Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Inicijativa za izmenu zakona o inspekcijskom nadzoru

Udruženje Zaštitnik preduzetnika i privrednika Srbije pokreće značajnu inicijativu za izmenu zakona o inspekcijskom nadzoru. Cilj je sprečiti zatvaranje firmi zbog minornih administrativnih propusta, što je postalo alarmantno učestala praksa.

Problematika trenutnog inspekcijskog nadzora

Trenutni Zakon o inspekcijskom nadzoru i prateći pravilnici pokazuju se kao nedovoljno precizni, što dovodi do ozbiljnih posledica po privrednike. Inspekcije masovno zatvaraju firme na periode od 15 do čak 90 dana zbog minimalnih neslaganja u finansijskoj dokumentaciji. Ova praksa posebno pogađa male i srednje preduzetnike, dok se čini da strani privrednici uživaju veći stepen tolerancije.

Dragan Subotić, član Upravnog odbora Udruženja Zaštitnik, ističe: "Trenutno se firme zatvaraju čak i zbog neslaganja od svega četiri dinara u kasi. Ovakav pristup je neodrživ i kontraproduktivan." Ova situacija je posebno izražena u ugostiteljskom sektoru, gde je, zbog prirode posla i prakse davanja bakšiša, gotovo nemoguće održati apsolutno poklapanje iznosa u kasi i na računima.

Posledice rigidnog inspekcijskog nadzora

Kazne za ovakve prekršaje su nesrazmerno visoke. Pravna lica se suočavaju sa novčanim kaznama od približno 200.000 dinara, dok odgovorna lica mogu biti kažnjena sa oko 50.000 dinara. Ove drakonske mere dovode do niza negativnih posledica:

  • Zatvaranje malih i srednjih preduzeća
  • Gubitak radnih mesta
  • Podsticanje rada na crno
  • Odliv preduzetnika iz zemlje

Subotić navodi alarmantan podatak: "U proteklih godinu dana, izgubili smo skoro 6.000 radnih mesta samo u preduzetničkom sektoru. Mnogi su bili primorani da zatvore svoje firme, napuste zemlju ili pređu u sivu zonu poslovanja."

Dvostruki standardi i kontradiktornosti u inspekcijskom nadzoru

Posebno zabrinjavajuća je činjenica da inspekcije primenjuju različite standarde prema domaćim i stranim privrednicima. Dok se domaći preduzetnici suočavaju sa strogim kaznama za najmanje propuste, strani investitori uživaju veći stepen tolerancije. Ova praksa stvara neravnopravne uslove poslovanja i dodatno otežava položaj domaćih privrednika.

Istovremeno, postoji visok stepen tolerancije prema crnom tržištu i neregistrovanim subjektima. Ova kontradiktornost šalje pogrešnu poruku da je isplativije poslovati u sivoj zoni nego se pridržavati zakona i propisa.

Inicijativa za izmenu zakona o inspekcijskom nadzoru

Kao odgovor na ove probleme, Udruženje Zaštitnik, uz podršku 20 drugih udruženja privrednika iz Srbije, pokreće inicijativu za izmenu Zakona o inspekcijskom nadzoru i pratećih pravilnika. Ključni ciljevi ove inicijative su:

  1. Uvođenje većeg stepena tolerancije za manje administrativne propuste
  2. Uspostavljanje pravednijeg sistema kažnjavanja
  3. Smanjenje represivnog pristupa inspekcija prema privrednicima
  4. Ujednačavanje tretmana domaćih i stranih privrednika

Subotić naglašava: "Naš cilj nije da promovišemo neodgovorno poslovanje, već da stvorimo pravedniji i efikasniji sistem inspekcijskog nadzora koji će podržavati, a ne gušiti privredni razvoj."

Budući koraci i očekivanja

Inicijativa će biti predata Ministarstvu privrede, koje je već sugerisalo pokretanje ovog procesa. Očekuje se da će predložene izmene dovesti do značajnog poboljšanja poslovnog ambijenta u Srbiji, stimulišući rast malih i srednjih preduzeća i smanjujući odliv radne snage.

U zaključku, reforma inspekcijskog nadzora se nameće kao neophodna mera za unapređenje poslovnog okruženja u Srbiji. Balansiranjem između potrebe za kontrolom i podrške privrednom razvoju, ova inicijativa ima potencijal da značajno doprinese ekonomskom napretku zemlje.