Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Finansijski sektor Srbije: Profitabilnost banaka i osiguranja

Finansijski sektor Srbije doživeo je značajan rast u 2023. godini, sa bankama i osiguravajućim kompanijama koje su ostvarile rekordne profite. Ova analiza pruža detaljan uvid u performanse ključnih igrača i tržišne trendove.

Profitabilnost finansijskog sektora Srbije u 2023. godini

Raiffeisen banka je zauzela vodeću poziciju kao najprofitabilnija banka u Srbiji tokom 2023. godine, ostvarivši impresivnu dobit od približno 21,4 milijarde dinara. Ovaj rezultat svedoči o snažnoj poslovnoj strategiji i efikasnom upravljanju resursima banke. Istovremeno, Dunav osiguranje je potvrdilo svoju dominaciju u sektoru osiguranja, sa premijom koja je premašila 40 milijardi dinara, što predstavlja značajan rast u odnosu na prethodne godine.

Stručnjaci iz finansijskog sektora predviđaju da će se inflacija u Srbiji verovatno stabilizovati u bliskoj budućnosti. Međutim, upozoravaju da nije realno očekivati smanjenje potrošačkih cena, uključujući i cene finansijskih proizvoda. Ova prognoza, objavljena u godišnjoj ediciji "Finansije TOP" mesečnika Biznis i finansije, ukazuje na potrebu za opreznim finansijskim planiranjem kako za potrošače tako i za kompanije.

Rangiranje banaka po profitabilnosti i tržišnom udelu

Pored Raiffeisen banke, među pet najprofitabilnijih banaka u 2023. godini našle su se:

  1. Banca Intesa - sa dobiti od oko 21 milijarde dinara
  2. UniCredit banka - ostvarila zaradu od približno 18,5 milijardi dinara
  3. OTP banka - uknjižila dobit od gotovo 16,7 milijardi dinara
  4. NLB Komercijalna banka - postigla krajnji rezultat od oko 15,1 milijarde dinara

Kada je reč o tržišnom udelu prema aktivi, Banca Intesa zadržava lidersku poziciju sa udelom od 15,6%. Slede je OTP banka sa 13,9%, AIK banka sa 13,1%, Raiffeisen banka sa 11,2% i UniCredit banka sa 10,7% tržišnog udela.

Analiza profitabilnosti bankarskog sektora

Prema podacima iz junske godišnje edicije "Finansije TOP", ukupna neto dobit bankarskog sektora u Srbiji dostigla je impresivnih 122,2 milijarde dinara u 2023. godini. Ovaj rezultat je posledica rekordnih performansi većine banaka na tržištu. Prosečan prinos na kapital u bankarskom sektoru iznosio je približno 15%, što ukazuje na visoku efikasnost i profitabilnost sektora.

Glavni faktor koji je doprineo ovom značajnom povećanju zarade bio je neto prihod od kamata, koji je porastao za čak 52%, dostižući 227,6 milijardi dinara. Ovaj rast se može pripisati kombinaciji naglog povećanja kamata na kredite i relativno niskih kamatnih stopa na depozite. Dodatno, neto prihodi od naknada i provizija takođe su dali značajan doprinos ukupnom rezultatu, sa 77,3 milijarde dinara, što predstavlja povećanje od 11% u odnosu na prethodnu godinu.

Trendovi u prvom kvartalu 2024. godine

U prvom tromesečju 2024. godine, banke su nastavile pozitivan trend, ostvarivši dobit od približno 43,3 milijarde dinara. Ovo predstavlja impresivno povećanje od 29% u poređenju sa istim periodom prethodne godine. Međutim, stručnjaci upozoravaju da je teško očekivati da će se ovako intenzivan tempo rasta održati do kraja godine.

Neto prihodi od kamata u ovom periodu porasli su za "samo" 28%, dostižući 62,4 milijarde dinara. Ovaj nešto sporiji rast može se pripisati povećanju troškova finansiranja, prvenstveno zbog rasta kamatnih stopa na depozite. S druge strane, neto prihod od naknada i provizija pokazao je snažniji rast od 17%, dostižući 20 milijardi dinara.

Sektor osiguranja i drugi finansijski segmenti

U sektoru osiguranja, Dunav osiguranje je zadržalo vodeću poziciju na tržištu sa premijom koja je premašila 40 milijardi dinara, što predstavlja tržišni udeo od 26%. Na drugom mestu nalazi se Generali Osiguranje sa premijom od skoro 29 milijardi dinara.

Finansijski lizing u Srbiji takođe je zabeležio značajan rast. Vrednost novozaključenih ugovora finansijskog lizinga u 2023. godini dostigla je 773 miliona evra, što predstavlja godišnji rast od 10,6%. Ovaj trend ukazuje na povećano poverenje u ovaj finansijski instrument i potencijal za dalji razvoj ovog segmenta tržišta.

Penzioni fondovi su takođe pokazali pozitivne rezultate. Neto imovina penzionih fondova na kraju četvrtog tromesečja 2023. godine iznosila je 53,8 milijardi dinara, što predstavlja nominalni godišnji rast od 11,5%. Međutim, kada se uzme u obzir visoka inflacija, realni rast je iznosio 3,9%.

Investicioni fondovi su zabeležili impresivan rast u 2023. godini. Neto imovina ovih fondova dostigla je približno 104 milijarde dinara, što predstavlja povećanje od čak 66% u odnosu na prethodnu godinu. Broj novih članova investicionih fondova povećao se za oko 40%, što ukazuje na rastuće interesovanje investitora za ovu vrstu ulaganja. Međutim, važno je napomenuti da je samo četiri fonda uspelo da ostvari prinos veći od stope inflacije.

Zaključak i budući izgledi finansijskog sektora Srbije

Finansijski sektor Srbije pokazao je izuzetnu otpornost i rast u 2023. godini, uprkos izazovima globalnog ekonomskog okruženja. Banke, osiguravajuće kompanije i drugi finansijski segmenti ostvarili su značajne profite i povećali svoje tržišne udele. Međutim, stručnjaci upozoravaju na potrebu za oprezom u budućnosti, posebno u svetlu očekivane stabilizacije inflacije i potencijalnih promena u kamatnim stopama.

Ključni izazov za finansijski sektor Srbije u narednom periodu biće održavanje profitabilnosti uz istovremeno prilagođavanje promenljivim ekonomskim uslovima i rastućim očekivanjima klijenata. Inovacije u finansijskim proizvodima i uslugama, kao i digitalizacija poslovanja, verovatno će igrati ključnu ulogu u oblikovanju budućnosti sektora.