Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Energetska stabilnost Srbije: Nove investicije i rezerve

U svetlu aktuelnih globalnih energetskih izazova, Srbija preduzima značajne korake ka jačanju svoje energetske stabilnosti. Nedavno završeni probni testovi u termoelektrani Kostolac B3 i potvrda o stabilnim cenama energenata za domaćinstva tokom predstojeće grejne sezone ukazuju na pozitivan trend u ovom sektoru.

Termoelektrana Kostolac B3: Novi zamah za energetsku nezavisnost

Energetska stabilnost Srbije dobija značajan podsticaj sa završetkom probnih testova u termoelektrani Kostolac B3. Prema izjavi ministarke rudarstva i energetike Dubravke Đedović Handanović, ova elektrana je sada funkcionalna i spremna za sledeću fazu. "Od vikenda počinju garancijska ispitivanja koja će trajati približno tri nedelje," navela je ministarka za RTS.

Ovaj korak predstavlja značajan napredak u energetskoj infrastrukturi zemlje. Tokom perioda garancijskih ispitivanja, blok će biti kontinuirano priključen na mrežu, omogućavajući temeljno testiranje i pripremu neophodne dokumentacije za predaju EPS-u. Ovakav pristup osigurava da će novi blok biti potpuno spreman za operativnu upotrebu, doprinoseći ukupnoj energetskoj stabilnosti zemlje.

Stabilnost cena energenata: Olakšanje za domaćinstva

U kontekstu globalne energetske krize, ministarka je donela ohrabrujuće vesti za srpska domaćinstva. Potvrdila je da se cene struje i gasa za domaćinstva neće menjati tokom predstojeće grejne sezone. Ova odluka predstavlja značajan korak u zaštiti standarda građana i održavanju ekonomske stabilnosti u uslovima globalnih energetskih turbulencija.

Dodatno, ministarka je istakla da EPS već više od mesec dana izvozi struju. "Elektroprivreda nije samo proizvođač već i trgovac električne energije. Ponekad se dešava da uvozi struju upravo zbog niskih tržišnih cena, što omogućava kasniju prodaju po povoljnijim uslovima," objasnila je Đedović Handanović, naglašavajući fleksibilnost i strateški pristup EPS-a u upravljanju energetskim resursima.

Energetske rezerve: Ključ sigurnosti u nestabilnim vremenima

Ministarka je posebno naglasila važnost održavanja adekvatnih rezervi svih energenata u trenutnoj geopolitičkoj situaciji. Kada je reč o uglju, Srbija trenutno raspolaže sa otprilike 2,2 miliona tona na deponijama, uz dodatnih 150.000 tona u Luci Ploče u Hrvatskoj, koje tek treba transportovati. "Naš cilj je bio da pre početka grejne sezone imamo oko dva miliona tona ili nešto više, što smo i ostvarili," potvrdila je Đedović Handanović.

Što se tiče gasa, ministarka je izvestila da Srbija trenutno raspolaže sa približno 500 miliona kubnih metara, delom uskladištenih u zemlji, a delom u Mađarskoj. "Projekat proširenja skladišta gasa u Banatskom dvoru je započeo, sa ciljem da se završi u naredne dve godine. Ovo će značajno unaprediti našu energetsku sigurnost i nezavisnost," naglasila je.

Govoreći o rezervama nafte, ministarka je istakla da Srbija trenutno raspolaže zalihama koje pokrivaju oko 95 dana prosečne potrošnje. Međutim, ona je naglasila potrebu za daljim povećanjem ovih rezervi: "Radimo na obezbeđivanju većih količina i zaliha nafte i naftnih derivata, kako bismo bili spremni za eventualne nepredviđene situacije."

Budući izazovi i strategije u energetskom sektoru

Uprkos pozitivnim pomacima, srpski energetski sektor i dalje se suočava sa značajnim izazovima. Klimatske promene i globalna energetska tranzicija zahtevaju kontinuirano prilagođavanje i inovacije. Ministarka je nagovestila da će fokus biti na diversifikaciji energetskih izvora i povećanju udela obnovljivih izvora energije u ukupnom energetskom miksu.

"Naš cilj je da osiguramo energetsku bezbednost zemlje, istovremeno prateći globalne trendove ka čistijoj energiji," izjavila je Đedović Handanović. Ovo uključuje planove za dalja ulaganja u solarne i vetro elektrane, kao i modernizaciju postojeće infrastrukture za proizvodnju i distribuciju energije.

U zaključku, energetska stabilnost ostaje ključni prioritet za Srbiju. Sa završetkom probnih testova u Kostolcu B3, stabilnim cenama energenata za domaćinstva i strateškim pristupom upravljanju energetskim rezervama, zemlja se pozicionira za suočavanje sa budućim izazovima u ovom sektoru. Kontinuirano ulaganje u infrastrukturu i diversifikacija energetskih izvora biće ključni za održavanje ove stabilnosti u godinama koje dolaze.