Izvor: Biznis.rs | Foto: Biznis.rs

Ekonomski napredak Srbije: Stabilnost i rast u 2023. godini

Srpska ekonomija pokazuje izuzetnu otpornost i napredak u 2023. godini, uprkos globalnim izazovima. Ministar finansija ističe impresivan rast BDP-a i stabilne finansije, najavljujući ambiciozne planove za budućnost.

Finansijska stabilnost kao temelj ekonomskog napretka

Ekonomski napredak Srbije ogleda se u impresivnim finansijskim rezervama i stabilnom rastu. Prema rečima Siniše Malog, prvog potpredsednika Vlade i ministra finansija, Srbija trenutno raspolaže sa približno 5,5 milijardi evra na računu, što je čini izuzetno likvidnom i stabilnom zemljom.

Ova finansijska stabilnost omogućava Srbiji da sprovodi ekonomsku politiku usmerenu ka podizanju životnog standarda građana. Budžet za 2025. godinu predviđa značajna sredstva za povećanje plata, penzija i minimalne zarade, što će direktno uticati na poboljšanje kvaliteta života stanovništva.

Impresivan rast BDP-a u poređenju sa evrozonom

Jedan od najznačajnijih pokazatelja ekonomskog napretka Srbije je stopa rasta BDP-a. U prva tri kvartala 2023. godine, srpska ekonomija je zabeležila rast od približno 3,9%, što je tri do četiri puta brže od prosečnog rasta u evrozoni, koji iznosi oko 0,8%.

Ovakav tempo rasta predviđa se i za narednu godinu, sa očekivanim rastom BDP-a od približno 3,7% do 3,8%. Ministar Mali ističe da veći rast BDP-a stvara bolju osnovu za dalje povećanje plata i penzija, što direktno doprinosi poboljšanju životnog standarda građana.

Pozitivni trendovi na tržištu rada

Pored impresivnog rasta BDP-a, Srbija beleži i značajne uspehe na tržištu rada. Stopa nezaposlenosti je pala na istorijski minimum od 8,2%, dok je stopa zaposlenosti dostigla rekordne visine. Ovi pokazatelji dodatno potvrđuju stabilnost i napredak srpske ekonomije.

Javni dug pod kontrolom

Uprkos globalnim ekonomskim izazovima, Srbija uspeva da održi javni dug na prihvatljivom nivou. Trenutno, javni dug Srbije iznosi 46,5% BDP-a, što je znatno niže od proseka evrozone (88,1%) i globalnog proseka (93%). Ova činjenica dodatno potvrđuje finansijsku stabilnost zemlje i njenu sposobnost da odgovorno upravlja javnim finansijama.

Planovi za dalji rast i razvoj

Srbija nastavlja sa ambicioznim planovima za dalji ekonomski rast i razvoj. Program "Skok u budućnost – Srbija 2027" predviđa realizaciju 323 projekta ukupne vrednosti od približno 18 milijardi evra. Ovi projekti će obuhvatiti različite sektore ekonomije i doprineti daljem unapređenju infrastrukture i životnog standarda građana.

Jedan od najznačajnijih projekata je izgradnja Nacionalnog stadiona, čija se vrednost procenjuje na oko 464 miliona evra. Pored samog stadiona, planirana su i značajna ulaganja u prateću infrastrukturu, što će dodatno stimulisati ekonomski rast i razvoj.

Očekivanja za budućnost

Ministar Mali izražava optimizam u pogledu budućeg ekonomskog rasta Srbije. Procene ukazuju da bi BDP Srbije mogao rasti po stopi od približno 4,2% u narednoj godini, sa potencijalom za još veći rast nakon smirivanja globalnih tenzija.

Ovaj rast će biti praćen daljim povećanjem plata i penzija. Očekuje se da će prosečna plata u Srbiji do kraja naredne godine dostići iznos od preko 1.000 evra, a do kraja 2027. godine čak oko 1.400 evra. Penzije će takođe biti uvećane, počevši od decembra ove godine, kada se očekuje povećanje od 10,9%.

U zaključku, ekonomski napredak Srbije u 2023. godini predstavlja impresivan rezultat odgovorne ekonomske politike. Uprkos globalnim izazovima, Srbija uspeva da održi stabilnost, ostvari značajan rast i poboljša životni standard svojih građana, postavljajući čvrste temelje za dalji napredak u godinama koje dolaze.