Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Goldman Sachs smanjuje procenu rizika od recesije u SAD

Goldman Sachs, ugledna investiciona banka, nedavno je revidirala svoju procenu verovatnoće recesije u Sjedinjenim Američkim Državama, što je izazvalo značajno interesovanje u finansijskim krugovima. Ova promena u prognozi zasniva se na novim pozitivnim podacima o zapošljavanju, koji ukazuju na otpornost američke ekonomije.

Revizija prognoze recesije u SAD

Goldman Sachs je smanjio svoju procenu verovatnoće recesije u Sjedinjenim Američkim Državama za narednih 12 meseci sa prethodnih 20% na 15%. Ova značajna revizija usledila je nakon objavljivanja septemberskog izveštaja o zapošljavanju, koji je premašio očekivanja analitičara. Pozitivni trendovi na tržištu rada su glavni faktor koji je uticao na ovu promenu prognoze.

Prema podacima Ministarstva rada SAD, septembarski izveštaj o zapošljavanju pokazao je najveći rast broja radnih mesta u poslednjih šest meseci. Istovremeno, stopa nezaposlenosti je pala na približno 4,1%, što je dodatno osnažilo pozitivnu sliku ekonomije. Ovi podaci su značajno uticali na percepciju ekonomske stabilnosti i potencijala za rast.

Analiza tržišta rada i ekonomskih indikatora

Jan Hacijus, glavni američki ekonomista Goldman Sachsa, istakao je da je septembarski izveštaj o zapošljavanju "resetovao priču o tržištu rada". Ova izjava ukazuje na to da su prethodni strahovi o prebrzom slabljenju potražnje za radnom snagom bili preuranjeni. Hacijus je naglasio da trenutni trendovi na tržištu rada ne ukazuju na neposrednu opasnost od značajnog povećanja stope nezaposlenosti.

Uprkos pozitivnim pokazateljima, Goldman Sachs zadržava opreznost u svojim prognozama. Investiciona banka predviđa postepeno smanjenje kamatnih stopa u narednom periodu, sa ciljem dostizanja tzv. terminalnih stopa između 3,25% i 3,5% do juna sledeće godine. Ova prognoza uzima u obzir trenutne ekonomske trendove i potencijalne rizike.

Uticaj monetarne politike na ekonomske prognoze

Federalne rezerve, centralna banka Sjedinjenih Američkih Država, već su preduzele korake ka ublažavanju monetarne politike. U septembru su smanjile svoju referentnu stopu za 50 baznih poena, što je rezultiralo rasponom od 4,75% do 5%. Ovo predstavlja prvo smanjenje kamatnih stopa od 2020. godine, signalizirajući potencijalnu promenu kursa u monetarnoj politici.

Ekonomisti Goldman Sachsa veruju da se trenutni podaci o zapošljavanju mogu smatrati pouzdanim, s obzirom na to da nema jasnih znakova za dalje negativne revizije. Hacijus ističe: "U širem smislu, ne vidimo očigledan razlog da rast radnih mesta bude osrednji u vreme kada je broj radnih mesta veliki, a bruto domaći proizvod snažno raste." Ova izjava reflektuje optimizam u pogledu trenutnog stanja i kratkoročne budućnosti američke ekonomije.

Izazovi i neizvesnosti u ekonomskim prognozama

Međutim, važno je napomenuti da ekonomske prognoze uvek nose određeni stepen neizvesnosti. Goldman Sachs upozorava da bi oktobarska statistika o zapošljavanju mogla biti "komplikovanija" zbog nekoliko faktora. Među njima su potencijalni uticaji uragana i velikog štrajka lučkih radnika, koji bi mogli privremeno da poremete ekonomske pokazatelje.

Ovi faktori naglašavaju potrebu za opreznim tumačenjem kratkoročnih ekonomskih podataka. Dok pojedinačni mesečni izveštaji mogu pokazati fluktuacije, dugoročni trendovi pružaju pouzdaniju sliku ekonomskog zdravlja. Ekonomisti naglašavaju važnost posmatranja šireg konteksta pri analizi rizika od recesije.

U zaključku, revizija prognoze recesije u SAD od strane Goldman Sachsa ukazuje na pozitivne trendove u američkoj ekonomiji, posebno na tržištu rada. Ipak, oprez ostaje ključan u tumačenju ekonomskih pokazatelja, s obzirom na složenost globalnih ekonomskih faktora i potencijalne kratkoročne poremećaje.