Protekla nedelja na Produktnoj berzi u Novom Sadu donela je značajne promene u trgovanju poljoprivrednim proizvodima. Analiza tržišta ukazuje na neravnotežu između ponude i potražnje, što je rezultiralo fluktuacijama cena i obima trgovanja.
Dinamika tržišta i promene u trgovanju
Prethodnih sedam dana obeležila je izrazito slaba ponuda primarnih poljoprivrednih proizvoda, dok je istovremeno zabeležena povećana tražnja. Ova neravnoteža dovela je do značajnog pada obima prometa. Konkretno, trgovano je sa približno 2.175 tona robe, što predstavlja smanjenje od gotovo 65% u poređenju sa prethodnom nedeljom. Finansijska vrednost ukupnog prometa dostigla je cifru od oko 52,3 miliona dinara.
Pšenica je zauzela centralnu poziciju u trgovanju, pri čemu su njene cene zabeležile rast. Međutim, najznačajnije aktivnosti na početku nedelje bile su vezane za tržište kukuruza. Tokom čitavog perioda, primetna je bila izuzetno ograničena ponuda kukuruza, praćena povećanom potražnjom. Posebno je bilo izraženo interesovanje izvoznika za ovom žitaricom.
Analiza cena i obima trgovanja kukuruzom
Berzanski ugovori za kukuruz zaključivani su u cenovnom rasponu od približno 18,80 do 19,40 dinara po kilogramu bez PDV-a, varirajući u zavisnosti od analize na aflatoksin i pariteta. Ponderisana cena iznosila je oko 19,17 dinara po kilogramu bez PDV-a, odnosno približno 21,09 dinara sa PDV-om, što ukazuje na rast cene od gotovo 3,33% u odnosu na prethodnu nedelju.
Uprkos povećanju cene, obim trgovanja kukuruzom značajno je opao. U poređenju sa prethodnom nedeljom, prometovano je gotovo 80% manje kukuruza. U ukupnom obimu prometa, kukuruz je učestvovao sa približno trećinom udela.
Tržište pšenice: Fluktuacije ponude i potražnje
Slično situaciji sa kukuruzom, i ponuda pšenice je tokom posmatrane nedelje bila izuzetno ograničena. Kupci su iskazali interesovanje za pšenicu različitih parametara kvaliteta, uključujući i stočnu pšenicu, koja se koristi za ishranu životinja. Tek pred kraj nedelje došlo je do blagog smanjenja tražnje i povećanja ponude, što je dovelo do određenih promena u dinamici tržišta.
Trgovanje pšenicom odvijalo se u cenovnom rasponu od približno 20,30 do 21,10 dinara po kilogramu bez PDV-a, varirajući u zavisnosti od parametara kvaliteta i pariteta. Ponderisana cena iznosila je oko 20,88 dinara po kilogramu bez PDV-a, odnosno približno 22,96 dinara sa PDV-om. Ograničena ponuda i pojačana tražnja rezultirali su rastom cene od gotovo 1,47%.
Vredno je pomenuti da je zaključen i jedan berzanski ugovor na paritetu CPT kupac po ceni od oko 22,00 dinara po kilogramu bez PDV-a. Pšenica je činila približno 65% ukupnog nedeljnog prometa, što ukazuje na njenu dominantnu poziciju u trgovanju.
Ostali poljoprivredni proizvodi na tržištu
Dok su kukuruz i pšenica bili u fokusu trgovanja, na tržištu soje i stočnog ječma nije zabeležena značajna aktivnost. Ova situacija ukazuje na potencijalnu potrebu za diversifikacijom poljoprivredne proizvodnje i trgovine, kako bi se osigurala stabilnost i ravnoteža na tržištu.
U zaključku, protekla nedelja na Produktnoj berzi u Novom Sadu pokazala je kompleksnu dinamiku tržišta poljoprivrednih proizvoda. Neravnoteža između ponude i potražnje dovela je do značajnih promena u cenama i obimu trgovanja, posebno kada su u pitanju kukuruz i pšenica. Ove fluktuacije naglašavaju važnost kontinuiranog praćenja i analize tržišnih kretanja za sve učesnike u poljoprivrednom sektoru.