Srbije, a naša zemlja se smatra ključnom u regionu zbog svoje strateške pozicije, prirodnih resursa i kvalifikovane radne snage. Anke Konrad, ambasadorka Nemačke u Srbiji, naglasila je važnost partnerstva za razvoj inovacija:
"Za inovacije je ključno partnerstvo, stoga je neophodno da saradnja između naših univerziteta i istraživačkih instituta bude značajan deo naše bilateralne i regionalne kooperacije," istakla je Konrad.
U cilju jačanja ove saradnje, najavljeno je pokretanje prvog bilateralnog kursa između Univerziteta u Beogradu i Slobodnog univerziteta iz Berlina tokom oktobra. Dodatno, planiran je nemačko-srpski naučni forum u prvoj polovini naredne godine, koji će se fokusirati na naučni razvoj i saradnju dve zemlje.
Uloga hemijske industrije u inovacijama
Mihajlo Vesović, direktor Sektora za strateške analize, usluge i internacionalizaciju PKS, istakao je značaj BASF-a kao jedne od najvećih i najvažnijih evropskih kompanija u oblasti hemijske proizvodnje. Ova industrija igra ključnu ulogu u razvoju inovativnih rešenja za mnoge sektore, od poljoprivrede do automobilske industrije.
"Nadamo se da će hemijska i druge industrije biti jednako dobro povezane u budućnosti i da ćemo zajedno proslaviti još mnogo godina uspešne saradnje," dodao je Vesović, naglašavajući dugoročnu perspektivu nemačko-srpskog partnerstva.
Paneli i diskusije o budućnosti industrije
Konferencija je obuhvatila dva značajna panela: "Inovacije kao pokretač održive privrede" i "Budućnost industrije u regionu". Ovi paneli su pružili platformu za detaljnu raspravu o ključnim temama:
- Uloga inovacija u stvaranju održivih poslovnih modela
- Izazovi i prilike za industriju u regionu Jugoistočne Evrope
- Značaj digitalizacije i Industrije 4.0 za konkurentnost
- Strategije za privlačenje investicija u inovativne sektore
Učesnici su se složili da je za uspešnu transformaciju industrije neophodna bliska saradnja između privatnog sektora, akademske zajednice i državnih institucija. Posebno je naglašena potreba za kontinuiranim ulaganjem u istraživanje i razvoj, kao i za stvaranjem podsticajnog okruženja za inovacije.
Zaključak i budući koraci
Konferencija "Otvoreni za inovacije" postavila je temelje za dalju saradnju između srpske i nemačke privrede u oblasti inovacija i održivog razvoja. Učesnici su se složili da je neophodno:
- Intenzivirati razmenu znanja i tehnologija između dve zemlje
- Podsticati zajedničke istraživačke projekte
- Raditi na usklađivanju regulatornih okvira za olakšavanje inovacija
- Razvijati programe za podršku startapovima i malim i srednjim preduzećima u inovativnim sektorima
Ova konferencija, koju je podržala i nemačko-srpska privredna komora (AHK Serbien), predstavlja važan korak u jačanju ekonomskih veza između Srbije i Nemačke. Inovacije ostaju u fokusu kao ključni faktor za postizanje održive budućnosti, unapređenje konkurentnosti industrije i dostizanje ciljeva Zelene agende.