Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

EPS-ova zelena tranzicija: Modernizacija hidroelektrana

Elektroprivreda Srbije (EPS) predvodi zelenu energetsku tranziciju kroz ambiciozne projekte modernizacije hidroelektrana i ulaganja u obnovljive izvore energije. Ova inicijativa ne samo da povećava proizvodnju čiste energije, već i unapređuje efikasnost postojećih postrojenja.

Značaj modernizacije hidroelektrana za EPS

Revitalizacija hidroelektrana predstavlja ključni aspekt EPS-ove strategije za unapređenje energetskog sektora. Kroz dosadašnje napore, kompanija je ostvarila impresivne rezultate, povećavši godišnju proizvodnju za približno 200 miliona kilovat-sati. Ovo povećanje nije samo numerički značajno, već simbolizuje EPS-ovu posvećenost održivom razvoju i energetskoj efikasnosti.

Dragan Stanković, direktor Sektora za održavanje i ulaganje u HE i održive izvore energije u EPS-u, naglašava važnost kontinuiranog unapređenja hidro sektora. Planovi za revitalizaciju obuhvataju četiri značajna postrojenja: Vlasinske HE, Bistricu, Potpeć i Đerdap 2. Ovi projekti nisu samo tehnički poduhvati, već predstavljaju strateške investicije u budućnost srpske energetike.

Novi projekti i međunarodna saradnja

Posebno je zanimljiv projekat reverzibilne HE Bistrica, za koji je pri kraju usvajanje Prostornog plana. Stanković ističe da nije bilo primedbi okolnih država u pogledu Espoo konvencije, što otvara put za dalji razvoj projekta. Pregovori sa Japanskom agencijom za međunarodnu saradnju (JICA) o finansiranju su u punom jeku, sa ciljem da se 2026. godine krene u realizaciju ovog ambicioznog poduhvata.

Pored hidroenergije, EPS aktivno radi na diversifikaciji svojih obnovljivih izvora. Vetroelektrana "Kostolac", snage 66 megavata, predstavlja značajan korak u tom smeru. Predrag Đorđević, rukovodilac ovog projekta, ističe da su već izgrađeni pristupni putevi i da se trenutno radi na izlivanju temelja za vetrostubove. Paralelno se odvijaju radovi na trafostanici i razvodnom postrojenju, sa ciljem da vetroelektrana bude operativna do oktobra 2025. godine.

Solarni potencijal i saradnja sa privatnim sektorom

EPS ne zanemaruje ni solarnu energiju. Solarna elektrana "Petka" je u završnoj fazi izgradnje, sa očekivanim završetkom u februaru, nakon čega sledi primopredaja. Jovan Tošić, rukovodilac ovog projekta, naglašava intenzivne radove na montaži, što ukazuje na EPS-ovu posvećenost diversifikaciji energetskih izvora.

Saradnja sa privatnim sektorom igra ključnu ulogu u zelenoj tranziciji. Miloš Colić, direktor kompanije New Energy Solutions i predsedavajući UO OIE Srbija, ističe zajedničke vrednosti i ciljeve EPS-a i Udruženja obnovljivih izvora energije. Ova sinergija između javnog i privatnog sektora ključna je za uspešnu implementaciju zelenih energetskih rešenja.

Budućnost zelene energije u Srbiji

EPS-ova uloga u zelenoj tranziciji Srbije ne može se preceniti. Kompanija je bila ključni faktor u oba velika talasa investicija u obnovljive izvore energije, potpisujući ugovore sa svim elektranama koje su dobile fid-in tarife, kao i sa pobednicima na aukcijama. Ovo pokazuje EPS-ovu spremnost da bude lider u transformaciji energetskog sektora.

Menadžment EPS-a jasno pokazuje želju za većim udelom zelene energije, stvarajući povoljne uslove za investitore i partnere. Ova strategija ne samo da doprinosi smanjenju karbonskog otiska Srbije, već i postavlja temelje za dugoročnu energetsku stabilnost i nezavisnost.

U zaključku, modernizacija hidroelektrana i ulaganje u obnovljive izvore energije predstavljaju ključne stubove EPS-ove strategije zelene tranzicije. Ovi napori ne samo da povećavaju proizvodnju čiste energije, već i postavljaju Srbiju kao lidera u regionalnoj energetskoj transformaciji.