Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Google pobedio u sporu protiv EU kazne od 1,49 milijardi evra

U značajnom razvoju događaja na polju antimonopolske politike Evropske unije, tehnološki gigant Alphabet, poznatiji kao Google, izvojevao je značajnu pobedu u dugogodišnjem pravnom sporu. Ovaj slučaj, zajedno sa paralelnim sporom koji uključuje kompaniju Qualcomm, baca novo svetlo na složenost i izazove regulisanja velikih tehnoloških kompanija u digitalnom dobu.

Google trijumfuje u antimonopolskom sporu sa EU

Kompanija Alphabet, matična firma Google-a, postigla je značajan uspeh u sredu, kada je uspešno osporila kaznu od približno 1,5 milijardi evra (oko 1,7 milijardi dolara) koju joj je Evropska unija izrekla. Ova kazna, izrečena 2019. godine, bila je rezultat optužbi da je Google zloupotrebio svoju dominantnu poziciju na tržištu oglašavanja putem pretrage.

Sud u Luksemburgu, koji je razmatrao slučaj, u velikoj meri je podržao stanovište EK o suštini spora. Međutim, sudije su donele odluku o poništenju kazne, navodeći da Komisija nije uzela u obzir sve relevantne okolnosti pri donošenju svoje odluke. Konkretno, sud je zaključio da Evropska komisija nije uspela da dokaže da su sporne ugovorne odredbe sprečile inovacije ili pomogle Google-u da održi i ojača svoju dominantnu poziciju na tržištima oglašavanja putem pretrage.

Implikacije presude za antimonopolsku politiku EU

Ova presuda predstavlja značajan udarac za antimonopolsku strategiju Evropske unije, posebno za napore odlazeće šefice za antimonopolsku politiku, Margrete Vestager. Vestager je postala poznata po svojim agresivnim akcijama protiv velikih tehnoloških kompanija, uključujući Google, Apple i Amazon. Međutim, ishod ovog slučaja ukazuje na kompleksnost regulisanja brzo evoluirajućeg tehnološkog sektora.

Uprkos ovom porazu, Vestager je nedavno zabeležila dve značajne pobede u odvojenim slučajevima protiv Google-a i poreskog sporazuma između kompanije Apple i irskih vlasti. Ovi mešoviti rezultati naglašavaju izazove sa kojima se regulatori suočavaju u balansiranju potrebe za fer konkurencijom sa inovacijama i ekonomskim rastom u digitalnoj ekonomiji.

Qualcomm-ov neuspeh u žalbi protiv EU kazne

Nasuprot Google-ovom uspehu, proizvođač čipova Qualcomm nije uspeo da poništi svoju kaznu u sličnom antimonopolskom sporu sa EU. Sud je odbacio sve argumente koje je Qualcomm izneo u svojoj žalbi, iako je blago smanjio kaznu sa 242 miliona na 238,7 miliona evra.

Evropska komisija je prvobitno kaznila Qualcomm 2019. godine, tvrdeći da je kompanija prodavala čipove po cenama nižim od troškova između 2009. i 2011. godine. Cilj ove prakse, prema EK, bio je da se oslabi britanski proizvođač softvera za mobilne telefone, Icera, koji je sada deo Nvidia korporacije.

Budućnost antimonopolske politike u tehnološkom sektoru

Ovi slučajevi naglašavaju potrebu za stalnim preispitivanjem i prilagođavanjem antimonopolskih politika u svetlu brzo menjajućeg tehnološkog pejzaža. Dok regulatori nastoje da održe fer konkurenciju, moraju takođe uzeti u obzir složenost modernih poslovnih modela i potencijalne koristi za potrošače koje proizilaze iz tehnoloških inovacija.

U svetlu ovih presuda, očekuje se da će EU možda morati da preispita svoj pristup regulisanju velikih tehnoloških kompanija. Ovo bi moglo uključivati razvoj sofisticiranijih metoda za procenu tržišne dominacije i potencijalnih šteta za konkurenciju u digitalnom dobu.

Dok se prašina sleže nakon ovih presuda, jedno je sigurno: debata o ulozi antimonopolske politike u oblikovanju budućnosti tehnološkog sektora daleko je od završene. Regulatori, kompanije i potrošači će nastaviti da prate razvoj događaja u ovoj oblasti sa velikim interesovanjem, svesni da ishodi ovih sporova mogu imati dalekosežne posledice za budućnost digitalne ekonomije.