Italijanska konditorska kompanija Ferrero nedavno je donela odluku da povuče određene Kinder proizvode sa tržišta Srbije zbog potencijalne opasnosti od salmonele. Ova vest je izazvala zabrinutost među potrošačima, posebno roditeljima, s obzirom na popularnost ovih slatkiša među decom.
Pozadina povlačenja Kinder proizvoda
Odluka o povlačenju Kinder proizvoda u Srbiji usledila je nakon što je kompanija Ferrero povukla čokoladna jaja Kinder Surprise sa rafova britanskih prodavnica. Ova akcija je preduzeta zbog moguće povezanosti sa više desetina prijavljenih slučajeva salmonele u Velikoj Britaniji. Iako u Srbiji nisu zabeleženi slučajevi zaraze, kompanija je odlučila da preventivno reaguje.
Ministarstvo poljoprivrede Srbije potvrdilo je da u zemlju nisu uvezena čokoladna jaja sporne serije Kinder Surprise. Međutim, Ferrero je samoinicijativno odlučio da povuče određene Kinder proizvode koje proizvodi u Belgiji, a koji se prodaju na srpskom tržištu.
Specifični proizvodi obuhvaćeni povlačenjem
Kompanija Ferrero je odlučila da sa tržišta u Srbiji povuče sledeće proizvode:
- Kinder Schoko-bons
- Kinder Happy Moments
Važno je napomenuti da se povlačenje odnosi samo na određene lot brojeve serija proizvedenih u Belgiji. Svi ostali Ferrero proizvodi, uključujući i druge Kinder proizvode koji nisu navedeni, nisu obuhvaćeni ovim dobrovoljnim povlačenjem iz prodaje.
Saveti za potrošače i mere predostrožnosti
Ferrero je u svom saopštenju dao jasne smernice potrošačima:
- Ne konzumirati proizvode obuhvaćene povlačenjem
- Sačuvati proizvode
- Kontaktirati kompaniju putem e-maila: [email protected]
Kompanija je naglasila da bezbednost hrane shvata izuzetno ozbiljno i izrazila žaljenje zbog nastale situacije. Tim za brigu o potrošačima Ferrera stoji na raspolaganju za sva pitanja i nedoumice.
Reakcije stručnjaka i nadležnih organa
Zoran Nikolić, potpredsednik NOPS, u izjavi za portal Biznis.rs, istakao je da potrošači nemaju razloga za preteranu zabrinutost. On je objasnio da se povlače samo određeni proizvodi sa preciznim datumom proizvodnje, te da nisu svi Kinder proizvodi u pitanju.
Nikolić je naglasio da je kompanija Ferrero reagovala preventivno, iako je u Srbiji utvrđeno da nema spornih proizvoda. Ova reakcija će, prema njegovim rečima, "zaobići" čitavu nabavku koja je možda na neki način ugrožena.
Sistem kontrole i nadzora prehrambenih proizvoda u Srbiji
U Srbiji postoji složen sistem kontrole i nadzora prehrambenih proizvoda. Nadležnosti su podeljene u zavisnosti od vrste proizvoda:
- Poljoprivredna inspekcija
- Veterinarska inspekcija
- Sanitarna inspekcija
Srbija, iako nije članica EU, ima sistem brzog uzbunjivanja koji se odnosi na upozorenja na određene proizvode koji nose rizik po zdravlje ili bezbednost potrošača. Ovaj sistem uključuje:
- RAPEX - sistem za brzo uzbunjivanje za neprehrambene proizvode
- RASSF - sistem za brzo uzbunjivanje kada je reč o hrani
Novi Pravilnik o monitoringu bezbednosti hrane
Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede doneo je novi Pravilnik o utvrđivanju Programa monitoringa bezbednosti hrane biljnog i mešovitog porekla. Ovaj pravilnik, koji stupa na snagu sredinom aprila 2022. godine, predviđa sistemsko sprovođenje uzorkovanja i ispitivanja hrane biljnog i mešovitog porekla.
U slučaju otkrivanja mikrobioloških ili hemijskih opasnosti, nadležni organi mogu preduzeti različite mere, uključujući:
- Zabranu stavljanja proizvoda u promet
- Mere kojima se dozvoljava upotreba hrane u svrhu koja se razlikuje od prvobitne namene
- Zatvaranje objekata za proizvodnju hrane na određeni period
Izazovi kontrole proizvoda na pijacama
Potpredsednik NOPS-a je ukazao na problem prodaje prehrambenih proizvoda na pijacama, gde se često prodaju u neadekvatnim uslovima. Ovo postavlja pitanje kako potrošač može da ostvari svoje pravo na reklamaciju i odštetu ako mu je na pijaci prodat proizvod koji je ugrozio njegovo zdravlje.
Nikolić ističe da prodavci na pijacama moraju biti jednako odgovorni kao i bilo koja trgovina kada je reč o kvalitetu i bezbednosti proizvoda koje prodaju.
U zaključku, incident sa Kinder proizvodima naglašava važnost kontinuiranog nadzora i kontrole prehrambenih proizvoda. Iako je Ferrero reagovao preventivno, ovaj slučaj ističe potrebu za pojačanom kontrolom i transparentnošću u lancu snabdevanja hranom, kao i važnost brze reakcije kompanija u slučaju potencijalnih rizika po zdravlje potrošača.