Izvor: Biznis.rs | Foto: Biznis.rs

Evropske firme suočene sa izazovima konkurentnosti

Nedavno ekonomsko istraživanje Asocijacije privrednih i industrijskih komora Evrope (Eurochambers) ukazuje na značajne izazove sa kojima će se evropski preduzetnici suočiti u narednoj godini. Studija, koja je obuhvatila približno 42.000 firmi iz 27 zemalja, ističe ključne faktore koji ugrožavaju konkurentsku poziciju Evrope na globalnom tržištu.

Glavni izazovi za konkurentnost evropskih preduzeća

Istraživanje je identifikovalo tri primarna izazova koja utiču na konkurentnost evropskih preduzeća:

  • Visoki troškovi rada: Ovo opterećenje značajno umanjuje profitabilnost i konkurentsku sposobnost firmi.
  • Nedostatak potrebnih veština: Konstantan jaz između potreba tržišta rada i dostupnih kvalifikacija radne snage.
  • Regulatorna opterećenja: Sve veći broj propisa i birokratskih zahteva otežava poslovanje.

Ovi faktori, prema nalazima studije, predstavljaju ozbiljnu pretnju već oslabljenoj konkurentskoj prednosti evropskog poslovnog sektora. Uprkos blagom porastu poslovnog poverenja i očekivanja u pogledu izvoza za narednu godinu, opšti utisak je da evropska ekonomija više stagnira nego što raste.

Stagnacija umesto neophodnog rasta

Iako rezultati ekonomskog istraživanja pokazuju određene pozitivne trendove, ukupna slika nije ohrabrujuća. Blagi rast poslovnog poverenja i izvoznih očekivanja nije dovoljan da podstakne značajniji ekonomski napredak. Posebno zabrinjavaju predviđanja u oblasti zapošljavanja i investicija, koja ukazuju na moguće usporavanje ovih ključnih ekonomskih aktivnosti.

Jedini tračak nade pruža umereni rast na domaćem tržištu, ali to nije dovoljno da bi se obezbedio neophodan zamah za obnovu konkurentnosti evropske privrede. Ova situacija zahteva hitne i sveobuhvatne mere kako bi se preokrenuo trenutni trend i osigurala bolja pozicija evropskih preduzeća na globalnom tržištu.

Poziv na akciju: Unapređenje produktivnosti Evrope

Predsednik Eurochambresa, Vladimir Dlouhi, predstavio je rezultate istraživanja na značajnom događaju u Briselu - Forumu Evropa: Ideje za jačanje Unije. Tom prilikom, Dlouhi je naglasio neophodnost udvostručavanja napora EU u cilju poboljšanja produktivnosti i stvaranja povoljnijeg okruženja za rast i konkurentnost preduzeća na međunarodnom nivou.

Ovo upozorenje potkrepljeno je i Izveštajem o konkurentnosti iz septembra, koji je pripremio Mario Dragi. Izveštaj ukazuje na zabrinjavajući trend zaostajanja ekonomskog učinka Evrope u odnosu na druge globalne aktere. Ekonomsko istraživanje Eurochambresa za narednu godinu dodatno naglašava hitnost preduzimanja konkretnih koraka za preokretanje ovog negativnog trenda.

Preporuke za unapređenje konkurentnosti

Na osnovu rezultata istraživanja, Eurochambres je formulisao nekoliko ključnih preporuka za poboljšanje konkurentske pozicije evropskih preduzeća:

  1. Povećanje finansiranja i pojednostavljivanje regulative: Ovo podrazumeva jačanje finansijske podrške i regulatornih okvira koji bi podstakli ulaganja, podržali rast preduzeća i pomogli u kontroli troškova rada.
  2. Smanjenje birokratije: Predlaže se smanjenje obaveza izveštavanja za mala i srednja preduzeća za približno 35% i uklanjanje prepreka za efikasnije funkcionisanje jedinstvenog tržišta.
  3. Izgradnja kvalifikovane radne snage: Ovo uključuje mere za privlačenje vrhunskih talenata, podršku celoživotnom učenju i obezbeđivanje finansiranja na nivou EU za unapređenje veština radne snage.
  4. Ubrzanje digitalne transformacije: Promovisanje digitalnih rešenja i primena veštačke inteligencije za optimizaciju troškova i povećanje produktivnosti.

Dodatne preporuke obuhvataju ulaganja u modernu, energetski obnovljivu infrastrukturu koja bi omogućila pristup jeftinijoj i pouzdanijoj čistoj energiji, kao i bolje iskorišćavanje potencijala jedinstvenog tržišta i stvaranje povoljnijih uslova za međunarodnu trgovinu.

Zaključak: Prekretnica za budućnost evropskih preduzeća

Trenutna situacija predstavlja kritičnu tačku koja će značajno uticati na budućnost evropskog poslovnog sektora. Dlouhi naglašava da dosadašnji pristup EU u kreiranju politika, koji se često svodio na "prvo doneti regulativu, a posledice rešavati kasnije", mora biti hitno preispitan i izmenjen.

Nova Evropska komisija i zakonodavci moraju se fokusirati na stvaranje okruženja koje će podsticati preduzeća da investiraju, zapošljavaju, inoviraju i traže prilike kako na jedinstvenom evropskom tržištu, tako i globalno. Samo takvim pristupom moguće je obnoviti konkurentnost evropskih preduzeća i osigurati dugoročni ekonomski prosperitet kontinenta.