Izvor: Biznis.rs | Foto: Biznis.rs

EPCG i Nordex pokreću revoluciju u vetroenergetici Crne Gore

Crnogorska Elektroprivreda (EPCG) i nemački gigant u proizvodnji vetrenjača Nordex otvorili su novu eru u energetskom sektoru Crne Gore. Polaganjem kamena temeljca za vetroelektranu Gvozd, ove dve kompanije su zvanično započele projekat koji obećava značajnu transformaciju energetskog pejzaža zemlje.

Revolucionarni projekat vetroelektrane Gvozd

Vetroelektrana Gvozd predstavlja prekretnicu u crnogorskoj energetici. Ovo je prvi veliki proizvodni objekat koji će EPCG izgraditi nakon više od četiri decenije, što svedoči o značaju ovog poduhvata. Projekat, čija je ukupna vrednost približno 82 miliona evra, finansira se iz kredita EBRD-a, što ukazuje na poverenje međunarodnih finansijskih institucija u njegov potencijal.

Ugovor o projektovanju, nabavci, isporuci i ugradnji opreme, kao i o puštanju u rad i dugogodišnjem održavanju buduće vetroelektrane na Krnovskoj visoravni, potpisan je između EPCG i Nordexa. Vrednost ovog ugovora iznosi oko 46,4 miliona evra, što čini većinu ukupne investicije.

Strateški značaj za region Balkana

Ibrahim Ozarslan, izvršni direktor Sektora za Evropu Grupe Nordex, naglasio je strateški značaj ovog projekta za kompaniju. "Balkan smatramo strateškim interesom za našu kompaniju. Iako smo već prisutni u Srbiji i Hrvatskoj, proširenje našeg prisustva na Crnu Goru i ceo region je od izuzetne važnosti," izjavio je Ozarslan.

Ozarslan je takođe dao ambiciozno obećanje: "Dajem garancije da ćemo uložiti maksimalne napore kako bismo turbine isporučili pre predviđenih rokova. Ukoliko uspešno obezbedimo priključke na elektroenergetsku mrežu, verujemo da bi prvi kilovati električne energije mogli biti proizvedeni već krajem sledeće godine."

Impresivni rezultati Grupe Nordex

Grupa Nordex je etablirani lider u industriji vetroenergetike. Do sada su instalirali vetroeneergetske kapacitete na preko 40 tržišta širom sveta, čija ukupna snaga premašuje 53 gigavata. U finansijskom smislu, kompanija je takođe ostvarila značajan uspeh, sa konsolidovanom prodajom od otprilike 6,5 milijardi evra u 2023. godini.

Ambiciozni planovi EPCG

Milutin Đukanović, predsednik Odbora direktora EPCG, izrazio je entuzijazam povodom projekta. "Ne kreće se svakodnevno u realizaciju projekta vrednog 82 miliona evra. Naš cilj je da vidimo prve megavatsate proizvedene do kraja sledeće godine," istakao je Đukanović.

Đukanović je takođe naglasio važnost timskog rada za uspeh projekta: "Moramo postaviti visoke ciljeve i verujem da će, uz zajednički trud, VE 'Gvozd' biti priključena na elektroenergetski sistem Crne Gore do kraja iduće godine. EPCG će biti pouzdan partner u ovom poduhvatu."

Ekološki i ekonomski benefiti projekta

Vetroelektrana Gvozd nije samo značajna investicija, već i važan korak ka održivoj energetskoj budućnosti Crne Gore. Kada bude u punoj funkciji, ova vetroelektrana će:

  • Zadovoljavati energetske potrebe približno 25.000 domaćinstava
  • Smanjiti emisiju gasova staklene bašte za oko 104.000 tona godišnje
  • Imati efekat ekvivalentan uklanjanju 62.000 automobila sa puteva u smislu smanjenja štetnih emisija

Projekat je dizajniran da bude finansijski samoodrživ. Izgradnja vetroelektrane i potrebne elektroenergetske infrastrukture za priključenje na mrežu finansiraće se u potpunosti iz kreditnih sredstava. Uz odgovarajući grejs period tokom izgradnje, ovo će omogućiti da se projekat praktično sam otplaćuje kroz proizvodnju električne energije.

Budućnost vetroenergetike u Crnoj Gori

Vetroelektrana Gvozd predstavlja značajan korak napred u razvoju obnovljivih izvora energije u Crnoj Gori. Ovaj projekat ne samo da će povećati energetsku nezavisnost zemlje, već će i doprineti njenoj tranziciji ka čistijoj i održivijoj energetskoj budućnosti.

Sa planiranim rokom završetka radova od 18 meseci, očekuje se da će VE "Gvozd" početi da proizvodi električnu energiju već krajem sledeće godine. Ovaj ambiciozni vremenski okvir pokazuje posvećenost EPCG i Nordexa brzom i efikasnom sprovođenju projekta.

U zaključku, projekat vetroelektrane Gvozd predstavlja prekretnicu u energetskom sektoru Crne Gore. Kombinujući ekonomske koristi sa ekološkom odgovornošću, ovaj projekat postavlja nove standarde u regionalnoj energetici i obećava svetliju, zeleniju budućnost za građane Crne Gore.