Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Ekonomska saradnja u Dunavskom regionu jača

Generalna skupština Federacije dunavskih privrednih komora (DCCF) nedavno je održala sastanak koji je naglasio značaj ekonomske saradnje među zemljama Dunavskog regiona. Dunavski region se pokazao kao ključno područje za razvoj privrede i unapređenje međunarodnih odnosa.

Značaj Dunavskog regiona za ekonomsku saradnju

Učesnici skupštine, koji su predstavljali 16 privrednih komora iz osam zemalja, zaključili su da postoji ogroman potencijal za jačanje ekonomskih veza u regionu. Privredna komora Srbije (PKS) naglasila je da se kroz zajedničke projekte može privući više sredstava iz EU fondova, posebno u okviru Dunavskog transnacionalnog programa.

Mihailo Vesović, predstavnik PKS, istakao je: "Mogućnosti za razvoj naše zajedničke saradnje su mnogobrojne u oblastima infrastrukture, transporta, energetike, turizma i trgovine. Ovo uključuje međusobna i zajednička ulaganja, kao i umrežavanje kompanija u konzorcijume koji će zajedno proizvoditi i nastupati na tržištima širom sveta."

Ključni aspekti saradnje u Dunavskom regionu

Za Srbiju, tržišta zemalja Dunavskog regiona su od izuzetnog značaja. Svi unutrašnji vodni putevi u zemlji su direktno ili indirektno povezani sa međunarodnom rekom Dunav, što omogućava pristup evropskoj mreži vodnih puteva. Ova geografska prednost otvara brojne mogućnosti za unapređenje trgovine i transporta.

Federacija dunavskih privrednih komora je organizacija koja okuplja privredne komore zemalja Dunavskog regiona s ciljem unapređenja ekonomske saradnje. PKS je postala punopravni član ove federacije u novembru 2021. godine, što je otvorilo nove perspektive za srpsku privredu.

Ekonomski pokazatelji i potencijal za rast

Prema podacima PKS, vrednost godišnje robne razmene Srbije sa zemljama članicama Federacije dunavskih privrednih komora iznosi približno 14 milijardi evra. Ovo čini oko 36% ukupne robne razmene Srbije sa svetom, što jasno ukazuje na značaj ovog regiona za domaću ekonomiju.

Vesović je naglasio da se broj firmi koje izvoze i uvoze na ova tržišta konstantno povećava, što se ogleda u stalnom porastu razmene sa podunavskim zemljama. Ovaj trend sugeriše da postoji značajan potencijal za dalji razvoj saradnje i povećanje obima trgovine.

Inicijative i projekti za unapređenje saradnje

PKS je aktivno angažovana u promociji srpske privrede u svetu, sa posebnim fokusom na regione od strateškog značaja. U tom smislu, organizovano je više velikih poslovnih skupova sa stotinama kompanija učesnica i B2B razgovora između srpskih privrednika i njihovih kolega iz podunavskih zemalja.

Pored toga, PKS realizuje zajedničke prekogranične, infrastrukturne i razvojne projekte sa Rumunijom i Bugarskom. Ovi projekti su od ključnog značaja za unapređenje regionalne saradnje i razvoj infrastrukture koja će olakšati trgovinu i transport u regionu.

Budući izazovi i perspektive

Uprkos pozitivnim trendovima, postoje i izazovi koje treba prevazići. Jedan od glavnih je usklađivanje regulativa i standarda među zemljama regiona, što bi omogućilo lakši protok robe i usluga. Takođe, potrebno je raditi na unapređenju digitalne infrastrukture i implementaciji savremenih tehnologija u poslovanju.

U budućnosti se očekuje intenziviranje saradnje u oblasti zelene ekonomije i održivog razvoja, što će otvoriti nove mogućnosti za investicije i inovacije u Dunavskom regionu. Ovo bi moglo dovesti do stvaranja novih radnih mesta i povećanja konkurentnosti regionalnih ekonomija na globalnom nivou.

Zaključno, Dunavski region predstavlja ključno područje za ekonomski razvoj i međunarodnu saradnju. Kroz zajedničke napore i projekte, zemlje regiona mogu značajno unaprediti svoje ekonomije i ojačati poziciju na globalnom tržištu. PKS će nastaviti da igra važnu ulogu u ovom procesu, promovišući interese srpske privrede i facilitirajući saradnju sa partnerima iz regiona.