Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Evropska komisija predlaže ograničenje cene gasa

Evropska komisija je iznela predlog za ograničenje cene gasa na 275 evra po megavat-času, što predstavlja značajan korak u borbi protiv energetske krize. Ova mera bi trebalo da stupi na snagu od početka 2023. godine i trajala bi godinu dana.

Predlog Evropske komisije za ograničenje cene gasa

Evropska unija suočava se sa izazovom stabilizacije tržišta energenata usled nestabilnosti izazvane ruskom invazijom na Ukrajinu. Komesarka EU za energetiku, Kadri Simson, objavila je da je Evropska komisija predložila uvođenje gornje granice cene gasa na 275 evra po megavat-času. Ova mera bi se primenjivala od 1. januara 2023. godine i važila bi dvanaest meseci.

Cilj ovog predloga je da pomogne državama članicama u smanjenju cena energije za domaćinstva i privredu. Tokom 2022. godine, cene energenata su dostigle rekordne nivoe, što je dovelo do značajnog porasta inflacije i troškova života širom Evrope.

Reakcije država članica na predlog ograničenja cene gasa

Predlog Evropske komisije izazvao je različite reakcije među zemljama članicama EU. Ministri energetike zemalja Unije raspravljaće o ovom pitanju 24. novembra, a već sada je vidljivo da postoje neslaganja među 27 država bloka.

Neke zemlje, poput Belgije, Grčke, Italije i Poljske, snažno podržavaju uvođenje ograničenja cene gasa. S druge strane, Nemačka, kao najveća ekonomija Unije, izrazila je zabrinutost povodom ovog predloga. Nemačka vlada smatra da bi ograničenje moglo otežati neophodnu nabavku gasa i umanjiti podsticaje za smanjenje potrošnje ovog energenta u vreme kada je štednja goriva od ključnog značaja.

Prethodni pokušaji i geopolitičke implikacije

Ovo nije prvi put da se Evropska komisija bavi pitanjem ograničenja cene gasa. U septembru je predložena maksimalna cena ruskog gasa, ali je ta ideja napuštena zbog otpora zemalja centralne i istočne Evrope. Te države su izrazile zabrinutost da bi Moskva mogla odgovoriti prekidom isporuke gasa koji im i dalje šalje.

Evropa je značajno smanjila svoju zavisnost od ruskog gasa u proteklom periodu. Pre ruske invazije na Ukrajinu, EU se oslanjala na Rusiju za približno 40% uvoza gasa. Međutim, taj procenat je drastično smanjen na svega oko 8%, jer je Rusija prekinula značajan deo isporuka prema Evropi.

Neki diplomati EU smatraju da bi predloženo ograničenje cene gasa imalo ograničen uticaj na smanjenje evropskih cena ovog energenta. Oni sugerišu da bi ova mera mogla funkcionisati više kao geopolitički potez usmeren na smanjenje prihoda Moskve, nego kao efikasno sredstvo za regulaciju tržišta energenata.

Implikacije za energetsku bezbednost EU

Predlog Evropske komisije o ograničenju cene gasa predstavlja deo šire strategije za jačanje energetske bezbednosti Unije. Ova mera bi mogla pomoći u stabilizaciji tržišta energenata i ublažavanju ekonomskog pritiska na građane i preduzeća EU.

Međutim, implementacija ovog predloga mogla bi se suočiti sa značajnim izazovima. Potrebno je pažljivo balansirati između potrebe za smanjenjem cena energenata i očuvanja sigurnosti snabdevanja. Takođe, važno je uzeti u obzir različite energetske profile država članica i njihove specifične potrebe.

U narednom periodu, očekuje se intenzivna debata među državama članicama EU o ovom pitanju. Konačna odluka o uvođenju ograničenja cene gasa mogla bi imati dalekosežne posledice na energetsku politiku Unije i njene odnose sa ključnim dobavljačima energenata.

Zaključno, predlog Evropske komisije o ograničenju cene gasa predstavlja značajan korak u nastojanjima EU da odgovori na aktuelnu energetsku krizu. Iako postoje različita mišljenja o efikasnosti ove mere, ona nesumnjivo odražava odlučnost Unije da aktivno upravlja energetskim izazovima i zaštiti svoje građane i privredu od ekstremnih cenovnih fluktuacija.