Evropsko tržište gasa nalazi se pred novim izazovima uoči nadolazeće zime 2023/2024. Nakon dve relativno blage zime i smanjenog snabdevanja iz Rusije, trgovci i analitičari izražavaju zabrinutost zbog potencijalnih poteškoća u predstojećem periodu.
Promena dinamike evropskog tržišta gasa
Evropa je protekle dve godine doživela značajne promene u snabdevanju gasom. Drastično smanjenje isporuka iz Rusije primoralo je kontinent da se okrene alternativnim izvorima, prvenstveno tečnom prirodnom gasu (TPG). Ova preorijentacija dovela je do veće povezanosti evropskog tržišta sa globalnim energetskim tokovima, što sa sobom nosi nove rizike i izazove.
TPG, kao globalna roba, podleže značajnim fluktuacijama cena i dostupnosti. Evropa se sada nalazi u situaciji da mora da se nadmeće sa azijskim tržištima za ograničene količine ovog energenta, posebno tokom zimskih meseci kada potražnja dostiže vrhunac. Ova konkurencija često rezultira višim cenama, jer trgovci prirodno gravitiraju ka kupcima koji nude najpovoljnije uslove.
Uticaj vremenskih prilika na snabdevanje gasom
Prethodne dve zime obeležile su neuobičajeno blage temperature, što je Evropi omogućilo da značajno smanji potrošnju gasa. Ovakve vremenske prilike doprinele su i tome da kontinent završi zimsku sezonu sa rekordno visokim nivoima gasa u skladištima. Međutim, stručnjaci iz kompanije Rystad Energy upozoravaju da tržište trenutno "računa na normalnu zimu" u predstojećem periodu.
Ukoliko se ova predviđanja ostvare, to bi automatski značilo povećanu potražnju za gasom u poređenju sa prethodnim godinama. Analitičari procenjuju da bi u takvom scenariju Evropa mogla završiti zimu sa skladištima popunjenim između 45% i 55% kapaciteta. Ovo predstavlja značajan pad u odnosu na prethodne dve sezone, kada su skladišta bila popunjena približno 60%.
Scenariji za predstojeću zimsku sezonu
Stručnjaci razmatraju nekoliko mogućih scenarija za predstojeću zimsku sezonu:
- Scenario prosečnih temperatura: Očekuje se da će skladišta biti popunjena oko 50% na kraju zime.
- Scenario hladnije zime: Nivo gasa u skladištima mogao bi pasti na približno 35%.
- Scenario blage zime: Mogućnost održavanja viših nivoa zaliha, slično prethodnim godinama.
Važno je napomenuti da nivo zaliha na kraju zimske sezone direktno utiče na količinu gasa koju će biti potrebno nabaviti tokom proleća i leta. Niži nivoi zaliha mogu dovesti do povećane potražnje i potencijalnog rasta cena čak i tokom toplijih meseci, kada je potrošnja inače smanjena.
Globalna konkurencija za energetske resurse
Evropsko tržište gasa sada je više nego ikada izloženo globalnim tržišnim kretanjima. Ovo predstavlja značajnu promenu u odnosu na prethodni period, kada je snabdevanje bilo uglavnom oslonjeno na ruske gasovode. Prelazak na TPG doveo je do intenzivnije konkurencije sa azijskim tržištima, posebno tokom zimskih meseci kada potražnja za grejanjem raste u oba regiona.
Ova situacija dovodi do kompleksne dinamike na globalnom energetskom tržištu:
- Povećana volatilnost cena TPG-a
- Potreba za fleksibilnijim ugovorima o snabdevanju
- Veći značaj logistike i transporta TPG-a
- Potencijalni geopolitički uticaji na dostupnost energenata
U svetlu ovih izazova, evropske zemlje intenzivno rade na diverzifikaciji izvora energije i unapređenju energetske efikasnosti. Međutim, ovi procesi zahtevaju vreme i značajna ulaganja, što znači da će tržište gasa i dalje biti ključno za energetsku sigurnost kontinenta u narednim godinama.
Zaključak: Neizvesnost na evropskom tržištu gasa
Predstojeća zima 2023/2024 predstavljaće test za evropsko tržište gasa. Kombinacija faktora, uključujući vremenske prilike, globalnu konkurenciju za TPG i nivo zaliha, odrediće stabilnost snabdevanja i cene energenata. Evropa se suočava sa izazovom balansiranja između kratkoročne energetske sigurnosti i dugoročnih ciljeva održivosti.