Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Elektroprivreda Srbije osigurava stabilno snabdevanje strujom

Elektroprivreda Srbije (EPS) potvrđuje da je zemlja dobro pripremljena za predstojeću zimsku sezonu, sa dovoljno kapaciteta za proizvodnju električne energije i bez rizika od nestašica. Ova vest dolazi kao olakšanje za građane i privredu, osiguravajući stabilno snabdevanje energijom u narednom periodu.

Pouzdano snabdevanje električnom energijom u Srbiji

Prema rečima Davida Žarkovića, pomoćnika direktora EPS-a za poslove upravljanja elektroenergetskim portfeljom, Srbija ne očekuje probleme sa snabdevanjem strujom. U intervjuu za portal Energija Balkana, Žarković je istakao da EPS ima dovoljno sopstvene proizvodnje, koja se, u kombinaciji sa uvozom, uspešno nosi sa svim zahtevima tržišta.

Žarković je naglasio da se remonti proizvodnih kapaciteta privode kraju, što dodatno ojačava poziciju EPS-a. Reverzibilne hidroelektrane, koje imaju sposobnost pumpanja vode nazad u akumulaciju tokom perioda niske potrošnje, već su počele sa radom. Istovremeno, termoelektrane koje su bile podvrgnute kapitalnim remontima i revitalizaciji, vraćaju se u pogon, čime se značajno povećava ukupni proizvodni kapacitet.

Unapređenje proizvodnih kapaciteta i energetska sigurnost

Posebno je značajno puštanje u probni rad Termoelektrane Kostolac B3. Ovaj novi proizvodni kapacitet od 350 megavata planira se za kontinualni rad od oktobra, što će znatno doprineti stabilnosti snabdevanja tokom zimske sezone. Žarković ističe da je ovo ključni faktor u obezbeđivanju sigurnog snabdevanja električnom energijom u narednim mesecima.

EPS preduzima sveobuhvatne mere za povećanje proizvodnje i osiguranje pouzdanog rada svih proizvodnih kapaciteta. To uključuje:

  • Očuvanje zaliha uglja na deponijama
  • Povećanje količine vode u akumulacijama iznad planiranih nivoa
  • Uskladištenje više od 550 gigavata električne energije u hidroakumulacijama
  • Obezbeđivanje preko 1,5 miliona tona uglja na deponijama

Žarković predviđa da će do septembra biti uskladišteno više od dva miliona tona uglja, što predstavlja značajnu rezervu za zimski period.

Strategija uvoza i optimizacija troškova

Uvoz uglja se pokazao kao finansijski isplativa strategija za EPS. Žarković objašnjava da je cena električne energije proizvedene od uvoznog uglja niža od cene koju bi EPS platio za uvoz ekvivalentne količine struje. Ova strategija omogućava EPS-u da optimizuje troškove proizvodnje i održi konkurentne cene za potrošače.

EPS je takođe primenio proaktivni pristup u pripremi za neophodne remonte. Kompanija je unapred kupovala električnu energiju u periodima kada je najjeftinija, što je rezultiralo značajnim uštedama. Žarković ističe da je optimizacijom rada proizvodnih kapaciteta na dnevnom nivou, EPS uspeo da ostvari kupovinu u najjeftinijim satima, posebno tokom perioda visoke solarne proizvodnje.

Rezultat ove strategije je impresivan: EPS-ova kupovina je 20 do 25 odsto jeftinija od realizovanih cena na tržištu i berzama. Ovo ne samo da smanjuje operativne troškove kompanije, već i doprinosi stabilnosti cena električne energije za krajnje korisnike.

Zaključak: Stabilna energetska budućnost Srbije

Elektroprivreda Srbije pokazuje snažnu posvećenost osiguranju stabilnog snabdevanja električnom energijom. Kroz kombinaciju povećane domaće proizvodnje, strateških ulaganja u nove kapacitete i pametnog upravljanja resursima, EPS je dobro pozicioniran da zadovolji energetske potrebe zemlje u predstojećem periodu, uključujući i izazovnu zimsku sezonu.