Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Globalna proizvodnja sirovih dijamanata: Trendovi i lideri

Industrija sirovih dijamanata predstavlja fascinantan sektor globalne ekonomije, sa samo 22 zemlje koje se bave eksploatacijom i proizvodnjom ovih dragocenih minerala. Ovaj članak istražuje ključne aktere, trendove i istoriju ove lukrativne industrije.

Lideri u proizvodnji sirovih dijamanata

Prema podacima međunarodne organizacije za sertifikaciju Kimberly Process i stručnjaka dr Ašoka Damarupuršada, Rusija se ističe kao globalni lider u proizvodnji sirovih dijamanata po ukupnoj težini merenoj u karatima. Međutim, kada je reč o krajnjoj vrednosti izraženo u američkim dolarima, Bocvana zauzima prvo mesto.

Interesantno je primetiti da prvih deset zemalja proizvođača kontroliše približno 99,2% globalnog tržišta, što ukazuje na visoku koncentraciju industrije. Od ovih deset zemalja, čak osam se nalazi na afričkom kontinentu, naglašavajući značaj ovog regiona za svetsku proizvodnju dijamanata.

Uticaj kvaliteta na vrednost dijamanata

Važno je napomenuti da ukupan broj karata ne znači nužno i najvišu vrednost. Nekoliko faktora određuje krajnju cenu sirovih dijamanata, uključujući kvalitet brušenja, čistoću i boju. Ovo objašnjava zašto Rusija, uprkos svojoj dominaciji u količini proizvodnje, nije prva po postignutoj vrednosti.

Najkvalitetniji sirovi dijamanti iskopavaju se u Bocvani, Angoli, Južnoj Africi, Kanadi i Namibiji. Ovi dijamanti su poznati po svojoj čistoći i minimalnom škart materijalu tokom obrade, što značajno utiče na njihovu tržišnu vrednost.

Globalna proizvodnja i vrednost

U 2022. godini, globalna proizvodnja sirovih dijamanata dostigla je impresivnih 120.201.460 karata, što je ekvivalentno približno 24 tone ovog dragocenog kamenja. Ukupna vrednost ove proizvodnje procenjena je na oko 16,29 milijardi američkih dolara, što ilustruje ogromnu ekonomsku važnost ove industrije.

Istorijski kontekst proizvodnje dijamanata

Iako je eksploatacija dijamanata u Africi relativno nov fenomen, star manje od dva veka, istorija ovih dragocenih kamena seže mnogo dalje u prošlost. Dijamanti su otkriveni i cenjeni još pre više od 2.000 godina u Indiji, odakle su se proširili na zapad do egipatskih faraona i Rimskog carstva.

Početkom 20. veka, proizvodnja dijamanata u velikim razmerama započela je u Južnoj Africi, a kasnije se proširila i na druge afričke zemlje. U periodu od 1889. do 1959. godine, afrički kontinent je proizveo čak 98% svih svetskih dijamanata, što svedoči o dominaciji ovog regiona u industriji.

Etička pitanja i "krvavi dijamanti"

Nažalost, industrija dijamanata nije bez kontroverzi. U drugoj polovini 20. veka, pojavio se termin "krvavi dijamant", koji se odnosi na dijamante eksploatisane u zonama ratnih sukoba. Ova problematika je skrenula pažnju na etičke aspekte proizvodnje dijamanata i dovela do implementacije strožih regulativa u industriji.

U zaključku, industrija sirovih dijamanata predstavlja kompleksan i dinamičan sektor globalne ekonomije. Od Rusije kao lidera u količini proizvodnje do Bocvane kao predvodnika u vrednosti, ova industrija nastavlja da fascinira svojim ekonomskim značajem i istorijskim nasleđem.