Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Finansijski izveštaj Rudnika Lece otkriva kompleksnosti stečaja

Rudnik Lece, značajan akter u rudarskoj industriji Srbije, nedavno je objavio svoj finansijski izveštaj za 2023. godinu, otkrivajući intrigantne detalje o poslovanju kompanije koja se nalazi u stečaju. Ovaj dokument baca novo svetlo na složenu finansijsku situaciju rudnika i pokreće brojna pitanja o njegovoj budućnosti i potencijalnoj prodaji.

Kompleksnosti finansijskog izveštaja Rudnika Lece

Rudnik Lece, koji se specijalizovao za eksploataciju rude olova i cinka, konačno je objavio svoj finansijski izveštaj za 2023. godinu nakon značajnog kašnjenja i dve opomene od strane Agencije za privredne registre. Međutim, ovaj izveštaj dolazi sa određenom "začkoljicim" - zbog tekućeg stečajnog postupka, kompanija nije bila u mogućnosti da angažuje revizora i dostavi revizorsko mišljenje za navedenu godinu.

Uprkos ovim izazovima, bilans uspeha pokazuje da je Rudnik Lece ostvario neto dobit od približno 1,27 milijardi dinara (oko 11 miliona evra) na kraju 2023. godine. Ovo predstavlja porast u odnosu na prethodnu godinu, kada je neto dobit iznosila oko 1,16 milijardi dinara. Dobitak pre oporezivanja takođe je zabeležio rast, dostignuvši skoro 1,5 milijardi dinara u 2023. godini.

Odložena prodaja i reakcije poverilaca

Prvobitno planirana prodaja imovine Rudnika Lece, koja je bila zakazana za 26. avgust, odložena je nakon primedbi stečajnih poverilaca. Stečajni postupak, koji je započet 2017. godine, vodi se pred Privrednim sudom u Valjevu. Ovaj sud je primio žalbe od strane poverilaca i zainteresovanih lica, uključujući i Miroslava Bogićevića, vlasnika koncerna Farmakom MB.

Procenjena vrednost rudnika iznosila je oko 8 milijardi dinara, sa planiranom početnom cenom od 4 milijarde dinara na potencijalnom nadmetanju. Međutim, ova procena je naišla na oštre kritike. Bogićević je tvrdio da je vrednost rudnika namerno potcenjena, ističući da je stvarna vrednost rudnika zlata približno 4,3 milijarde evra.

Finansijski rezultati i prilivi tokom stečaja

Uprkos stečajnom postupku, Rudnik Lece je pokazao značajnu finansijsku aktivnost. Prema aktuelnom finansijskom izveštaju, kompanija je ostvarila poslovni prihod od gotovo 4 milijarde dinara u 2023. godini. Ovo je posebno zanimljivo kada se uzme u obzir da je to šesta godina u kojoj se rudnik nalazi u stečaju.

Od otvaranja stečaja u maju 2017. godine do sredine avgusta 2023., rudnik je ostvario ukupan priliv od približno 22,7 milijardi dinara. Najveći deo ovog priliva potiče od prodaje koncentrata olova i cinka, što ukazuje na kontinuiranu proizvodnu aktivnost uprkos stečajnom statusu.

Kontroverze oko procene vrednosti i cene dokumentacije

Valjevski sud je u svom zaključku od 20. avgusta, kojim je odložena prodaja, naveo da nisu adekvatno obrazloženi razlozi za prodaju rudnika kao pravnog lica. Sud je istakao da nije dat jasan odnos između procene ukupne vrednosti rudnika kao pravnog lica i vrednosti pojedinačnih delova njegove imovine.

Pored kontroverzne procene vrednosti imovine, potencijalne kupce je iznenadila i neuobičajeno visoka cena kupoprodajne dokumentacije. Umesto uobičajenih 100.000 dinara, dokumentacija za Rudnik Lece koštala je čak 129,7 miliona dinara, što je izazvalo dodatne polemike među zainteresovanim stranama.

Poverioci i potencijalni kupci

Među poveriocima koji su se žalili na odluku o prodaji rudnika zlata Lece nalaze se d.o.o. Moderano investments i Alta banka iz Beograda. Alta banka je u ovom slučaju naslednik Jubmes banke, koju je preuzela Alta Pay Grupa Davora Macure početkom 2019. godine.

Prema nacrtu za 20. deobu, poverioci će moći da podele oko 2,5 miliona dolara (približno 266 miliona dinara), što je akumulirano radom stečajnog dužnika u prethodnom periodu. Na spisku poverilaca, pored već pomenutih, nalaze se i Utma komerc, Messer Tehnogas, Telekom Srbija, Dunav osiguranje, Halkbank, Univerzal banka u stečaju, Mediolanum Invest i mnogi drugi.

Jedan od najvećih poverilaca je kompanija MIFI sa sedištem u švajcarskom gradu Cugu, čiji je predsednik uprave Velimir Jovanović. MIFI ima priznata potraživanja od najmanje 11 milijardi dinara prema Rudniku Lece.

Spekuliše se da bi Velimir Jovanović, vlasnik kompanije Mediolanum invest, mogao biti jedan od učesnika na javnom nadmetanju za kupovinu rudnika. Takođe, postoje nagoveštaji da bi neka kineska kompanija mogla biti zainteresovana za ovu akviziciju, što dodatno usložnjava situaciju oko potencijalne prodaje.

U zaključku, finansijski izveštaj Rudnika Lece za 2023. godinu otkriva složenu sliku poslovanja kompanije u stečaju. Uprkos značajnoj neto dobiti i prihodima, neizvesnost oko procene vrednosti i odložene prodaje stvara dodatne komplikacije. Budućnost ovog vrednog rudnika ostaje neizvesna, sa brojnim zainteresovanim stranama koje pažljivo prate razvoj situacije.