Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Ekonomska saradnja Srbije i kineske provincije Šandong

Ekonomska saradnja između Srbije i kineske provincije Šandong dostigla je novu prekretnicu. Nedavno održana konferencija u Beogradu okupila je više od 130 kompanija iz obe zemlje, otvarajući nove mogućnosti za poslovnu saradnju i investicije.

Jačanje ekonomskih veza Srbije i Šandonga

Konferencija o ekonomskoj i trgovinskoj saradnji između Srbije i kineske provincije Šandong održana u Beogradu predstavlja značajan korak u unapređenju bilateralnih odnosa. Ovaj skup je privukao predstavnike više od 130 kompanija s obe strane, koji su imali priliku da razgovaraju o novim poslovnim mogućnostima i produbljivanju postojeće saradnje.

Dejan Ristić, ministar informisanja i telekomunikacija Srbije, naglasio je važnost ovog događaja, ističući da je "Kina jedan od najznačajnijih ekonomskih partnera Srbije i jedan od najvećih investitora u srpsku privredu". Ristić je posebno istakao Sporazum o slobodnoj trgovini između Srbije i Kine, koji je stupio na snagu 1. jula ove godine, opisujući ga kao "jedan od pokazatelja uspešnog dijaloga i partnerstva dve zemlje".

Ekonomski potencijal provincije Šandong

Šandong, treća po razvijenosti provincija u Kini, predstavlja izuzetno atraktivnog partnera za Srbiju. Sa BDP-om od približno 1.300 milijardi dolara u prošloj godini, ova provincija se svrstava među najrazvijenije regione na svetu. Ovaj impresivan ekonomski pokazatelj otvara brojne mogućnosti za unapređenje privredne saradnje i jačanje investicione klime u Srbiji.

Ministar Ristić je naglasio da je ovo "prilika da Srbija uspostavi saradnju sa jednom od najznačajnijih kineskih provincija", što bi moglo dovesti do značajnog poboljšanja ekonomskih odnosa između dve zemlje. Takođe je istakao da je "Srbija uspela da se nametne kao jedan od najpouzdanijih partnera Kine u Evropi", što svedoči o ugledu koji Srbija uživa ne samo u Kini, već i šire u Aziji.

Struktura trgovinske razmene i investicija

Jovana Majstorović, rukovodilac Centra Privredne komore Srbije za Aziju, Rusiju i Zajednicu nezavisnih država, pružila je detaljniji uvid u strukturu trgovinske razmene. Prema njenim rečima, za poslovne susrete na konferenciji prijavilo se 80 domaćih i 50 kineskih kompanija, sa najvećom zastupljenošću u sektorima metalske i farmaceutske industrije, poljoprivrede i hemijske industrije.

Majstorović je iznela podatke o trgovinskoj razmeni, navodeći da je u prvoj polovini ove godine izvoz iz Srbije u Kinu dostigao vrednost od oko 950 miliona dolara, dok je uvoz premašio dve milijarde dolara. Ovo rezultira pokrivenošću uvoza izvozom od približno 35%. S obzirom na nedavno stupanje na snagu Sporazuma o slobodnoj trgovini, očekuje se da će se ovaj trgovinski balans postepeno usklađivati.

Stevan Nikčević, državni sekretar Ministarstva trgovine Srbije, istakao je značaj kineskih investicija. Prema njegovim rečima, Kina je od 2014. do 2023. uložila više od šest milijardi dolara u Srbiju, što je svrstava među najveće investitore. Nikčević je takođe naglasio da će se, prema Sporazumu o slobodnoj trgovini, "fazno izvršiti liberalizacija 90% naše robne razmene, a od početka stupanja na snagu sporazuma, ove godine, već je liberalizovana trgovina za više od 60% proizvoda".

Potencijali za izvoz i infrastrukturni projekti

Majstorović je identifikovala ključne sektore sa najvećim potencijalom za izvoz iz Srbije u Kinu. Među njima se ističu prehrambeni i poljoprivredni proizvodi, uključujući alkoholna pića, konditorske proizvode, mesne prerađevine, med i suve šljive. Očekuje se potpisivanje novih protokola koji će omogućiti izvoz dodatnih konkurentnih proizvoda iz Srbije na kinesko tržište.

Infrastrukturni projekti takođe igraju značajnu ulogu u bilateralnoj saradnji. Nikčević je naveo da se u saradnji sa kompanijama iz Šandonga grade važni saobraćajni pravci, uključujući auto-put Beograd-Zrenjanin-Novi Sad i brzu saobraćajnicu Iverak-Lajkovac.

Uticaj na zapošljavanje i regionalni razvoj

Dušan Kozarev, generalni sekretar Ministarstva spoljnih poslova, pružio je uvid u uticaj kineskih investicija na tržište rada u Srbiji. Prema njegovim rečima, "za nešto manje od dve godine kineski investitori su u Srbiji povećali broj novih radnih mesta za skoro petinu, pa danas zapošljavaju oko 31.000 radnika, od čega se 45% odnosi na auto-industriju".

Kozarev je takođe naglasio značaj otvaranja Šandong centra kinesko-evropske brze železnice u Inđiji, koji će doprineti daljem regionalnom saobraćajno-logističkom umrežavanju i podstaći dolazak novih kineskih investitora iz provincije Šandong u Srbiju. Posebno je istakao potencijal Šandonga kao tržišta za poljoprivredne proizvode iz Srbije.

Zaključak i budući koraci

Konferencija je rezultirala potpisivanjem memoranduma o saradnji između kompanija iz dveju zemalja, predstavljanjem investicionog potencijala Srbije i strategije industrijskog razvoja, kao i potencijala poljoprivrede, prerađivačke industrije i industrijske digitalizacije u Šandongu. Organizovani su i B2B sastanci privrednika, a kineske kompanije iz Šandonga predstavile su svoje proizvode na izložbi "Izvanredan Šandong" u holu Centra Sava.

Ovaj skup predstavlja značajan korak u jačanju ekonomske saradnje između Srbije i provincije Šandong, otvarajući nove mogućnosti za trgovinu, investicije i tehnološku razmenu. Očekuje se da će ova saradnja doprineti daljem ekonomskom rastu i razvoju obe strane, posebno u svetlu nedavno potpisanog Sporazuma o slobodnoj trgovini između Srbije i Kine.