Pitanje fiskalizacije u stomatološkim ordinacijama izaziva značajnu pažnju među vlasnicima ovih zdravstvenih ustanova. Fiskalizacija predstavlja obavezu evidentiranja prometa preko elektronskih fiskalnih uređaja, što je tema koja zahteva detaljno razmatranje.
Zakonski okvir fiskalizacije u stomatologiji
Ministarstvo finansija Republike Srbije je nedavno pružilo pojašnjenje o obavezama stomatoloških ordinacija u pogledu fiskalizacije. Zakon o fiskalizaciji definiše predmet fiskalizacije kao promet dobara i usluga na malo, uključujući i primljene avanse. Ovo obuhvata svaki promet izvršen fizičkim licima, kao i promet u maloprodajnim objektima, bez obzira na status korisnika.
Maloprodajni objekat se definiše kao poslovni prostor primarno namenjen prometu dobara i pružanju usluga fizičkim licima. Ova definicija uključuje i sedište obveznika fiskalizacije koji vrši promet na malo putem interneta.
Obaveze stomatoloških ordinacija u procesu fiskalizacije
Prema tumačenju Ministarstva finansija, stomatološke ordinacije su u obavezi da evidentiraju svaki pojedinačno ostvareni promet preko elektronskog fiskalnog uređaja. Ova obaveza postoji nezavisno od načina plaćanja, bilo da je reč o gotovinskom plaćanju, instant transferu, čeku, platnoj kartici ili drugom bezgotovinskom načinu.
Uredba o određivanju delatnosti kod čijeg obavljanja ne postoji obaveza evidentiranja prometa na malo preko elektronskog fiskalnog uređaja ne predviđa izuzeće za stomatološke usluge. Ovo znači da su stomatolozi dužni da izdaju fiskalni račun za svaku pruženu uslugu.
Praktične implikacije i izazovi u implementaciji
Uprkos jasnom stavu Ministarstva finansija, u praksi se često susrećemo sa situacijama gde stomatolozi ne izdaju fiskalne račune. Aleksandar Trifunović, poreski savetnik iz kompanije TYB Consulting, ističe da ne postoje posebni propisi koji bi dozvoljavali takvo postupanje.
"Stomatološke ordinacije su bile u obavezi da evidentiraju promet preko fiskalnih uređaja i prema starom Zakonu o fiskalnim kasama, koji je prestao da važi od maja 2022. godine," objašnjava Trifunović. "U slučaju neevidentiranja prometa, ordinacije podležu sankcijama predviđenim Zakonom o fiskalizaciji."
Uticaj fiskalizacije na poslovanje stomatoloških ordinacija
Implementacija fiskalizacije može imati značajan uticaj na poslovanje stomatoloških ordinacija. S jedne strane, ova mera doprinosi većoj transparentnosti i boljoj evidenciji prihoda. Međutim, ona takođe može predstavljati dodatno administrativno opterećenje za stomatologe, posebno za manje ordinacije.
Elektronski fiskalni uređaj omogućava precizno praćenje prometa, što može biti korisno za finansijsko planiranje i analizu poslovanja. Ipak, troškovi nabavke i održavanja ovih uređaja, kao i obuka osoblja za njihovo korišćenje, mogu predstavljati izazov za neke ordinacije.
Prednosti i izazovi fiskalizacije u stomatologiji
Fiskalizacija u stomatologiji donosi nekoliko prednosti:
- Povećana transparentnost poslovanja
- Bolja kontrola prihoda i rashoda
- Usklađenost sa zakonskim propisima
- Potencijalno smanjenje sive ekonomije u sektoru
Međutim, postoje i određeni izazovi:
- Inicijalni troškovi implementacije
- Potreba za dodatnom obukom osoblja
- Potencijalno usporavanje procesa naplate usluga
- Prilagođavanje pacijenata na nove procedure
Budućnost fiskalizacije u stomatološkoj praksi
Očekuje se da će fiskalizacija postati standardna praksa u svim stomatološkim ordinacijama u Srbiji. Ovo će verovatno dovesti do razvoja specijalizovanih softverskih rešenja prilagođenih potrebama stomatološke prakse, koja će integrisati fiskalizaciju sa drugim aspektima poslovanja, poput zakazivanja termina i vođenja medicinske dokumentacije.
Digitalizacija u zdravstvu, uključujući i stomatologiju, predstavlja globalni trend koji će verovatno uticati i na dalji razvoj fiskalizacije u ovom sektoru. Moguće je da će u budućnosti biti implementirani napredni sistemi koji će omogućiti automatsko generisanje fiskalnih računa na osnovu izvršenih stomatoloških procedura.
U zaključku, fiskalizacija u stomatološkim ordinacijama predstavlja zakonsku obavezu koja ima za cilj unapređenje transparentnosti i efikasnosti poslovanja. Iako implementacija može predstavljati izazov, dugoročno gledano, ova mera može doprineti poboljšanju kvaliteta usluga i poslovnih praksi u stomatološkom sektoru.