Guvernerka Narodne banke Srbije, Jorgovanka Tabaković, predstavila je najnoviji Izveštaj o inflaciji, ističući ključne ekonomske indikatore i projekcije za budući rast. Inflacija ostaje u fokusu, sa neočekivanim uticajima i merama za njeno ublažavanje.
Uticaj suše na inflaciju i cenovne trendove
Prema rečima guvernerke Tabaković, stopa inflacije u oktobru dostigla je 4,5%, što je neznatno iznad prvobitnih očekivanja. Ovaj porast prvenstveno se pripisuje nepovoljnim vremenskim uslovima, posebno sušom koja je pogodila poljoprivredni sektor. Cene voća i povrća pretrpele su najveći udar, doprinoseći ukupnom inflatornom pritisku.
Međutim, Tabaković predviđa postepeno smanjenje inflacije u narednom periodu. Ovo očekivanje temelji se na nekoliko faktora, uključujući:
- Anticipirano snižavanje cena nafte na globalnom tržištu
- Smanjenje "uvozne" inflacije usled sporijeg ekonomskog oporavka u evrozoni
- Potencijalno korigovanje "neopravdano podignutih cena" od strane trgovaca
Guvernerka je izrazila očekivanje da će međugodišnja inflacija do kraja naredne godine konvergirati ka centralnoj projekciji od 3%, što bi predstavljalo značajno poboljšanje u odnosu na trenutno stanje.
Ekonomski rast i projekcije Narodne banke Srbije
Narodna banka Srbije održala je svoje prognoze o rastu bruto domaćeg proizvoda (BDP). Uprkos izazovima koje je donela suša, posebno u sektorima poljoprivrede i proizvodnje električne energije, očekuje se da će rast BDP-a u tekućoj godini dostići 3,8%.
Tabaković je dodatno elaborirala projekcije za naredni period:
- Za naredne dve godine, NBS predviđa rast u rasponu od 4% do 5%
- Centralna projekcija postavljena je na 4,5%
- Ove prognoze uzimaju u obzir očekivano "meko prizemljenje" ekonomije nakon turbulencija izazvanih međunarodnim faktorima
Guvernerka je naglasila da ove projekcije omogućavaju NBS da podrži povoljnije uslove za rast kreditne aktivnosti, što bi trebalo da pruži dodatni podsticaj privrednom rastu.
Strane direktne investicije i zakonodavne inicijative
Tokom prezentacije, Tabaković je iznela ohrabrujuće podatke o stranim direktnim investicijama. Za prvih deset meseci tekuće godine, priliv stranih direktnih investicija dostigao je impresivnih 3,9 milijardi evra. Ovaj podatak ukazuje na kontinuirano poverenje stranih investitora u srpsku ekonomiju, uprkos globalnim ekonomskim izazovima.
Pored toga, guvernerka je najavila pripremu novih zakonskih rešenja usmerenih na ograničavanje maksimalnih kamatnih stopa za određene kategorije kredita stanovništvu. Ova inicijativa ima za cilj:
- Zaštitu potrošača od prekomernih kamatnih opterećenja
- Stimulisanje kreditne aktivnosti pod povoljnijim uslovima
- Indirektno podsticanje ekonomskog rasta kroz povećanu potrošnju i investicije
Dugoročni ciljevi i stabilizacija tržišta
Tabaković je naglasila da je glavni cilj mera NBS pružanje podrške privrednom rastu kroz očuvanje cenovne stabilnosti i relativne stabilnosti deviznog kursa. Ona je istakla da postignuti rezultati nisu došli preko noći, već su plod kontinuiranih napora i pažljivo osmišljenih politika.
Narodna banka Srbije teži stvaranju povoljnijeg investicionog ambijenta, što bi trebalo da dovede do:
- Veće izvesnosti u poslovanju
- Rasta zaposlenosti
- Poboljšanja životnog standarda građana
U zaključku, guvernerka Tabaković je ponovila posvećenost NBS održavanju makroekonomske stabilnosti i podršci dugoročnom ekonomskom rastu Srbije. Inflacija ostaje ključni fokus, sa očekivanjima da će se postepeno približavati ciljanom nivou, stvarajući tako osnovu za stabilan i održiv ekonomski razvoj u narednim godinama.