Izvor: Biznis.rs | Foto: Biznis.rs

Federalne rezerve SAD smanjuju kamatne stope usred ekonomske neizvesnosti

Američka centralna banka, poznata kao Federalne rezerve (FED), nedavno je donela značajnu odluku o smanjenju referentne kamatne stope. Ova mera dolazi u vreme kada novoizabrani predsednik Donald Tramp predlaže ekonomske politike koje izazivaju zabrinutost među ekonomistima o budućem kretanju kamatnih stopa.

Smanjenje kamatnih stopa i očekivanja tržišta

Odbor za otvoreno tržište (FOMC) FED-a objavio je smanjenje kamatne stope za 25 baznih poena, postavljajući je na raspon od 4,5 do 4,75 procenata. Ovo predstavlja najniži nivo od marta 2023. godine, prema izveštaju CNBC-a. Važno je napomenuti da je ovo drugo uzastopno smanjenje, nakon što je u septembru FED smanjio stopu za 50 baznih poena, što je bio prvi takav potez od marta 2020. godine.

Finansijska tržišta su očekivala ovo smanjenje, sa FedWatch alatkom CME grupe koja je procenila 99% šanse za smanjenje od 0,25 procenata. Ova odluka, iako očekivana, dolazi u vreme značajnih političkih promena u SAD-u.

Uticaj Trampovih ekonomskih politika

Ekonomski analitičari iz vodećih finansijskih institucija, poput JPMorgan Chase, ističu da bi predstojeći izbori i politike predložene od strane Donalda Trampa mogle uneti dodatnu neizvesnost u ekonomsko okruženje. Ova situacija bi potencijalno mogla usporiti tempo budućih smanjenja kamatnih stopa.

Stručnjaci iz JPMorgan Chase-a predviđaju da bi FED mogao usvojiti oprezniji pristup, sa potencijalnim smanjenjem stope za 25 baznih poena po kvartalu, sve dok kamatna stopa ne dostigne nivo od približno 3,5 procenata. Ova prognoza uzima u obzir različite političke neizvesnosti koje bi mogle uticati na odluke centralne banke.

Implikacije za američku ekonomiju

Smanjenje kamatnih stopa obično se smatra stimulativnom merom za ekonomiju. Niže kamatne stope mogu podstaći potrošnju i investicije, ali takođe nose rizik od povećane inflacije. U kontekstu Trampovih predloženih ekonomskih politika, koje uključuju značajne poreske reforme i povećanu potrošnju na infrastrukturu, balansiranje između ekonomskog rasta i kontrole inflacije postaje još izazovnije za FED.

Ekonomisti upozoravaju da bi kombinacija ekspanzivne fiskalne politike i niskih kamatnih stopa mogla dovesti do pregrevanja ekonomije. Ovo bi potencijalno moglo primorati FED da brže podigne kamatne stope u budućnosti, što bi moglo imati negativan uticaj na finansijska tržišta i ekonomski rast.

Globalne implikacije američke monetarne politike

Odluke FED-a o kamatnim stopama imaju dalekosežne posledice ne samo za američku ekonomiju, već i za globalnu finansijsku stabilnost. Niže kamatne stope u SAD mogu dovesti do slabljenja dolara, što može uticati na međunarodnu trgovinu i investicione tokove.

Zemlje u razvoju, koje često imaju značajne dugove denominirane u dolarima, mogu osetiti olakšanje zbog nižih kamatnih stopa. Međutim, nestabilnost u američkoj ekonomskoj politici može dovesti do povećane volatilnosti na globalnim finansijskim tržištima, što predstavlja rizik za mnoge ekonomije širom sveta.

U zaključku, iako je smanjenje kamatnih stopa od strane Federalnih rezervi očekivan potez, ekonomska politika nove administracije unosi dodatnu neizvesnost u budućnost monetarne politike SAD. Ekonomisti i investitori će pažljivo pratiti naredne poteze FED-a i njihov uticaj na domaću i globalnu ekonomiju.