Izvor: Biznis.rs | Foto: Biznis.rs

Globalni samit o veštačkoj inteligenciji u Beogradu

Prestonica Srbije, Beograd, priprema se da bude epicentar globalnog dijaloga o veštačkoj inteligenciji (VI) početkom decembra. Ovaj događaj obećava da će biti ključna tačka u međunarodnim naporima za unapređenje i regulaciju ove revolucionarne tehnologije.

GPAI samit: Okupljanje globalnih umova u Beogradu

Ministarstvo nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Republike Srbije nedavno je objavilo da će Beograd biti domaćin prestižnog samita Globalnog partnerstva za veštačku inteligenciju (GPAI) 3. i 4. decembra. Ovaj dvodnevni događaj postaviće Srbiju u centar svetske pažnje u oblasti veštačke inteligencije, okupljajući delegate iz više od 40 zemalja.

Samit će biti jedinstvena prilika za razmenu znanja i iskustava na globalnom nivou, okupljajući vodeće svetske stručnjake za VI, predstavnike međunarodnih organizacija, lidere industrije i akademske zajednice. Ovako širok spektar učesnika obećava bogatu i sveobuhvatnu diskusiju o budućnosti VI.

Zajednički napori za organizaciju samita

Organizacija ovog prestižnog događaja rezultat je saradnje nekoliko ključnih institucija. Skupština Srbije, Vlada Srbije, Ministarstvo nauke, tehnološkog razvoja i inovacija, Kancelarija za IT i eUpravu, kao i Program Ujedinjenih nacija za razvoj, udružili su snage da osiguraju uspeh samita. Dodatnu podršku pružaju predsednik Srbije i Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD), naglašavajući značaj ovog događaja na najvišem državnom nivou.

Ovakva saradnja različitih institucija i organizacija svedoči o važnosti teme veštačke inteligencije i njenoj sve većoj ulozi u oblikovanju budućnosti našeg društva i ekonomije.

Fokus na odgovornom razvoju veštačke inteligencije

Glavni cilj ovogodišnjeg samita je promovisanje odgovornog razvoja i primene veštačke inteligencije. Učesnici će se baviti ključnim pitanjima etičke primene VI i njenim potencijalom da donese korist celokupnom društvu. Ova tema je od suštinskog značaja u vreme kada VI napreduje neverovatnom brzinom, otvarajući nove mogućnosti, ali i izazove.

Jedan od ključnih rezultata samita biće potpisivanje Beogradske deklaracije, dokumenta koji će se fokusirati na pomenute ciljeve odgovornog razvoja VI. Ova deklaracija će verovatno postaviti smernice za buduću međunarodnu saradnju u oblasti veštačke inteligencije.

Impresivan skup stručnjaka i bogat program

Organizatori očekuju prisustvo više od 500 eksperata iz različitih oblasti povezanih sa veštačkom inteligencijom. Od tog broja, preko 70 stručnjaka će imati priliku da govori u okviru 25 planiranih sesija, obezbeđujući raznovrstan i bogat program.

Među istaknutim učesnicima biće i kanadski kompjuterski naučnik Džošua Bengio, svetski poznati stručnjak za veštačke neuronske mreže. Njegovo prisustvo dodatno podiže profil samita i obećava duboke uvide u najnovija dostignuća u oblasti dubokog učenja.

Srbija na čelu globalne inicijative za veštačku inteligenciju

Ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija, Jelena Begović, istakla je značajnu ulogu Srbije u GPAI. Naša zemlja ove godine kopredsedava ovom globalnom organizacijom, a već sledeće godine preuzeće predsedavanje. Ovo pozicionira Srbiju kao važnog aktera u globalnim diskusijama o budućnosti veštačke inteligencije.

Ministarka Begović naglasila je važnost balansiranog pristupa razvoju VI, ističući potrebu da se razmotre ključna pitanja poput potencijala VI da dostigne nivo ljudske inteligencije i zaštite intelektualne svojine u digitalnom dobu.

Demokratizacija resursa za razvoj veštačke inteligencije

Mihailo Jovanović, direktor Kancelarije za IT i eUpravu, naglasio je važnost demokratizacije resursa za razvoj i primenu veštačke inteligencije. On je istakao Srbiju kao primer dobre prakse u ovom pogledu, navodeći besplatno korišćenje kapaciteta superračunara u Kragujevcu za tehničke fakultete, institute, naučno-tehnološke parkove i startapove.

Ovakav pristup omogućava širem krugu istraživača i inovatora da rade na različitim primenama VI u svim sferama društva, potencijalno ubrzavajući napredak i inovacije u ovoj oblasti.

GPAI: Globalna inicijativa za odgovornu veštačku inteligenciju

Globalno partnerstvo za veštačku inteligenciju je međunarodna inicijativa pokrenuta sa ciljem promocije odgovornog razvoja i upotrebe veštačke inteligencije. Ideju su prvi put predložile Kanada i Francuska na 44. samitu G7 zemalja, a zvanično je pokrenuta u junu 2020. godine.

Beogradski samit ima poseban značaj jer je prvi nakon što je OECD postala domaćin partnerstva ove godine. Ovo dodatno naglašava važnost događaja u kontekstu globalne saradnje u oblasti veštačke inteligencije.

U zaključku, predstojeći GPAI samit u Beogradu predstavlja značajan korak u globalnim naporima za unapređenje i regulaciju veštačke inteligencije. Okupljajući stručnjake iz celog sveta, ovaj događaj obećava da će postaviti temelje za odgovoran razvoj VI u korist celokupnog društva.