Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Globalno monetarno popuštanje: Tržišta u iščekivanju

Globalna finansijska tržišta doživljavaju značajne promene nakon nedavnih poteza centralnih banaka. Monetarno popuštanje postaje ključna tema, sa fokusom na najveće svetske ekonomije i njihove monetarne politike.

Uticaj smanjenja kamatnih stopa na svetska tržišta

Početkom nedelje, svetska tržišta akcija održala su se blizu rekordnih nivoa, reflektujući optimizam investitora nakon značajnog smanjenja kamatnih stopa od strane Fed-a prethodne nedelje. Pažnja finansijske zajednice sada se usmerava ka potencijalnim sličnim potezima drugih važnih ekonomija, posebno Kine i Švajcarske.

Kineski monetarni autoriteti već su preduzeli korake u tom pravcu, smanjivši dvonedeljnu repo stopu za 10 baznih poena. Ovaj potez, iako dobrodošao, nije u potpunosti zadovoljio očekivanja tržišta koja su se nadala agresivnijem pristupu, posebno u pogledu dugoročnih stopa.

Očekivanja i rizici na tržištima

Investitori sa nestrpljenjem iščekuju nove podatke o inflaciji u Sjedinjenim Državama, nadajući se da će oni potvrditi trend opadanja cena. Uspešno obuzdavanje inflacije moglo bi dodatno podržati očekivanja o nastavku monetarnog popuštanja.

MSCI indeks globalnih akcija, koji pruža širok pregled stanja na svetskim tržištima, pokazao je stabilnost nakon dvonedeljnog rasta. Slično tome, evropski Stoxx indeks zabeležio je stagnaciju, dok su fjučersi na američke akcije oscilirali između manjih dobitaka i gubitaka.

Prošlonedeljno smanjenje kamatnih stopa Fed-a za 50 baznih poena izazvalo je značajne reakcije na tržištu. Više od 20 milijardi akcija promenilo je vlasnike u SAD tokom jednog dana trgovanja, što predstavlja najintenzivniju sesiju od januara 2021. godine. Ovaj potez doveo je do toga da je S&P 500 indeks dostigao nove istorijske maksimume.

Neizvesnosti i podeljeni stavovi stručnjaka

Uprkos optimizmu na tržištima, među investitorima i ekonomistima postoje podeljeni stavovi o efektivnosti i pravovremenosti ovih mera monetarnog popuštanja. Neki stručnjaci izražavaju zabrinutost da bi ove mere mogle biti zakašnjele u pokušaju sprečavanja ekonomskog usporavanja ili čak potencijalne recesije u SAD.

Istorijski presedani dodatno podstiču ovu zabrinutost. Prethodna dva slučaja kada je Fed započeo ciklus popuštanja sa smanjenjem od 50 baznih poena bili su tokom godina ozbiljnih ekonomskih kriza - 2008. i 2001. godine. Ova činjenica navodi neke analitičare na oprez pri tumačenju trenutnih poteza centralnih banaka.

Dodatni faktor neizvesnosti predstavljaju potencijalni neočekivano snažni podaci o ekonomskom rastu ili inflaciji. Takvi podaci mogli bi značajno uticati na očekivanja tržišta u pogledu budućih smanjenja kamatnih stopa. Istovremeno, nedavni podaci o tržištu rada u SAD, koji su pokazali slabost, u kombinaciji sa solidnim podacima o maloprodaji, dodatno otežavaju procenu stvarnog stanja najveće svetske ekonomije.

Zaključak: Oprez u vremenu neizvesnosti

U zaključku, globalna finansijska tržišta nalaze se u delikatnoj fazi, gde monetarno popuštanje igra ključnu ulogu. Dok centralne banke nastavljaju sa prilagođavanjem svojih politika, investitori moraju pažljivo pratiti ekonomske indikatore i biti spremni na potencijalne volatilnosti.