Izvor: Biznis.rs | Foto: Shutterstock

Ekonomska predviđanja Srbije: Izazovi i mogućnosti

Ekonomska situacija u Srbiji suočava se sa brojnim izazovima i mogućnostima u narednom periodu. Stručnjaci predviđaju umereni rast, ali upozoravaju na potrebu za strukturnim promenama i prilagođavanjem novim trendovima na globalnom tržištu.

Ekonomska predviđanja za Srbiju do 2024. godine

Prema rečima ekonomskih stručnjaka, Srbija se u narednom periodu vraća u stanje "normalnosti" kada je reč o ekonomskom rastu. Očekuje se da će godišnja stopa rasta biti oko 3,5%, što je u skladu sa projekcijama MMF-a i Svetske banke. Iako je ovaj rast brži od mnogih zemalja EU, stručnjaci upozoravaju da nije dovoljan za značajnije sustizanje razvijenijih ekonomija.

Zabrinjavajući faktor je model rasta koji se sve više oslanja na domaću potrošnju i državne investicije. Ove kategorije delimično nadoknađuju sporiji rast izvoza usled pada tražnje u Evropskoj uniji, posebno u Nemačkoj, koja je ključni trgovinski partner Srbije. Budući rast će u velikoj meri zavisiti od oporavka automobilske i drugih industrija u EU, koje se trenutno suočavaju sa brojnim izazovima.

Investicije i kreditiranje u trenutnom ekonomskom okruženju

Kada je reč o investicijama i kreditiranju, stručnjaci ističu da je trenutno povoljno vreme za kupovinu nekretnina. Očekuje se da će inflacija biti umerena, kako u Srbiji tako i u Evropi, što će dovesti do smanjenja kamatnih stopa. Takođe, završava se talas gradnje koji je bio podstaknut rastom cena u prethodnom periodu.

Međutim, važno je napomenuti da je najbolji trenutak za kupovinu nekretnine kada je ona zaista potrebna i kada se pronađe odgovarajuća opcija. Stručnjaci savetuju da se ne čeka idealan trenutak, jer takav retko dolazi. Pri donošenju odluke o kupovini, potrebno je uzeti u obzir ne samo cenu kvadrata i kamatnu stopu, već i očekivane buduće prihode.

Tržište rada i izazovi za poslodavce

Tržište rada predstavlja ključno pitanje za preduzeća u Srbiji. Mnoge kompanije se suočavaju sa poteškoćama u pronalaženju i zadržavanju kvalifikovanih radnika. Ova situacija dovela je do rasta realnih zarada u privatnom sektoru, čak i tokom ekonomski neizvesne 2023. godine.

Očekuje se da će se borba za zaposlene nastaviti, ne samo na lokalnom nivou, već i na regionalnom i evropskom. Stručnjaci predviđaju da će Evropska unija nastaviti da liberalizuje procedure i privlači radnike sa Zapadnog Balkana. Srbija će delimično ublažiti ovaj trend uvozom strane radne snage.

Kompanije će morati da se prilagode ovoj situaciji kroz:

  • Digitalizaciju i automatizaciju procesa
  • Autsorsing (outsourcing) određenih aktivnosti
  • Napuštanje poslovnih modela koji su previše zavisni od radne snage

Jedan od predloga za rešavanje ovog problema je uvođenje kompenzacije za zemlje Zapadnog Balkana za radnike koji odlaze u EU, a školovani su u matičnim zemljama. Ovo bi moglo pomoći u održavanju stabilnosti obrazovnog i penzijskog sistema.

Uticaj veštačke inteligencije na ekonomiju

Veštačka inteligencija (VI) predstavlja revolucionarnu tehnologiju koja značajno menja način rada i života. Stručnjaci veruju da smo tek na početku njenog razvoja i da će njen uticaj na ekonomiju biti sve veći.

VI već sada pruža brojne mogućnosti, poput:

  1. Ličnog asistenta dostupnog 24/7
  2. Eksperta za različita pitanja
  3. Prevodioca i lektora
  4. Grafičkog dizajnera
  5. Pravnog i analitičkog savetnika

Međutim, stručnjaci upozoravaju da je potreban oprez pri korišćenju VI, jer ona i dalje može praviti greške. Očekuje se da će nakon početnog oduševljenja uslediti faza ravnodušnosti, ali je jasno da VI predstavlja ozbiljnu revoluciju koja će primorati ljude da unaprede svoje veštine i prilagode se novim zahtevima tržišta rada.

U zaključku, ekonomska predviđanja za Srbiju ukazuju na umereni rast, ali i na potrebu za prilagođavanjem novim trendovima na globalnom tržištu. Ključni izazovi uključuju tržište rada, investicije i uticaj novih tehnologija poput veštačke inteligencije.