U sredu su globalne berze zabeležile značajan rast, prvenstveno zbog smanjenja napetosti između Rusije i zapadnih zemalja. Ova pozitivna promena na geopolitičkoj sceni donela je novu dozu optimizma među investitorima, dok su tržišta sa nestrpljenjem iščekivala objavljivanje kvartalnih rezultata tehnološkog giganta Nvidia.
Uticaj geopolitičkih događaja na globalna tržišta
Prethodni dan obeležen je porastom cena sigurnih sredstava, poput zlata i državnih obveznica. Ovaj trend bio je direktna posledica vesti o upotrebi američkih raketa dugog dometa od strane Ukrajine na ruskoj teritoriji, kao i zvaničnih izmena ruske nuklearne doktrine. Međutim, situacija se značajno promenila nakon izjave ruskog ministra spoljnih poslova Sergeja Lavrova, koji je umanjio mogućnost nuklearnog sukoba, što je dovelo do smirivanja tenzija na tržištima.
Globalni MSCI indeks ostao je stabilan, dok su evropske akcije zabeležile rast od približno 0,4 procenta. Ovo je jasan pokazatelj da su investitori pozitivno reagovali na smanjenje geopolitičkih tenzija. Istovremeno, fjučersi na američkim berzama su ukazivali na potencijalni rast od oko 0,2 procenta, što dodatno potvrđuje opšti trend oporavka na tržištima.
Očekivanja od Nvidia rezultata i uticaj na tržište
Nvidia, trenutno najvrednija kompanija na svetu, našla se u centru pažnje investitora uoči objavljivanja kvartalnih rezultata. Akcije ovog tehnološkog giganta su pre početka trgovanja ojačale za približno 0,3 procenta, dok su analitičari predviđali potencijalnu volatilnost od čak devet procenata u oba smera nakon objavljivanja rezultata.
Stručnjaci iz banke JPMorgan ističu da je Nvidia u fokusu investitora zbog svojih ključnih proizvoda povezanih sa veštačkom inteligencijom. Oni smatraju da će izjave izvršnog direktora kompanije, Jensena Huanga, biti od presudnog značaja za formiranje očekivanja o budućem razvoju industrije veštačke inteligencije i njenom uticaju na globalno tržište.
Kretanja na valutnom tržištu i tržištu obveznica
Na valutnom tržištu, američki dolar je ojačao za oko 0,3 procenta. Ovo jačanje dolara povezuje se sa očekivanjima investitora da će ekonomske politike bivšeg predsednika Trampa doprineti rastu inflacije i ubrzati ekonomski oporavak. Međutim, analitičari iz Zurich Insurance Group upozoravaju da će tržišne sile verovatno ograničiti preterane ambicije u ekonomskoj politici, kako bi se izbegla prekomerna inflacija.
Tržište obveznica takođe je doživelo značajne promene. Prinosi na desetogodišnje američke trezorske zapise porasli su na približno 4,437 procenata, što je blizu najvišeg nivoa u poslednjih pet meseci. Ovaj rast prinosa ukazuje na povećanu potražnju za sigurnim ulaganjima u trenutku geopolitičke neizvesnosti.
Valute poput japanskog jena i švajcarskog franka, koje se tradicionalno smatraju sigurnim utočištima u periodima tržišne nestabilnosti, oslabile su nakon prethodnog jačanja. Ovo kretanje sugeriše da investitori postepeno napuštaju defanzivne pozicije i okreću se riskantnijim ulaganjima.
Kretanja na kineskom tržištu
Kinesko tržište takođe je privuklo pažnju investitora. Cena kineskog juana je zabeležila blagi pad, dok su kineske berze ostvarile skroman rast od približno 0,2 procenta. Ova kretanja ukazuju na opreznost investitora prema drugoj najvećoj svetskoj ekonomiji, uprkos generalno pozitivnom raspoloženju na globalnim tržištima.
U zaključku, globalne berze su pokazale znake oporavka usled smanjenja geopolitičkih tenzija. Investitori su sa optimizmom dočekali vesti o smirivanju situacije između Rusije i Zapada, istovremeno iščekujući rezultate Nvidia kao potencijalnog pokretača daljeg rasta na tehnološkom sektoru. Kretanja na valutnom tržištu i tržištu obveznica dodatno su oblikovala složenu sliku globalnih finansijskih tokova.