Globalna finansijska scena doživljava značajne promene, sa globalnim tržištima koja pokazuju znakove slabljenja, izuzev Kine koja beleži rast. Ova situacija otkriva složenu mrežu ekonomskih faktora koji utiču na svetsku ekonomiju.
Fluktuacije na globalnim tržištima
Sredinom nedelje, evropske berze su zabeležile blagi pad od 0,1 odsto, što predstavlja značajan preokret u odnosu na prethodni dan kada su porasle za gotovo jedan procenat. Ova volatilnost ukazuje na nestabilnost tržišta i neizvesnost investitora. Wall Street nije ostao imun na ove trendove, sa očekivanim padom indeksa S&P 500 za približno 0,2 procenta.
Posebno je zanimljivo da su akcije iz sektora nafte i gasa predvodile gubitke, sa padom od skoro 0,9 odsto. Ovo se pripisuje zabrinutosti da kineski planovi stimulacije neće biti dovoljni da značajno podstaknu globalnu potražnju za energentima. Ova situacija ilustruje složenu međuzavisnost različitih sektora svetske ekonomije.
Valutna tržišta i monetarna politika
Na valutnom tržištu, američki dolar je doživeo značajan pad, dostižući najniži nivo u odnosu na evro u poslednjih mesec dana, kao i najnižu vrednost prema britanskoj funti u protekle dve i po godine. Ovi pokreti na deviznom tržištu direktno su povezani sa očekivanjima u vezi sa monetarnom politikom Fed-a.
Podaci o američkom poverenju potrošača, koji su pokazali najveći pad u sentimentu od avgusta 2021. godine, dodatno su pojačali očekivanja da će Fed nastaviti sa agresivnim smanjenjem kamatnih stopa. Prema procenama CME Grupe, verovatnoća da će Fed smanjiti kamatnu stopu za čitavih 50 baznih poena na novembarskom sastanku porasla je na više od 60 odsto, što predstavlja značajan skok u odnosu na 53 odsto dan ranije.
Kineska ekonomija kao svetla tačka
Kineska ekonomija se izdvojila kao jedina svetla tačka na globalnoj ekonomskoj sceni. Narodna banka Kine nastavila je sa sveobuhvatnim merama olakšavanja, uključujući smanjenje kamatnih stopa na srednjoročne kredite bankama. Ovi podsticaji, najobimniji od početka pandemije, obuhvataju i mere za podsticanje tržišta akcija i podršku posrnulom sektoru nekretnina.
Kao rezultat ovih mera, glavni kineski berzanski indeksi su porasli za približno 1,4 odsto, nastavljajući pozitivan trend nakon skoka od 4,3 odsto prethodnog dana. Hongkonški Hang Seng indeks takođe je zabeležio rast od oko 0,7 odsto. Međutim, uprkos pozitivnim reakcijama investitora na ove stimulanse, neki analitičari izražavaju zabrinutost da mere Narodne banke Kine možda ne ciljaju ključni problem - uporno slabu potražnju potrošača.
Implikacije za globalnu ekonomiju
Ove fluktuacije na globalnim tržištima imaju dalekosežne implikacije za svetsku ekonomiju. Slabljenje akcija u većini regiona, uz istovremeni rast u Kini, ukazuje na potencijalno pomeranje ekonomske moći. Pritisak na dolar i pad cena nafte dodatno komplikuju globalnu ekonomsku sliku.
Ekonomisti poput Samija Šara, glavnog ekonomiste u Lombard Odieru iz Ženeve, predviđaju da će se trend smanjenja kamatnih stopa nastaviti. Ovo bi moglo imati značajan uticaj na globalne investicione tokove i strategije upravljanja rizikom.
U zaključku, trenutna situacija na globalnim tržištima otkriva složenu dinamiku svetske ekonomije. Dok Kina pokazuje znakove oporavka zahvaljujući agresivnim ekonomskim stimulansima, ostatak sveta se suočava sa izazovima. Ova divergencija naglašava potrebu za pažljivim praćenjem i prilagođavanjem ekonomskih politika na globalnom nivou.