Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Inflacija i nedostatak radne snage pokreću rast zarada u UK

Nedavno istraživanje ukazuje na značajan rast zarada u Velikoj Britaniji, potaknut zabrinutošću zbog inflacije i nedostatka radne snage. Ovi trendovi mogu dovesti do povećane zabrinutosti BoE, centralne banke zemlje.

Rekordni rast zarada i tržište rada

Prema studiji koju su sproveli Konfederacija za zapošljavanje i analitička kuća KPMG, plate u Velikoj Britaniji porasle su trećim najbržim tempom u istoriji tokom januara. Ovaj fenomen je direktna posledica rastuće inflacije i kontinuiranog nedostatka kvalifikovane radne snage na britanskom tržištu rada.

Potražnja za radnicima nastavlja da raste kako se restrikcije vezane za pandemiju postepeno ublažavaju. Međutim, zanimljivo je primetiti da se tempo rasta slobodnih radnih mesta usporio, dostižući najniži nivo u poslednjih devet meseci. Ovo može ukazivati na postepenu stabilizaciju tržišta rada, iako je situacija i dalje daleko od normalne.

Pritisak na cene i uloga Banke Engleske

Britanska privredna komora iznela je zabrinjavajuće podatke: čak 63% firmi suočava se sa pritiskom da poveća cene svojih proizvoda i usluga zbog rastućih troškova rada. Ova situacija stvara potencijalno opasnu spiralu inflacije, gde povećanje plata vodi ka povećanju cena, što zauzvrat podstiče dalje zahteve za povećanjem zarada.

Banka Engleske, kao institucija odgovorna za održavanje stabilnosti cena, pažljivo prati ove trendove. Kreatori monetarne politike u BoE traže znakove da li očekivanja radnika o budućoj inflaciji podstiču njihove zahteve za višim platama, što bi moglo dovesti do nekontrolisanog rasta cena.

Guverner BoE, Endrju Bejli, javno je pozvao radnike i kompanije da pokažu uzdržanost tokom pregovora o platama. Ovaj apel ima za cilj sprečavanje situacije u kojoj bi inflacija mogla izmaći kontroli, što bi moglo imati dalekosežne posledice po britansku ekonomiju.

Izazovi za poslodavce i potencijalna rešenja

Kler Vorns, šefica odeljenja za obrazovanje, veštine i produktivnost u KPMG, ističe da su kompanije primorane da povećavaju početne zarade kako bi privukle najbolje kandidate. Ova situacija stvara dodatni pritisak na poslodavce, koji se već suočavaju sa izazovima inflacije i nesigurnog ekonomskog okruženja.

Kao odgovor na ove izazove, generalna direktorka Britanske privredne komore, Ševon Haviland, predložila je konkretne mere. Ona je pozvala ministra finansija, Rišija Sunaka, da razmotri odlaganje planiranog povećanja stope poreza na plate za godinu dana. Ovaj potez bi, prema njenom mišljenju, dao preduzećima prijeko potreban prostor za disanje u periodu kada se očekuje značajan rast troškova energije.

Zaključak i budući izgledi

Situacija na britanskom tržištu rada ostaje složena, sa inflacijom i nedostatkom radne snage kao glavnim pokretačima rasta zarada. Dok ovi trendovi mogu kratkoročno koristiti radnicima, oni predstavljaju značajan izazov za ekonomsku stabilnost zemlje u celini.

U narednom periodu, ključno će biti pažljivo balansiranje između potreba radnika, poslodavaca i šire ekonomije. BoE će verovatno igrati ključnu ulogu u ovom procesu, koristeći monetarnu politiku kao alat za kontrolu inflacije i održavanje ekonomske stabilnosti.