Globalno tržište kafe suočava se sa nezapamćenim izazovima koji bi mogli dovesti do značajnog porasta cena ovog popularnog napitka. Kombinacija klimatskih promena, tržišnih trendova i neočekivanih faktora stvara "savršenu oluju" koja bi mogla transformisati industriju kafe kakvu poznajemo.
Rekordne cene sirove kafe i njihovi uzroci
Cena sirove kafe dostigla je istorijski maksimum, prema rečima analitičarke Džudi Gejns. Ovaj fenomen rezultat je složene interakcije nekoliko faktora, uključujući problematične useve, tržišne sile, iscrpljene zalihe, i neočekivano, uticaj najsmrdljivijeg voća na svetu - durijana.
Godina 2021. donela je neuobičajeni mraz koji je devastirao useve kafe u Brazilu, najvećem svetskom proizvođaču arabike. Ova sorta kafe često se koristi u kafićima širom sveta. Kao posledica toga, kupci su se okrenuli alternativnim izvorima, poput Vijetnama, koji je primarni proizvođač sorte robusta, najčešće korišćene u instant kafi.
Klimatske promene i njihov uticaj na proizvodnju kafe
Međutim, vijetnamski farmeri suočili su se sa najtežom sušom u poslednjih deceniju, što je dovelo do neočekivanog zaokreta u njihovoj proizvodnji. Mnogi su se odlučili za uzgoj durijana, voća koje, uprkos svom neprijatnom mirisu, donosi pet puta veću zaradu od kafe. Ovaj trend je doveo do značajnog smanjenja izvoza robusta kafe iz Vijetnama, koji je u junu bio gotovo prepolovljen u odnosu na isti period prethodne godine.
Dok su proizvođači iz drugih zemalja, poput Kolumbije, Etiopije, Perua i Ugande, povećali svoj izvoz robuste, to još uvek nije dovoljno da nadoknadi deficit na tržištu. Kao rezultat, cene sirove robuste i arabike su danas na gotovo rekordnom nivou, što direktno utiče na cenu svake šoljice kafe koju konzumiramo.
Potencijalne posledice za potrošače
Pol Armstrong, britanski veletrgovac kafom, predviđa da bi se ljubitelji ovog napitka uskoro mogli suočiti sa "ludim scenarijem" gde bi šolja kafe u Velikoj Britaniji mogla koštati preko pet funti. Armstrong, koji uvozi kafu iz Južne Amerike i Azije, prži je i distribuira kafićima širom zemlje, nedavno je bio primoran da podigne cene, ali upozorava da to možda neće biti kraj poskupljenja.
Mnogi kafići će se u narednim mesecima suočiti sa teškom odlukom - da li da veće troškove prebace na svoje korisnike ili da smanje svoje marže. Grafički prikazi pokazuju da je cena sirove kafe na berzama u Londonu za robustu i u Njujorku za arabiku porasla čak pet puta u periodu od januara 2016. do početka septembra tekuće godine.
Širi uticaj na industriju kafe
Ne samo da će poskupeti šoljica kafe u kafićima, već se očekuje i porast cena instant kafe i kafe u maloprodaji. Međutim, važno je napomenuti da visoka tržišna cena sirove kafe ne dovodi nužno do proporcionalno viših maloprodajnih cena.
Felipe Bareto Kroče, generalni direktor FAFCoffees u Brazilu, tvrdi da je porast cena kafe "uglavnom posledica opštih inflatornih troškova", poput zakupa prostora i troškova rada, a ne samo cene sirove kafe. Procenjuje se da sirova kafa čini manje od 10% cene šoljice kafe u kafiću.
Budućnost tržišta kafe
Kroče veruje da je kafa i dalje relativno jeftina ako se priprema kod kuće, iako se i dalje smatra luksuznom robom. Zanimljivo je da je zbog poskupljenja sirove kafe slabijeg kvaliteta, kvalitetnija kafa postala relativno isplativija opcija.
"Razlika u ceni između specijaliteta kafe u specijalizovanom kafiću u Londonu i obične kafe u masovnim lancima kafića je sada mnogo manja nego ranije," objašnjava Kroče. On dodaje da će predstojeća prolećna berba u Brazilu, koji proizvodi trećinu svetske kafe, biti ključna za buduće cene.
Budućnost cena kafe u velikoj meri zavisi od vremenskih uslova. Ako kiša padne u pravom trenutku, biljke bi trebalo da budu dovoljno zdrave za bujno cvetanje. Međutim, ako kiša zakasni, sledeće godine bi moglo doći do propadanja roda, što bi dodatno pojačalo pritisak na tržište.
U zaključku, globalno tržište kafe suočava se sa složenim izazovima koji će verovatno uticati na cene u bliskoj budućnosti. Kombinacija klimatskih promena, tržišnih trendova i neočekivanih faktora poput popularnosti durijana stvara nestabilno okruženje za proizvođače i potrošače kafe širom sveta.