Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Federalne rezerve smanjuju kamatne stope: Ključni ekonomski potez

Američka centralna banka, poznata kao Federalne rezerve (Fed), donela je značajnu odluku o smanjenju ključnih kamatnih stopa. Ova mera ima dalekosežne posledice na američku ekonomiju, posebno na inflaciju i tržište rada.

Smanjenje kamatnih stopa: Odluka Federalnih rezervi

Federalni komitet za otvoreno tržište (FOMC) je na svom nedavnom sastanku doneo odluku da smanji ciljanu referentnu kamatnu stopu za 50 baznih poena. Ovim potezom, kamatne stope su sada postavljene u opsegu od 4,75 do 5 procenata. Ova odluka je iznenadila mnoge ekonomiste i analitičare koji su očekivali smanjenje od 25 baznih poena.

Prof. dr Đorđe Đukić, stručnjak za monetarnu politiku, komentarisao je za Biznis.rs: "Glavni inflatorni pritisak u SAD trenutno potiče od cena usluga, a ne roba. Ovo je usko povezano sa dinamikom tržišta radne snage." On je dodao da je Fed morao da razmotri strukturne faktore koji utiču na stopu nezaposlenosti, a ne samo gubitak radnih mesta.

Uticaj na inflaciju i tržište rada

Bazna inflacija u Sjedinjenim Američkim Državama pokazala je neočekivano ubrzanje u avgustu, prvenstveno zbog porasta cena kirija. Indeks bazne inflacije, koji isključuje volatilne kategorije poput hrane i energenata, zabeležio je rast od 0,3% u odnosu na prethodni mesec i 3,2% na godišnjem nivou.

Tržište rada ostaje ključni faktor u odlučivanju o monetarnoj politici. Profesor Đukić ističe: "Fed ne može reagovati post festum na nepovoljne tendencije na tržištu rada. Moraju se razmotriti uzroci promene stope nezaposlenosti, posebno imajući u vidu da trenutna situacija nije tipičan rezultat gubitka radnih mesta."

Istorijski kontekst i buduće projekcije

Ovo smanjenje kamatnih stopa dolazi nakon perioda agresivnih povećanja koje je Fed sprovodio od marta 2022. godine. Referentna kamata, koju određuje FOMC, predstavlja stopu po kojoj komercijalne banke međusobno pozajmljuju višak rezervi preko noći. Pre ovog smanjenja, kamate su bile na najvišem nivou u protekle 23 godine.

Ekonomisti predviđaju da bi ovo smanjenje moglo signalizirati početak nove faze monetarne politike. Godišnja inflacija u SAD-u je u avgustu opala na 2,5%, što je značajno smanjenje u odnosu na prošlogodišnji vrhunac od preko 9%. Međutim, stručnjaci upozoravaju da je prerano za proglašavanje pobede nad inflacijom.

Implikacije za američku i globalnu ekonomiju

Smanjenje kamatnih stopa moglo bi stimulisati ekonomsku aktivnost podsticanjem potrošnje i investicija. Međutim, balansiranje između ekonomskog rasta i kontrole inflacije ostaje izazov za kreatore monetarne politike.

Očekuje se da će ova odluka Feda imati značajan uticaj i na globalna finansijska tržišta. Investitori širom sveta pažljivo prate poteze američke centralne banke, jer oni često utiču na globalne tokove kapitala i vrednost valuta.

U zaključku, smanjenje kamatnih stopa od strane Federalnih rezervi predstavlja značajan zaokret u monetarnoj politici SAD-a. Dok ova mera ima za cilj podršku ekonomskom rastu, njen dugoročni uticaj na inflaciju i tržište rada ostaje predmet pažljivog praćenja ekonomista i kreatora politike.