Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Globalna ulaganja u naučna istraživanja i razvoj

U savremenom svetu, naučna istraživanja predstavljaju ključni faktor ekonomskog rasta i tehnološkog napretka. Različite zemlje ulažu značajne resurse u ovu oblast, ali se njihovi pristupi i rezultati znatno razlikuju.

Globalni lideri u finansiranju nauke

Sjedinjene Američke Države prednjače u apsolutnim iznosima ulaganja u naučna istraživanja. Sa budžetom od približno 210 milijardi dolara za tekuću godinu, SAD demonstriraju snažnu posvećenost naučnom razvoju. Međutim, kada se ova cifra uporedi sa njihovim bruto domaćim proizvodom (BDP) od oko 25,4 biliona dolara, procenat izdvajanja iznosi tek 0,82%.

Situacija se značajno menja kada se u obzir uzmu i investicije privatnog sektora. Kao zemlja sa izuzetno dinamičnim tržištem kapitala i gigantskim tehnološkim kompanijama, ukupna američka ulaganja u naučni razvoj dostigla su impresivnih 886 milijardi dolara u 2022. godini. Ovo predstavlja približno 3,5% BDP-a najveće svetske ekonomije u tom trenutku.

Izrael i Južna Koreja: Lideri po procentu BDP-a

Kada se posmatra udeo ulaganja u nauku u odnosu na BDP, Izrael i Južna Koreja se izdvajaju kao globalni lideri. Izrael već godinama stavlja naglasak na naučno istraživanje i razvoj (R&D), aktivno podstičući startap ekosistem i investirajući u inostranstvu kao deo svoje ekonomske strategije.

Ova bliskoistočna zemlja godišnje izdvaja oko 5,56% svog BDP-a za naučni razvoj i istraživanja. Međutim, važno je napomenuti da će ova cifra verovatno biti revidirana zbog aktuelne situacije u Pojasu Gaze.

Izraelska vlada je tokom proteklih decenija implementirala različite programe za podsticanje rasta. Jedan od najuticajnijih je Yozma, što na hebrejskom znači "inicijativa". Ovaj fond ima za cilj da "olakša institucionalna ulaganja od 2024. do 2026. godine, jačajući partnerstva između institucija i fondova koji upravljaju rizičnim kapitalom", sa fokusom na inovativne tehnološke kompanije.

Južnokorejski pristup naučnom razvoju

Južna Koreja takođe pokazuje izuzetnu posvećenost naučnom razvoju. Konsultativni savet predsednika Koreje za nauku i tehnologiju odobrio je povećanje budžeta za R&D od 4,6% u 2022. godini, dostižući ukupan iznos od približno 23,5 biliona vona (oko 20,7 milijardi dolara).

Ova azijska zemlja godišnje izdvaja oko 4,93% svog BDP-a za nauku, što je stavlja u sam vrh globalnih lidera u ovoj oblasti. Naglašavajući potrebu za globalnim tehnološkim liderstvom, Savet je planirao investiranje u gotovo 1.200 projekata, demonstrirajući sveobuhvatan pristup naučnom razvoju.

Ostali globalni igrači u naučnom razvoju

Pored pomenutih zemalja, na globalnoj sceni naučnih istraživanja ističu se i druge države. Kina se izdvaja po apsolutnim iznosima ulaganja, dok Japan, Nemačka i Švajcarska takođe zauzimaju značajne pozicije.

Posebno je zanimljiv slučaj Švajcarske, koju je Svetska organizacija za intelektualnu svojinu prepoznala kao najinovativniju zemlju 13 godina zaredom, zaključno sa 2023. godinom. Ovo priznanje svedoči o dugoročnoj posvećenosti Švajcarske naučnom razvoju i inovacijama.

Srbija u kontekstu globalnih ulaganja u nauku

Kada je reč o Srbiji, situacija je nešto drugačija u poređenju sa globalnim liderima. Tokom 2023. godine, iz državnog budžeta je izdvojeno 31,7 milijardi dinara za aktivnosti istraživanja i razvoja. Iako ovo predstavlja povećanje od 15,8% u odnosu na prethodnu godinu, udeo ukupnih budžetskih sredstava za R&D u BDP-u iznosio je tek 0,4%.

Situacija je nešto povoljnija kada se u obzir uzmu i aktivnosti privatnog sektora. Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, ukupni izdaci za naučno-istraživačku i istraživačko-razvojnu delatnost u 2022. godini iznosili su više od 68 milijardi dinara, što čini 0,97% BDP-a.

Ovaj procenat, iako značajno niži od vodećih zemalja, pokazuje da Srbija prepoznaje važnost ulaganja u nauku. Međutim, postoji značajan prostor za napredak, posebno u pogledu povećanja državnih izdvajanja i podsticanja privatnog sektora na veća ulaganja u R&D.

U zaključku, globalna ulaganja u naučna istraživanja variraju značajno među zemljama, kako u apsolutnim iznosima, tako i u procentu BDP-a. Dok zemlje poput Izraela i Južne Koreje prednjače u relativnim ulaganjima, SAD ostaju lider u apsolutnim iznosima. Srbija, iako pokazuje napredak, i dalje ima prostora za značajno povećanje ulaganja u nauku i istraživanje.