Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Ekonomske odluke i događaji u fokusu srpske privrede

U narednoj nedelji, srpska privreda će biti u centru pažnje zbog niza značajnih ekonomskih odluka i događaja. Monetarna politika Federalnih rezervi SAD-a (FED) i potpisivanje sporazuma o energetskoj saradnji između SAD-a i Srbije predstavljaju ključne tačke interesovanja.

Očekivanja od odluke FED-a o monetarnoj politici

Američka centralna banka, poznata kao FED, održaće 17. i 18. septembra sastanak o monetarnoj politici, koji privlači pažnju ekonomista širom sveta. Većina stručnjaka predviđa smanjenje ključnih kamatnih stopa za približno 25 baznih poena. Ova odluka mogla bi imati značajan uticaj na globalnu ekonomiju, uključujući i srpsko tržište.

Nobelovac Džozef Stiglic zauzima nešto radikalniji stav, tvrdeći da je FED preagresivno podigao kamate i da bi trebalo da razmotri smanjenje od čak 50 baznih poena. Ovakav potez bi mogao izazvati domino efekat, potencijalno utičući na odluke ECB o sopstvenim kamatnim stopama u oktobru.

Nedavni izveštaji o inflaciji u SAD-u pokazuju da se rast cena usporava sporije nego što se očekivalo. Međutim, ovo nije promenilo stav investitora koji i dalje očekuju smanjenje kamatnih stopa. Ključno pitanje ostaje da li će smanjenje iznositi 0,25 ili 0,50 procenata.

Strateška energetska saradnja SAD-a i Srbije

Sredinom nedelje, tačnije 18. septembra, u Vašingtonu će biti potpisan značajan sporazum o strateškoj saradnji između Sjedinjenih Američkih Država i Srbije u oblasti energetike. Ovaj događaj najavljen je od strane Stejt Departmenta i predstavlja važan korak u jačanju bilateralnih odnosa dve zemlje.

Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić i podsekretar SAD za ekonomski rast, energetiku i životnu sredinu Hoze V. Fernandez održaće govore na svečanosti povodom potpisivanja. Očekuje se da će ovaj sporazum otvoriti nove mogućnosti za američke kompanije da investiraju u energetski sektor Srbije, što bi moglo dovesti do značajnog unapređenja energetske infrastrukture i efikasnosti u zemlji.

Sajmovi i događaji u Beogradu

Beogradski sajam će od 18. do 20. septembra biti domaćin nekoliko važnih međunarodnih sajmova. 44. GRAFIMA, međunarodni sajam grafičke, papirne i kreativne industrije, održaće se paralelno sa 30. BIROEXPO-m, sajmom informatičko-birotehničke opreme, i 3. PAK AM-om, sajmom pakovanja i ambalaže.

Ovi događaji predstavljaju izuzetnu priliku za profesionalce iz ovih industrija da se upoznaju sa najnovijim tehnološkim dostignućima, razmene iskustva i uspostave nove poslovne kontakte. Organizatori očekuju veliki broj posetilaca i izlagača, što bi moglo doprineti daljem razvoju ovih industrija u Srbiji i regionu.

Prvi AI Salon u Beogradu

Četvrtak, 19. septembra, označiće važan dan za veštačku inteligenciju (AI) u Srbiji. ICT Hub i Impact Hub zajednički organizuju prvi AI Salon u Beogradu, prateći uspešne primere iz svetskih metropola poput Njujorka i San Franciska.

Ovaj događaj ima za cilj da okupi osnivače AI startapa, inovatore, investitore i partnere, pružajući im platformu za razmenu ideja i iskustava. Diskusije će se fokusirati na praktičnu primenu AI tehnologija, etička pitanja, pravne aspekte i najnovije tehnološke trendove u ovoj brzo rastućoj oblasti.

Statistički izveštaji i ekonomski trendovi

Republički zavod za statistiku priprema nekoliko važnih izveštaja koji će pružiti uvid u trenutno stanje srpske ekonomije. Očekuje se objavljivanje podataka o cenama stanova u novogradnji za prvo polugodište 2024. godine, kao i broju izdatih građevinskih dozvola u julu.

Posebnu pažnju privući će publikacija Trendovi za drugi kvartal tekuće godine, koja će analizirati ključne ekonomske indikatore i pružiti prognoze za naredni period. Ovi podaci su od velikog značaja za kreatore ekonomske politike, investitore i analitičare koji prate razvoj srpske privrede.

U zaključku, predstojeća nedelja donosi niz važnih događaja koji će oblikovati ekonomsku sliku Srbije. Od monetarne politike FED-a do lokalnih sajmova i statističkih izveštaja, svaki element doprinosi sveobuhvatnom razumevanju trenutnog stanja i budućih trendova u srpskoj privredi.