Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Energetska saradnja Srbije i Francuske: Ključni aspekti

Nedavna poseta francuskog predsednika Emanuela Makrona Srbiji otvorila je važna pitanja o energetskoj saradnji između dve zemlje. Ministarka rudarstva i energetike, Dubravka Đedović Handanović, istakla je značaj ovog susreta za dugoročnu energetsku stabilnost regiona.

Značaj francusko-srpske energetske saradnje

Ministarka Đedović Handanović naglasila je da je poseta predsednika Makrona od izuzetne važnosti za dijalog o dugoročnoj saradnji u oblasti energetske sigurnosti. Francuska, kao vodeći svetski nuklearni operater, predstavlja dragocenog partnera od kojeg Srbija može mnogo da nauči.

"Za razliku od SR Nemačke, koja je odlučila da ugasi svoje nuklearne elektrane, što je rezultiralo povećanim uvozom električne energije iz Francuske, Francuska je zadržala svoje nuklearne kapacitete," objasnila je ministarka. Ona je dodala da se nuklearne elektrane nalaze i u neposrednom okruženju Srbije - u Bugarskoj, Rumuniji, Mađarskoj, Hrvatskoj i Sloveniji.

Planiranje energetske tranzicije

Đedović Handanović je istakla potrebu za pažljivim planiranjem prelaska na obnovljive izvore energije, posebno nakon nedavne energetske krize. "Energetska tranzicija mora biti pažljivo osmišljena kako bi se obezbedilo dovoljno energenata i električne energije za stabilno snabdevanje," naglasila je ministarka.

Ova izjava ukazuje na složenost energetske politike i potrebu za balansiranim pristupom koji uzima u obzir kako ekološke, tako i ekonomske faktore. Srbija teži da diversifikuje svoje izvore energije, ali istovremeno mora da osigura stabilnost snabdevanja.

Demanti glasina o nuklearnom otpadu

Ministarka je odlučno demantovala glasine o potencijalnom uvozu nuklearnog otpada iz Francuske u Srbiju. "Ove tvrdnje su potpuno neosnovane i lako proverljive," izjavila je Đedović Handanović. Ona je pozvala medije da provere relevantne konvencije UN-a, direktive EU, kao i francuske i srpske zakone koji regulišu ovu oblast.

"Nije tačno da Francuska ima interes da izvozi nuklearni otpad u Srbiju, niti je moguće da mi uvozimo i skladištimo takav otpad," kategorična je bila ministarka. Ova izjava ima za cilj da umiri javnost i spreči širenje dezinformacija koje bi mogle da ugroze bilateralne odnose.

Pitanje eksploatacije litijuma u Srbiji

Đedović Handanović je takođe demantovala navode o planovima za otvaranje velikog broja rudnika litijuma u Srbiji. "Litijum, kao strateški važan mineral za proizvodnju baterija, prisutan je u značajnim količinama samo na jednoj lokaciji u Srbiji - u dolini Jadra," objasnila je ministarka.

Ova izjava dolazi u kontekstu sve većeg interesovanja za litijum na globalnom nivou, s obzirom na njegovu ključnu ulogu u proizvodnji električnih vozila i obnovljivih izvora energije. Ministarka je naglasila da se ne vrše istraživanja litijuma na drugim lokacijama u zemlji.

Zaključak: Budućnost energetske saradnje

Poseta predsednika Makrona otvorila je nove mogućnosti za energetsku saradnju između Srbije i Francuske. Ova saradnja bi mogla da ima značajan uticaj na energetsku sigurnost Srbije u narednim decenijama, posebno u kontekstu globalnih napora za dekarbonizaciju i prelazak na čistije izvore energije.