Izvor: Biznis.rs | Foto: Biznis.rs

Francuski poljoprivrednici protiv EU-Merkosur trgovinskog sporazuma

Francuski poljoprivrednici su pokrenuli seriju protesta širom zemlje protiv predloženog trgovinskog sporazuma između Evropske unije (EU) i južnoameričkog bloka Merkosur. Ovaj sporazum, koji je već duže vreme predmet intenzivnih pregovora, izazvao je zabrinutost među poljoprivrednicima zbog potencijalnih negativnih uticaja na njihovu industriju.

Razlozi za proteste francuskih poljoprivrednika

EU-Merkosur trgovinski sporazum je postao centralna tačka spora između evropskih poljoprivrednika i kreatora politike. Francuski poljoprivrednici, uz snažnu podršku svoje vlade, tvrde da bi ovaj sporazum mogao ozbiljno ugroziti njihov opstanak. Glavni argument protiv sporazuma je da bi on omogućio masovni uvoz poljoprivrednih proizvoda iz Južne Amerike, koji su proizvedeni prema manje strogim ekološkim standardima.

Protesti, koji su započeli kao manje demonstracije, sada se planiraju u većem obimu širom Francuske. Farmeri su najavili okupljanja oko sedišta regionalnih vlasti i na ključnim saobraćajnicama. Jedna grupa poljoprivrednika je već blokirala autoput jugozapadno od Pariza koristeći oko 20 traktora, iako su se do jutra povukli.

Istorijat i trenutno stanje EU-Merkosur pregovora

EU i Merkosur, trgovinski blok koji obuhvata Brazil, Argentinu, Paragvaj, Urugvaj i Boliviju, postigli su preliminarni sporazum još 2019. godine. Međutim, pregovori su zastali zbog snažnog protivljenja poljoprivrednika i nekih evropskih vlada, posebno francuske. Postoji zabrinutost da bi sporazum mogao biti finalizovan na samitu G20 u Brazilu ili u narednim nedeljama, bez učešća Francuske, s obzirom na to da ona nema pravo veta.

Sindikati poljoprivrednika predvode nove proteste, izražavajući snažno protivljenje bescarinskom uvozu govedine, živine i šećera. Oni tvrde da ovakav uvoz stvara nelojalnu konkurenciju, koja bi mogla ozbiljno ugroziti domaću proizvodnju. Jedan sindikat, povezan sa krajnje desničarskim političkim opcijama, najavio je "poljoprivrednu pobunu", koja će uključivati i blokade transporta hrane na jugozapadu Francuske.

Argumenti za i protiv EU-Merkosur sporazuma

Zagovornici sporazuma ističu potencijalne ekonomske koristi. Oni tvrde da bi sporazum značajno unapredio ekonomske veze između EU i Južne Amerike. Ukidanje carina na evropski izvoz, posebno za mašine, hemikalije i automobile, moglo bi poboljšati pristup tržištu i stvoriti nove mogućnosti za evropska preduzeća.

S druge strane, protivnici sporazuma, uključujući francusku ministarku poljoprivrede Ani Ženevar, izrazili su zabrinutost zbog potencijalnih negativnih posledica. Oni ističu rizike od povećanog krčenja šuma u Južnoj Americi i mogućnosti uvoza mesa tretiranog hormonima. Predsednik Emanuel Makron takođe je izrazio kritike na račun sporazuma.

Reakcije francuske vlade i EU zvaničnika

Francuski premijer Mišel Barnije je nakon sastanka sa predsednicom Evropske komisije Ursulom fon der Lajen jasno stavio do znanja da Francuska neće prihvatiti sporazum o slobodnoj trgovini EU-Merkosur pod trenutnim uslovima. Ova izjava ukazuje na čvrst stav francuske vlade u podršci svojim poljoprivrednicima.

Protesti poljoprivrednika nisu ograničeni samo na Francusku. Slične demonstracije su organizovane i u drugim delovima Evrope ranije ove godine. Cilj ovih akcija je vršenje pritiska na francusku vladu i zvaničnike EU da blokiraju usvajanje sporazuma ili da iniciraju nove pregovore sa izmenjenim uslovima.

U zaključku, EU-Merkosur trgovinski sporazum ostaje kontroverzna tema koja izaziva snažne reakcije među francuskim poljoprivrednicima. Dok zagovornici ističu ekonomske koristi, protivnici upozoravaju na potencijalne štete po domaću poljoprivredu i životnu sredinu. Pregovori i protesti će verovatno nastaviti da oblikuju budućnost ovog značajnog međunarodnog trgovinskog sporazuma.