Izvor: Biznis.rs | Foto: Biznis.rs

Evropska komisija uvodi nove carine na kineske električne automobile

Evropska komisija je nedavno donela značajnu odluku o uvođenju dodatnih carina na električne automobile uvezene iz Kine, što predstavlja novi korak u kompleksnim trgovinskim odnosima između EU i Kine. Ova mera ima za cilj zaštitu evropske automobilske industrije od onoga što se smatra nelojalnom konkurencijom.

Novi carinski režim za kineska električna vozila

Evropska komisija je objavila uredbu kojom se uspostavljaju dodatne carine na električne automobile uvezene iz Kine. Ova odluka dolazi uprkos protivljenju pojedinih država članica, posebno Nemačke. Prema novom režimu, postojećem porezu od 10 odsto dodaje se do 35 odsto na vozila na baterije kineske proizvodnje.

Očekuje se da će ova uredba biti objavljena u Službenom listu EU i stupiti na snagu u narednim danima. Glavni cilj ove mere je ponovno uspostavljanje pravičnih uslova konkurencije sa proizvođačima koji se optužuju da imaju koristi od značajnih javnih subvencija kineske države.

Reakcije i posledice na globalnom tržištu

Odluka Evropske komisije izazvala je različite reakcije širom sveta. Peking je oštro osudio ovu meru, nazivajući je "nepravednom i nerazumnom protekcionističkom praksom". S druge strane, evropski zvaničnici, uključujući komesara za trgovinu Valdisa Dombrovskisa, pokušali su do poslednjeg trenutka da pronađu kompromisno rešenje sa kineskim vlastima.

Uprkos trenutnim tenzijama, obe strane su se složile da nastave dijalog. Postoji mogućnost da bi dodatne carine mogle biti uklonjene ukoliko se postigne dogovor o alternativnim merama za nadoknadu štete koju je identifikovala evropska istraga.

Uticaj na evropsku automobilsku industriju

Nova carinska politika EU ima značajne implikacije za evropsku automobilsku industriju, koja zapošljava oko 14 miliona radnika. Međutim, mišljenja o ovoj odluci su podeljena među državama članicama i proizvođačima automobila.

Nemačka, kao vodeća automobilska sila u Evropi, izrazila je zabrinutost zbog mogućih posledica ove mere. Nemački ministar finansija, Kristijan Linder, upozorio je da Komisija "ne sme da izazove trgovinski rat". Veliki nemački proizvođači automobila, poput Volkswagena i BMW-a, koji imaju značajno prisustvo na kineskom tržištu, strahuju da bi mogli biti najviše pogođeni ovom odlukom.

Kriza u Volkswagen grupi, koja planira masovna otpuštanja i zatvaranje fabrika u Nemačkoj, dodatno komplikuje situaciju. S druge strane, zemlje poput Francuske, Italije i Poljske podržale su uvođenje novih carina.

Širi kontekst trgovinskih tenzija

Ovaj sukob između Kine i EU deo je šireg konteksta globalnih trgovinskih tenzija. Sjedinjene Američke Države su već preduzele slične mere, sa predsednikom Džozefom Bajdenom koji je najavio povećanje carina na kineska električna vozila na čak 100 odsto.

Evropski pristup se, međutim, razlikuje od američkog po tome što teži da bude zasnovan na činjenicama i u skladu sa pravilima Svetske trgovinske organizacije (STO). Iznos carine u Evropi će varirati između proizvođača, u zavisnosti od procenjenog nivoa kineskih subvencija koje su primili.

Potencijalne posledice i budući izazovi

Uvođenje novih carina moglo bi imati dalekosežne posledice ne samo za automobilsku industriju, već i za druge sektore. Kina je već najavila pokretanje antidampinških istraga za uvoz evropskih proizvoda poput svinjetine, mlečnih proizvoda i alkoholnih pića.

Ova situacija stvara dodatne izazove za evropske izvoznike i potencijalno može dovesti do eskalacije trgovinskih tenzija. Profesionalna udruženja u različitim sektorima, poput udruženja proizvođača konjaka u Francuskoj, izrazila su zabrinutost da bi njihove industrije mogle postati kolateralna šteta u ovom trgovinskom sporu.

U zaključku, odluka Evropske komisije o uvođenju dodatnih carina na kineske električne automobile predstavlja značajan potez u kompleksnoj igri globalnih trgovinskih odnosa. Dok ova mera ima za cilj zaštitu evropske automobilske industrije, ona istovremeno otvara nova pitanja o budućnosti međunarodne trgovine i ekonomske saradnje između Evrope i Kine.