Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Globalna potražnja za naftom: Rast do 2050. godine

Najnoviji izveštaj OPEC-a ukazuje na kontinuirani rast globalne potražnje za naftom u narednim decenijama. Ova prognoza predstavlja značajan izazov za globalne napore u borbi protiv klimatskih promena i prelazak na čistije izvore energije.

Dugoročne projekcije globalne potražnje za naftom

World Oil Outlook 2024, sveobuhvatni izveštaj koji je nedavno objavio OPEC, predviđa da će svetska potreba za naftom nastaviti da raste najmanje do sredine ovog veka. Prema procenama ove organizacije, do 2045. godine globalna potražnja će dostići skoro 119 miliona barela dnevno, što predstavlja povećanje od približno 3 miliona barela u odnosu na prethodnu prognozu.

Još impresivnije je predviđanje za 2050. godinu, kada se očekuje da će potražnja dostići približno 120 miliona barela dnevno. To bi značilo porast od gotovo 18 miliona barela ili 17,5 procenata u poređenju sa nivoom iz 2023. godine. Ovakav trend ukazuje na kontinuiranu dominaciju nafte u globalnom energetskom miksu uprkos rastućim naporima za dekarbonizaciju.

Ključni sektori i geografske oblasti rasta

Analizirajući sektorsku podelu, izveštaj identifikuje tri glavna pokretača rasta potrošnje nafte:

  • Petrohemijska industrija
  • Drumski saobraćaj
  • Avijacija

Očekuje se da će do 2050. godine potražnja za naftom u ovim sektorima porasti za približno 5 miliona, 4,6 miliona i 4,2 miliona barela dnevno, respektivno. Ovo ukazuje na značajan izazov za inicijative za smanjenje emisija u transportnom i industrijskom sektoru.

Što se tiče geografske distribucije, Indija se ističe kao zemlja sa najznačajnijim projektovanim rastom potrošnje. Predviđa se da bi indijska potražnja mogla da se više nego udvostruči, dostižući oko 13 miliona barela dnevno do 2050. godine, u poređenju sa približno 5 miliona barela dnevno u 2023. Ovaj dramatičan rast reflektuje brzu industrijalizaciju i urbanizaciju druge najmnogoljudnije zemlje sveta.

Takođe, očekuje se da će značajan doprinos rastu globalne potražnje dati i zemlje Afrike i Bliskog istoka. Projekcije ukazuju da će potražnja u ovim regionima porasti do gotovo 9 miliona i 13 miliona barela dnevno, respektivno. Ovaj trend naglašava kompleksnost energetske tranzicije u zemljama u razvoju, gde ekonomski rast često ide ruku pod ruku sa povećanom potrošnjom fosilnih goriva.

Kina i razvijene ekonomije: Različiti trendovi

Interesantno je primetiti da izveštaj predviđa umereniji rast potražnje u Kini nego što se ranije očekivalo. Procenjuje se da će kineska potražnja porasti za oko 2,5 miliona barela dnevno, dostižući približno 19 miliona do 2050. godine. Ova revizija naniže u odnosu na prethodne prognoze može se pripisati ubrzanom energetskom prelazu u Kini, što ukazuje na potencijalni uspeh kineskih politika usmerenih ka smanjenju zavisnosti od fosilnih goriva.

Nasuprot tome, OPEC predviđa značajno smanjenje potrošnje nafte u evropskim zemljama. Očekuje se da će evropska potražnja opasti sa približno 13 na oko 9 miliona barela dnevno do 2050. godine. Ovaj trend reflektuje ambiciozne ciljeve Evropske unije u oblasti obnovljivih izvora energije i elektrifikacije transporta.

Za zemlje Amerike koje su članice OECD-a, prognoza je kompleksnija. Predviđa se blagi porast potrošnje do 2030. godine za oko 0,6 miliona barela dnevno, nakon čega se očekuje postepeni pad. Do 2050. godine, potražnja u ovom regionu bi trebalo da se stabilizuje na nivou od približno 21 milion barela dnevno.

Kontrast sa prognozama drugih organizacija

Važno je napomenuti da se projekcije OPEC-a značajno razlikuju od prognoza drugih relevantnih organizacija. Na primer, Međunarodna energetska agencija (IEA) predviđa da će vrhunac globalne potrošnje nafte biti dostignut mnogo ranije, već 2029. godine, sa maksimalnom potrošnjom od oko 106 miliona barela dnevno.

Ova razlika u prognozama naglašava neizvesnost budućih energetskih trendova i kompleksnost faktora koji utiču na globalnu potražnju za naftom. Faktori kao što su tehnološki napredak, klimatske politike i geopolitičke tenzije mogu značajno uticati na buduću trajektoriju potrošnje nafte.

Implikacije za investicije u naftni sektor

OPEC u svom izveštaju beleži sporiji tempo prelaska na obnovljive izvore energije nego što se ranije očekivalo. Kao rezultat toga, organizacija ponovo poziva na povećana ulaganja u naftnu industriju. Procenjuje se da će do 2050. godine ovaj sektor zahtevati investicije od približno 17.400 milijardi dolara.

Ovaj poziv na investicije postavlja važno pitanje o balansiranju između potreba za energetskom sigurnošću i globalnih ciljeva za smanjenje emisija gasova staklene bašte. Kritičari mogu argumentovati da bi ovakve masivne investicije u fosilna goriva mogle usporiti tranziciju ka čistijim izvorima energije.

U zaključku, najnoviji izveštaj OPEC-a o dugoročnim trendovima globalne potražnje za naftom pruža kompleksan pogled na budućnost energetskog sektora. Dok projekcije ukazuju na kontinuirani rast potražnje, razlike u odnosu na prognoze drugih organizacija naglašavaju neizvesnost i izazove u predviđanju dugoročnih energetskih trendova. Ove prognoze će nesumnjivo igrati ključnu ulogu u oblikovanju budućih energetskih politika i investicionih odluka širom sveta.