Francuska ekonomija doživljava značajan porast, velikim delom zahvaljujući predstojećim Olimpijskim igrama u Parizu. Međutim, iza ovog privremenog poboljšanja kriju se dublje strukturne slabosti koje opterećuju javne finansije zemlje.
Neočekivani ekonomski rast podstaknut Olimpijskim igrama
Prema najnovijim podacima statističke agencije Insee, ekonomski rast Francuske je u trećem kvartalu dostigao 0,4 procenta, što je značajno premašilo očekivanja ekonomista. Ovaj rast, koji je veći od 0,2 procenta zabeleženog u prethodnom kvartalu, prvenstveno je rezultat povećane domaće i javne potrošnje.
Olimpijske igre u Parizu 2024. godine se pokazuju kao ključni faktor u ovom ekonomskom podsticaju. Pripreme za ovaj međunarodni sportski događaj dovele su do povećanih ulaganja u infrastrukturu i turističke kapacitete, što je direktno uticalo na rast BDP-a.
Izazovi javnih finansija i budžetskog deficita
Uprkos pozitivnim pokazateljima rasta, Francuska se suočava sa ozbiljnim izazovima u oblasti javnih finansija. Povećani budžetski deficiti počinju da ugrožavaju poverenje investitora, što se ogleda u rastućim troškovima zaduživanja u poređenju sa drugim evropskim zemljama.
Premijer Mišel Barnije se nalazi pred teškim zadatkom balansiranja između potrebe za fiskalnom konsolidacijom i održavanjem ekonomskog rasta. Njegovi napori da kroz parlament progura mere smanjenja potrošnje i povećanja poreza nailaze na otpor, s obzirom na to da vlada nema većinu u parlamentu.
Planirane mere štednje uključuju:
- Smanjenje izostanaka u javnoj službi
- Redukovanje razvojne pomoći
- Reviziju budžeta za 2025. godinu
Dugoročne perspektive i strukturne slabosti
Iako trenutni ekonomski rast predstavlja pozitivan signal, detaljnija analiza otkriva zabrinjavajuće trendove. Pad investicija za 0,8 procenta u posmatranom periodu, kao i usporavanje rasta potrošnje, ukazuju na potencijalne dugoročne probleme.
Ovi trendovi se odražavaju i na raspoloženje potrošača. Neočekivani pad poverenja potrošača prvi put od aprila ove godine, zajedno sa pesimističnijim pogledima na budući životni standard i povećanom zabrinutošću zbog nezaposlenosti, stvaraju složenu ekonomsku sliku.
Uticaj fiskalne politike na budući rast
Planirane mere fiskalne konsolidacije mogu imati značajan uticaj na ekonomski rast u narednom periodu. Institut za ekonomske prognoze OFCE predviđa da bi fiskalna prilagođavanja mogla smanjiti rast u 2025. godini za čak 0,8 procentnih poena.
Ova prognoza dodatno naglašava izazove sa kojima se suočava francuska vlada u pokušaju da balansira između potrebe za smanjenjem javnog duga i održavanjem ekonomskog rasta.
Reakcije agencija za kreditni rejting
Skepticizam u vezi sa ekonomskim perspektivama Francuske dele i vodeće agencije za kreditni rejting. Nedavne odluke agencija Fitch i Moody's da dodele negativne izglede svojim procenama državnog duga Francuske, kao i smanjenje rejtinga od strane agencije Scope, dodatno naglašavaju ozbiljnost situacije.
Ove odluke agencija za rejting mogu imati dalekosežne posledice na sposobnost Francuske da privuče investicije i finansira svoje dugove po povoljnim uslovima, što dodatno komplikuje napore vlade da stabilizuje javne finansije.
U zaključku, iako ekonomski rast Francuske pokazuje znake oporavka, prvenstveno zahvaljujući Olimpijskim igrama, dugoročni izazovi vezani za javne finansije i strukturne slabosti i dalje predstavljaju značajnu prepreku za održivi ekonomski napredak zemlje.