Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

IMT traktori: Druga šansa za legendarni brend

IMT traktori, nekada simbol jugoslovenske industrije, doživeli su preporod nakon akvizicije od strane indijskog giganta TAFE. Ova transformacija donela je nove izazove i mogućnosti za srpsku poljoprivredu, istovremeno otvarajući pitanja o budućnosti domaće proizvodnje poljoprivredne mehanizacije.

Preporod IMT traktora pod indijskim vlasništvom

Godine 2018, TAFE (Tractors and Farm Equipment Limited), drugi najveći proizvođač traktora na svetu, kupio je brend i tehničku dokumentaciju IMT-a za približno 550.000 evra. Ovaj potez označio je početak nove ere za legendarni srpski brend. Istovremeno, nekretnine IMT-a u Zemunu prodate su 2021. godine kompaniji ABL Solvent za oko 70 miliona evra, čime je započeta transformacija nekadašnjeg industrijskog kompleksa u stambeno-poslovnu zonu.

Slobodan Petrović, direktor operacija nove kompanije koja nosi staro ime IMT, otkriva da se danas većina delova proizvodi u Indiji, dok se montaža obavlja u Srbiji. "Godišnje prodamo između 350 i 400 traktora, što je znatno manje od stvarnih potreba naše poljoprivrede," ističe Petrović. Ova cifra je daleko od rekordne 1989. godine, kada je IMT proizveo čak 42.000 traktora.

Tržišna pozicija i potrebe srpske poljoprivrede

Uprkos smanjenom obimu proizvodnje, IMT traktori i dalje drže značajan udeo na domaćem tržištu od oko 13%. Petrović naglašava da ovo nije rezultat nostalgije, već praktične računice poljoprivrednika. "Naši poljoprivrednici cene pouzdanost i jednostavnost održavanja IMT traktora," objašnjava on, dodajući da široka mreža mehaničara i dostupnost rezervnih delova čine ove mašine atraktivnim izborom.

Međutim, srpska poljoprivreda suočava se sa ozbiljnim izazovom zastarele mehanizacije. Prosečna starost traktora u Srbiji je oko 20 godina, što ukazuje na hitnu potrebu za modernizacijom. Petrović procenjuje da bi godišnje trebalo prodati najmanje 10.000 novih traktora kako bi se sprečilo dalje starenje voznog parka. Nažalost, trenutna prodaja varira između 2.500 i 3.500 jedinica godišnje, prvenstveno zbog ograničene kupovne moći domaćih farmera.

Prilagođavanje potrebama tržišta

IMT by TAFE traktori prilagođeni su specifičnim potrebama srpskog tržišta. Petrović objašnjava: "U velikom delu zemlje postoje sitni posedi, gde nisu potrebni veliki traktori. Južno i zapadno od Save i Dunava, kao i u voćnjacima i vinogradima podno Fruške Gore, traže se manji, okretniji i ekonomičniji traktori." Ova strategija omogućava brendu da održi relevantnost na tržištu gde se potrebe poljoprivrednika značajno razlikuju od regiona do regiona.

TAFE trenutno prodaje IMT traktore u Srbiji, uključujući Kosovo i Metohiju, kao i u Republici Srpskoj. Kompanija radi na homologaciji traktora prema evropskim standardima, sa ciljem proširenja prodaje na Hrvatsku i Sloveniju u narednoj godini. Ovo predstavlja značajan korak ka ponovnom uspostavljanju IMT brenda na tržištima bivše Jugoslavije.

Izazovi i budućnost domaće proizvodnje

Upitan o mogućnosti obnove proizvodnje traktora u Srbiji, Petrović je skeptičan. "Proizvodnja traktora danas je igra velikih brojeva," objašnjava on, ističući da TAFE proizvodi 200.000 traktora godišnje, sa kapacitetom od 30.000 mesečno. U poređenju s tim, rekordna proizvodnja IMT-a od 42.000 traktora godišnje deluje skromno. Zbog ekonomije obima, postizanje konkurentne cene komponenti i delova u Srbiji čini se malo verovatnim.

Ipak, Petrović veruje da bi poljoprivredna proizvodnja u Srbiji mogla postati profitabilnija uz brže zanavljanje mehanizacije. On se zalaže za kontinuirane programe subvencionisanja nabavke poljoprivredne mehanizacije. "Najvažnije je da takve mere imaju kontinuitet," naglašava Petrović, objašnjavajući da nepredvidivost subvencija često dovodi do odlaganja investicija.

Značaj državne podrške i modernizacije

Petrović smatra da bi država trebalo da svake godine predvidi sredstva za kupovinu nove mehanizacije i podstiče poljoprivrednike da je nabavljaju. "Svaka redovna pomoć za privrednike, od ulaganja u navodnjavanje do kupovine priključnih mašina, obezbedila bi dobit za državu i celo društvo kroz veći rod," zaključuje on.

Modernizacija poljoprivredne mehanizacije nije samo pitanje produktivnosti, već i spremnosti za izazove savremene poljoprivrede. Novija i ispravna mehanizacija omogućava poljoprivrednicima da efikasnije reaguju na promenljive vremenske uslove i tržišne zahteve. Ovo je posebno važno u kontekstu klimatskih promena i sve češćih ekstremnih vremenskih pojava.

U zaključku, iako IMT traktori možda nikada neće povratiti nekadašnji obim proizvodnje, njihov opstanak i adaptacija na savremeno tržište predstavljaju značajan uspeh. Budućnost srpske poljoprivrede leži u balansiranju između tradicije i inovacije, gde IMT brand igra važnu ulogu kao most između prošlosti i budućnosti domaće poljoprivredne mehanizacije.