Izvor: Autorski tekst | Foto: Shutterstock

Evropski proizvođači automobila lansiraju jeftine električne modele

Na ovogodišnjem Pariskom sajmu automobila, evropski proizvođači su predstavili niz pristupačnih električnih vozila, signalizirajući značajan zaokret u strategiji industrije. Ovaj potez ima za cilj revitalizaciju tržišta i suprotstavljanje rastućoj kineskoj dominaciji u sektoru električnih automobila.

Revolucija pristupačnih električnih automobila u Evropi

Evropski automobilski giganti su odlučno krenuli u ofanzivu na tržištu električnih vozila (EV), predstavljajući niz modela pristupačnih cena na Pariskom sajmu automobila. Ovaj potez predstavlja strateški odgovor na dva ključna izazova: pad potražnje i rastuću dominaciju kineskih brendova u ovom sektoru.

Julija Poliskanova, viša direktorka za vozila i lance snabdevanja e-mobilnosti u organizaciji Transport & Environment, ističe: "Čini se da se Evropa bori nazad". Ona naglašava značaj lansiranja pristupačnijih modela, posebno od strane brendova kao što su Citroen, Peugeot i Renault, koji su ključni za masovno tržište i direktno se suprotstavljaju kineskoj konkurenciji.

Izazovi i strategije evropskih proizvođača

Evropski proizvođači automobila suočavaju se sa složenim izazovima na putu ka potpunoj elektrifikaciji. Ovi izazovi uključuju:

  • Nedostatak pristupačnih modela

  • Sporiju od očekivane implementaciju infrastrukture za punjenje

  • Potencijalni trgovinski rat sa Kinom

Dodatni pritisak dolazi od EU regulativa o smanjenju emisija koje stupaju na snagu sledeće godine, što bi moglo rezultirati značajnim kaznama za proizvođače koji ne ispune ciljeve.

Inovativni modeli i cenovne strategije

Renault je predstavio prototip Twingo E-Tech, obećavajući cenu ispod 20.000 evra kada model stigne na tržište 2026. godine. Takođe su prikazali mali električni SUV R4 i već primaju porudžbine za električni model R5.

Stellantis grupa je lansirala nove kompaktne modele Citroen C4 i C4 X, opisujući ih kao "savršene primere" odgovora kompanije na izazove energetske tranzicije.

Cenovna konkurentnost i tržišni udeo

Prema podacima firme JATO, kineski električni automobili su u proseku koštali upola manje od evropskih i američkih modela prošle godine. Prosečna maloprodajna cena električnog automobila u Kini u prvoj polovini 2023. iznosila je približno 31.000 evra, u poređenju sa preko 66.000 evra u Evropi i 68.000 evra u SAD-u.

Denis Le Vot, izvršni direktor Dacije, naglašava: "Ljudi traže pristupačnu mobilnost". On ističe da je Dacia prodala više od 150.000 modela Spring u Evropi, demonstrirajući potražnju za pristupačnim električnim vozilima.

Budućnost evropske automobilske industrije

Pere Brugal, predsednik i generalni direktor GM Europe, tvrdi da trenutne izazove treba posmatrati kao prelaznu fazu, a ne kao krizu. On naglašava da "usvajanje novih tehnologija i ponašanja nikada nije linearna priča rasta, ali krajnji cilj su potpuno električna vozila".

Brugal takođe ističe da mnogi izazovi proizilaze iz potrebe za promenom naučenih ponašanja, a ne iz fizičkih ili tehničkih prepreka. On veruje da će povećano ulaganje u javnu infrastrukturu za punjenje pomoći, ali naglašava da već postoji odlična mreža punjača koja omogućava mobilnost električnih vozila u Evropi.

U zaključku, lansiranje pristupačnih električnih automobila od strane evropskih proizvođača predstavlja ključni korak u borbi za tržišni udeo i ispunjavanje regulatornih zahteva. Ovaj potez ne samo da cilja na oživljavanje potražnje, već i direktno odgovara na izazov koji predstavljaju kineski proizvođači, postavljajući scenu za intenzivnu konkurenciju u narednim godinama.