Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

EPS uvodi nove pogodnosti za plaćanje računa za struju

Elektroprivreda Srbije (EPS) uvodi značajne promene u sistemu plaćanja računa za električnu energiju, sa ciljem modernizacije i poboljšanja usluga za korisnike. Ove promene uključuju nove popuste, postepeno ukidanje blagajni i podsticanje elektronskog plaćanja.

Nove pogodnosti za korisnike Elektroprivrede Srbije

Aleksandar Bjeličić, izvršni direktor EPS-a, nedavno je objavio da će kompanija od 1. novembra 2023. do 31. oktobra 2025. odobravati popust od 30 dinara na naredni račun za plaćanja izvršena preko portala i aplikacije. Ova inicijativa ima za cilj da podstakne korisnike na korišćenje digitalnih metoda plaćanja.

Pored toga, Bjeličić je naglasio da EPS nastavlja da nudi popust od 5% za redovno plaćanje računa, što trenutno koristi približno 65% građana. Korisnici takođe imaju mogućnost da se opredele za elektronski račun i ostvare dodatni popust od 50 dinara, čime se dodatno stimuliše prelazak na digitalne usluge.

Postepeno ukidanje blagajničkog rada

Jedna od najznačajnijih promena je postepeno ukidanje blagajničkog rada u poslovnicama EPS-a. Ova odluka dolazi kao rezultat činjenice da samo oko 13% korisnika još uvek plaća račune na blagajnama EPS-a, dok čak 87% koristi alternativne metode plaćanja poput portala "Uvid u račun", usluga poslovnih banaka i Pošte Srbije.

Plan ukidanja blagajni odvija se u fazama:

  • Od 1. novembra 2023. do 1. februara 2024. radiće samo blagajne u najvećim gradovima (Beograd, Novi Sad, Niš, Kragujevac i Kraljevo)
  • Nakon tog perioda, očekuje se potpuno ukidanje blagajničkog rada

Važno je napomenuti da će zaposleni koji su radili na blagajnama biti preusmereni na nove zadatke, sa fokusom na poboljšanje usluga za kupce. Ovo uključuje pružanje informacija o računima, ugovorima, kao i pomoć pri podnošenju prigovora i reklamacija.

Alternative za plaćanje računa

Za korisnike koji preferiraju tradicionalne metode plaćanja ili nisu vični korišćenju informacionih tehnologija, EPS je osigurao alternative. Poštanska štedionica je ponudila proviziju od samo 30 dinara za plaćanje EPS-ovih računa na njihovim šalterima, za iznose do 6.000 dinara.

Pored toga, građani će i dalje moći da plaćaju račune za struju, kao i sve druge račune, na šalterima pošta, banaka i ostalih platnih institucija. Ovo je posebno važno za starije sugrađane koji možda nisu spremni za prelazak na digitalne metode plaćanja.

Rešavanje reklamacija i poboljšanje usluga

Bjeličić se osvrnuo i na pitanje reklamacija, posebno u kontekstu nedavnih problema u Novom Sadu. Naglasio je da broj reklamacija čini samo 0,4% ukupnog broja izdatih faktura na nivou Srbije, što ukazuje na generalno visok nivo zadovoljstva korisnika.

U Novom Sadu je bilo oko 5.800 reklamacija, od kojih je više od polovine već obrađeno. Bjeličić je uverio javnost da će svim korisnicima biti odgovoreno na reklamacije i da nijedan kupac neće biti oštećen. Ovo pokazuje posvećenost EPS-a transparentnosti i zadovoljstvu korisnika.

Budućnost plaćanja računa za struju u Srbiji

Promene koje uvodi EPS predstavljaju značajan korak ka modernizaciji sistema plaćanja računa za električnu energiju u Srbiji. Digitalizacija procesa plaćanja ne samo da pojednostavljuje procedure za većinu korisnika, već i smanjuje troškove poslovanja za samu kompaniju.

Očekuje se da će ove promene dovesti do:

  1. Povećanja broja korisnika koji koriste elektronske metode plaćanja
  2. Smanjenja redova i gužvi u poslovnicama
  3. Efikasnijeg korišćenja resursa EPS-a
  4. Poboljšanja ukupnog korisničkog iskustva

Iako će prelazak na nove metode plaćanja možda predstavljati izazov za neke korisnike, posebno starije građane, EPS se trudi da obezbedi adekvatne alternative i podršku tokom ovog perioda tranzicije.

U zaključku, inicijative EPS-a za unapređenje sistema plaćanja računa predstavljaju značajan korak ka modernizaciji usluga elektrodistribucije u Srbiji. Kroz kombinaciju digitalnih rešenja, popusta i poboljšane korisničke podrške, Elektroprivreda Srbije nastoji da odgovori na potrebe savremenog tržišta, istovremeno vodeći računa o različitim potrebama svojih korisnika.