Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Formiranje operativne radne grupe u sektoru stočarstva Srbije

U nastojanju da unapredi sektor stočarstva, Ministarstvo poljoprivrede Srbije preduzima značajne korake ka formiranju operativne radne grupe. Ovaj potez ima za cilj rešavanje dugogodišnjih izazova u stočarskoj i klaničnoj industriji, uz aktivno učešće svih relevantnih aktera.

Formiranje operativne radne grupe za unapređenje stočarstva

Pomoćnik ministra poljoprivrede Srbije, Nenad Katanić, ostvario je značajan napredak u saradnji sa ključnim akterima u sektoru stočarstva. Na sastanku održanom danas, postignuta je saglasnost o formiranju operativne radne grupe koja će se baviti sistemskim pristupom rešavanju problema u ovoj važnoj grani poljoprivrede.

Učesnici sastanka, među kojima su bili predstavnici Udruženja odgajivača svinja Srbije, kao i delegati klanica i preduzeća za proizvodnju i distribuciju mesa, izrazili su spremnost za aktivno učešće u ovoj inicijativi. Cilj formiranja radne grupe je da se pronađe optimalno rešenje za izazove sa kojima se suočavaju stočari i klanična industrija, uzimajući u obzir interese svih uključenih strana.

Državna podrška i afirmativne mere u stočarstvu

Katanić je naglasio da je primarni cilj države pružanje podrške stočarima, što se već ostvaruje kroz različite afirmativne mere. Međutim, on je istakao da je podjednako važno očuvati i unaprediti domaću klaničnu industriju. Ova dvojaka strategija ima za cilj postizanje ravnoteže između interesa proizvođača i prerađivača, što bi trebalo da dovede do stabilizacije tržišta i povećanja konkurentnosti srpskog stočarstva.

Među afirmativnim merama koje Ministarstvo poljoprivrede sprovodi, ističu se:

  • Subvencije za nabavku kvalitetnog priplodnog materijala
  • Podrška za modernizaciju proizvodnih kapaciteta
  • Programi edukacije i stručnog usavršavanja stočara
  • Mere za unapređenje genetskog potencijala stočnog fonda

Kompleksnost stanja u stočarstvu i potreba za dugoročnom strategijom

Predstavnici odgajivača i otkupljivača izrazili su zahvalnost Ministarstvu poljoprivrede na dosadašnjim naporima u rešavanju problema u sektoru. Međutim, svi učesnici sastanka složili su se da je zbog kompleksnosti stanja u ovoj grani poljoprivrede neophodna dugoročna strategija.

Neki od ključnih izazova sa kojima se suočava sektor stočarstva u Srbiji uključuju:

  1. Nestabilnost cena stočne hrane
  2. Fluktuacije tržišnih cena mesa
  3. Potreba za modernizacijom proizvodnih i prerađivačkih kapaciteta
  4. Usklađivanje sa standardima EU u pogledu dobrobiti životinja i kvaliteta proizvoda

Formiranje operativne radne grupe predstavlja prvi korak ka sistemskom rešavanju ovih izazova. Očekuje se da će grupa raditi na izradi sveobuhvatne strategije koja će obuhvatiti sve aspekte stočarske proizvodnje, od uzgoja do prerade i plasmana proizvoda na domaćem i međunarodnom tržištu.

Perspektive razvoja stočarstva i klanične industrije u Srbiji

Uprkos trenutnim izazovima, stručnjaci vide značajan potencijal za razvoj stočarstva i klanične industrije u Srbiji. Geografski položaj zemlje, tradicija u stočarstvu i rastuća potražnja za kvalitetnim mesnim proizvodima na globalnom tržištu predstavljaju komparativne prednosti koje Srbija može iskoristiti.

Očekuje se da će operativna radna grupa imati ključnu ulogu u definisanju prioriteta i mera za iskorišćavanje ovog potencijala. Neki od mogućih pravaca delovanja uključuju:

  • Podsticanje izvoza visokokvalitetnih mesnih proizvoda
  • Unapređenje brendiranja srpskog mesa na međunarodnom tržištu
  • Implementacija savremenih tehnologija u proizvodnji i preradi
  • Razvoj održivih praksi u stočarstvu, u skladu sa ekološkim standardima

U zaključku, formiranje operativne radne grupe predstavlja značajan korak ka sistemskom rešavanju problema u stočarskoj i klaničnoj industriji Srbije. Ovaj potez Ministarstva poljoprivrede, uz podršku svih relevantnih aktera, otvara put ka dugoročnom razvoju i unapređenju ovog važnog sektora srpske privrede.