Ministarstvo pravde Sjedinjenih Američkih Država preduzelo je drastičan korak u borbi protiv tehnoloških monopola, zahtevajući prodaju Google Chrome pretraživača. Ovaj potez mogao bi drastično promeniti pejzaž onlajn pretrage i veštačke inteligencije.
Antimonopolska akcija protiv Google monopola
Najviši antimonopolski zvaničnici SAD doneli su odluku koja bi mogla da predstavlja prekretnicu u tehnološkoj industriji. Oni su odlučili da zatraže od suda da primora Google, odnosno njegovu krovnu kompaniju Alphabet, da proda svoj popularni Chrome pretraživač. Ovaj potez bi predstavljao istorijski udar na jednu od najvećih svetskih tehnoloških kompanija.
Ministarstvo pravde SAD planira da se obrati sudiji koji je u avgustu doneo presudu da je Google nezakonito monopolizovao tržište internet pretrage. Od njega će tražiti da zahteva primenu odgovarajućih mera vezanih za veštačku inteligenciju i Google-ov operativni sistem za pametne telefone, Android. Ova informacija dolazi iz pouzdanih izvora blisko upoznatih sa slučajem, kako navodi Bloomberg.
Šire implikacije antimonopolskog slučaja
Antimonopolski zvaničnici, zajedno sa nekoliko država koje su se pridružile slučaju, takođe nameravaju da preporuče saveznom sudiji Amitu Mehti da nametne uslove za licenciranje podataka. Ovi predlozi, ukoliko ih sudija Mehta prihvati, imaju potencijal da značajno preoblikuju tržište onlajn pretrage i rastuću industriju veštačke inteligencije.
Ovaj slučaj je inicijalno pokrenut tokom administracije bivšeg predsednika Donalda Trampa, a nastavljen je pod sadašnjim predsednikom Džoom Bajdenom. Predstavlja najagresivniji pokušaj da se obuzda moć ogromne tehnološke kompanije od kada je Vašington pre približno dve decenije bezuspešno pokušao da razbije korporaciju Microsoft.
Značaj Chrome pretraživača za Google-ovo poslovanje
Posedovanje Chrome-a, najpopularnijeg veb pretraživača na svetu, od suštinskog je značaja za Google-ovo poslovanje sa oglasima. Kompanija je u mogućnosti da prati aktivnosti prijavljenih korisnika i koristi te podatke za efikasnije ciljanje promocija, koje generišu najveći deo njenog prihoda.
Pored toga, Google koristi Chrome da usmeri korisnike na svoj vodeći AI proizvod, Gemini. Ovaj alat ima potencijal da evoluira od običnog četbota do sofisticiranog digitalnog asistenta koji bi pratio korisnike kroz različite aspekte njihovog onlajn iskustva.
Reakcije i posledice
Google-ova potpredsednica za regulatorna pitanja izrazila je zabrinutost povodom odluke Ministarstva pravde. Ona je izjavila da Ministarstvo "nastavlja da gura radikalnu agendu koja prevazilazi pravna pitanja u ovom slučaju". Dodatno je naglasila da bi "vlada mogla da naškodi potrošačima, programerima i američkom tehnološkom liderstvu upravo u trenutku kada je to najpotrebnije".
Finansijsko tržište je odmah reagovalo na ove vesti. Akcije Google-a su pale za približno 1,8 procenata na 172,16 dolara u kasnom trgovanju nakon završetka poslednjeg berzanskog dana. Međutim, važno je napomenuti da su ove akcije od početka godine zabeležile rast od oko 25 procenata.
Ovaj slučaj protiv Google monopola mogao bi imati dalekosežne posledice ne samo za kompaniju, već i za celu tehnološku industriju. Potencijalna prodaja Chrome pretraživača mogla bi otvoriti vrata novim igračima na tržištu i potencijalno dovesti do veće konkurencije i inovacija u oblasti internet pretrage i veštačke inteligencije.