Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Eskalacija sukoba na Bliskom istoku utiče na vazdušni saobraćaj BiH

Nedavna eskalacija sukoba na Bliskom istoku značajno je uticala na globalne obrasce vazdušnog saobraćaja, sa posebnim naglaskom na region Bosne i Hercegovine. Ova situacija je dovela do preusmeravanja letova i povećanja vazdušnog prometa iznad BiH, što ima dalekosežne posledice za regionalnu vazduhoplovnu industriju i međunarodne odnose.

Porast vazdušnog saobraćaja iznad BiH

Prema izveštaju Agencije za pružanje usluga u vazdušnoj plovidbi BiH (BHANSA), vazdušni saobraćaj iznad Bosne i Hercegovine je porastao za približno 10% u poređenju sa istim periodom prethodne godine. Direktor BHANSA, Davor Primorac, istakao je da je ovaj porast direktno povezan sa trenutnom geopolitičkom situacijom na Bliskom istoku.

"Kompleksnost situacije na Bliskom istoku ima višestruki uticaj na vazdušni saobraćaj iznad BiH," objasnio je Primorac. "Ovo uključuje ne samo preusmeravanje letova, već i promene u potražnji putnika, ekonomske posledice, kao i bezbednosna pitanja koja utiču na poverenje putnika u vazdušni transport."

Uticaj međunarodnih preporuka na vazdušni saobraćaj

Evropska agencija za bezbednost vazdušnog saobraćaja (EASA) je izdala preporuku avio-kompanijama da izbegavaju vazdušne prostore Irana, Libana i Izraela. Ova preporuka, zajedno sa već zatvorenim vazdušnim prostorom Ukrajine zbog sukoba sa Rusijom, dovela je do značajnog preoblikovanja vazdušnih ruta u regionu.

Geografski položaj Bosne i Hercegovine igra ključnu ulogu u ovom scenariju. Primorac predviđa da će se trend povećanja broja letova održati, posebno na rutama između zemalja Bliskog istoka (kao što su Katar i Ujedinjeni Arapski Emirati) i zapadnih zemalja poput SAD-a, Švajcarske, Austrije i Španije.

Potencijalne promene i izazovi u vazdušnom saobraćaju

Stručnjaci upozoravaju da bi dalji razvoj i moguća eskalacija sukoba mogli izazvati ozbiljne poremećaje u vazdušnom saobraćaju. Ovo bi moglo rezultirati:

  • Promenama u rasporedima letenja avio-kompanija koje uključuju aerodrome u BiH
  • Povećanjem broja humanitarnih, poslovnih i diplomatskih letova kroz vazdušni prostor BiH
  • Potencijalnim smanjenjem broja letova prema Turskoj
  • Otkazivanjem letova velikih kompanija poput British Airways, Lufthansa i Ryanair prema Tel Avivu, Teheranu i Bejrutu

Primorac naglašava da će trend razvoja vazdušnog saobraćaja u velikoj meri zavisiti od razvoja situacije na Bliskom istoku. "Moramo biti spremni na različite scenarije i fleksibilni u našem pristupu upravljanju vazdušnim prostorom," dodao je.

Implikacije za regionalnu ekonomiju i bezbednost

Povećanje vazdušnog saobraćaja iznad BiH nosi sa sobom i ekonomske implikacije. S jedne strane, to može dovesti do povećanih prihoda od naknada za korišćenje vazdušnog prostora. Međutim, s druge strane, to također predstavlja izazov za kapacitete i resurse BHANSA i drugih relevantnih institucija.

Bezbednosni aspekt je također od ključnog značaja. Povećan broj letova zahteva pojačanu koordinaciju i nadzor, što stavlja dodatni pritisak na sisteme kontrole letenja i osoblje.

Budući trendovi i prilagođavanje

Dok se situacija na Bliskom istoku nastavlja razvijati, vazduhoplovne vlasti u BiH moraju ostati agilne i spremne na brze promene. Ovo može uključivati:

  1. Unapređenje tehnoloških kapaciteta za upravljanje povećanim obimom saobraćaja
  2. Jačanje saradnje sa međunarodnim vazduhoplovnim organizacijama
  3. Razvoj kontingencionih planova za različite scenarije eskalacije sukoba

U zaključku, eskalacija sukoba na Bliskom istoku ima značajan uticaj na vazdušni saobraćaj iznad Bosne i Hercegovine. Dok trenutno povećanje od 10% predstavlja izazov, ono također pruža priliku za unapređenje vazduhoplovne infrastrukture i jačanje regionalne pozicije BiH u međunarodnom vazdušnom saobraćaju. Budućnost će zahtevati pažljivo praćenje situacije i fleksibilno prilagođavanje promenljivim okolnostima na globalnoj sceni.