Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Evropski Zeleni protiv eksploatacije litijuma u Srbiji

Evropski Zeleni su nedavno izrazili snažnu podršku građanima Srbije koji se protive planovima za eksploataciju litijuma u dolini Jadra. Ova kontroverzna tema izazvala je zabrinutost zbog potencijalnih ekoloških i društvenih posledica, naglašavajući potrebu za odgovornim pristupom resursima.

Kontroverza oko eksploatacije litijuma u Srbiji

Dolina Jadra, gusto naseljeno ruralno područje u zapadnoj Srbiji, postala je centar pažnje zbog svojih bogatih rezervi litijuma. Eksploatacija litijuma u ovoj oblasti izazvala je značajne kontroverze, s obzirom na potencijalne rizike po životnu sredinu i lokalno stanovništvo. Ova regija, poznata po svom plodnom zemljištu i značajnim rezervama podzemne pitke vode, našla se na meti multinacionalne kompanije RT, koja je 2017. godine potpisala Memorandum o razumevanju sa Vladom Srbije za realizaciju projekta Jadar.

Građani Srbije su 2021. godine postali svesni mogućih opasnosti ovog projekta i počeli da zahtevaju njegovo odbacivanje. Njihova zabrinutost se proširila i na predložene amandmane na zakone o eksproprijaciji i referendumu, za koje se strahuje da bi mogli olakšati realizaciju projekta. Ova situacija je privukla pažnju Evropskih Zelenih, koji su izrazili svoju solidarnost sa protivnicima projekta.

Stav Evropskih Zelenih o eksploataciji litijuma

Evropski Zeleni su jasno izrazili svoj stav da bi koristi od trenutnog projekta eksploatacije litijuma u Srbiji prvenstveno išle britansko-australijskoj multinacionalnoj kompaniji Rio Tinto, dok bi lokalno stanovništvo i životna sredina snosili teret potencijalne štete. Oni su posebno naglasili potrebu za oprezom, pozivajući se na istorijske greške kada je žurba za kritičnim materijalima dovodila do zagađenja i društvenih poremećaja.

Tomas Vajc, kopredsednik Evropske Zelene partije, istakao je važnost održavanja pravih konsultacija i uspostavljanja odgovornih procesa pre nego što se razmotre bilo kakve operacije. On je takođe ukazao na nedostatke u Memorandumu o razumevanju između EU i Srbije, ističući da on ne osigurava pravno nijedan od ovih standarda.

Poziv na odgovoran pristup resursima

Evropski Zeleni su naglasili potrebu za sveobuhvatnim pravnim okvirom koji bi omogućio građanima da pozovu na odgovornost kako Rio Tinto, tako i srpsku vladu. Ovo je posebno važno u svetlu ovogodišnje Direktive o dubinskoj analizi, koja zahteva od firmi, uključujući i one izvan EU, da spreče, okončaju ili ublaže negativan uticaj na ljudska prava i životnu sredinu.

Pored toga, Zeleni su pozvali EU da podrži zemlje bogate resursima, omogućavajući im da eksploatišu, obrađuju i recikliraju materijale pod istim uslovima kao unutar EU. Oni insistiraju na stavljanju prava zajednica, prirode i biodiverziteta u centar svih projekata, izbegavajući eksploatatorski pristup koji je često karakterisao slične poduhvate u prošlosti.

Zabrinutost zbog tretmana aktivista

Evropski Zeleni su izrazili snažnu osudu nasilja, hapšenja i zastrašivanja aktivista koji se protive eksploataciji litijuma. Ova zabrinutost odražava šire pitanje građanskih sloboda i prava na mirni protest, koji su ključni elementi demokratskog društva.

Povodom ove situacije, Narodna skupština Srbije je najavila održavanje vanredne sednice o rudarenju litijuma na zahtev opozicije. Ova sednica bi mogla biti ključna za budućnost projekta i odnose između vlade, multinacionalnih kompanija i građana.

U zaključku, kontroverza oko eksploatacije litijuma u dolini Jadra naglašava složenost balansiranja ekonomskog razvoja sa zaštitom životne sredine i pravima lokalnih zajednica. Stav Evropskih Zelenih poziva na pažljivo razmatranje svih aspekata ovog projekta, sa fokusom na dugoročnu održivost i dobrobit građana Srbije.